חשש: טרור אלקטרומגנטי

עד כמה איום ה-EMP הוא מציאותי? ובכן, בכנס שערכה חברת RDT בשבוע שעבר בתל אביב, אמר מייק קארוסו , מומחה אמריקאי בנושא, כי מדובר באחד האיומים הקריטיים ביותר בעידן שבו כל המדינות והארגונים מתבססים על מערכות מחשוב

מקור: sott.net

סמינר שערכה חברת RDT בשבוע שעבר בתל אביב עסק באיום ה-EMP - פעימה אלקטרומגנטית שפוגעת במערכות אלקטרוניות ומוציאה אותן משימוש. במציאות שבה מדינה מתבססת על מערכות מחשוב כדי להחיל את הריבונות שלה, מדובר בכלי נשק רב עוצמה שיכול להיות 'שובר שיוויון' אם האויב ישתמש בו בזמן סכסוך אלים.

המרצה המרכזי בכנס היה מייק קארוסו (Mike Caruso) מחברת ETS Lindgren מומחה EMP ומוביל התחום בארה"ב שהציג בפני הקהל פיתוחים כמו טיל ה-CHAMP שפיתחה חברת בואינג. קרוסו הסביר שבעוד EMP מתייחס לפעימה הנוצרת כתוצאה משימוש בנשק גרעיני, המונח IEMI מגדיר שימוש בפעימה אלקטרומגנטית מכוונת להתערבות. מדובר בנשק שיכול לפעול למרחק של עד 10 ק"מ ולהשבית למעשה כל מערכת ממוחשבת בדרך - מתחנות חשמל, בתי חולים, בנקים ועד חדרי מחשב, מכוניות ומערכות נשק.

הרעיון מאחורי הנשק די פשוט - בעוד מערכות אלקטרוניות בימינו מתוכננות לעמוד בקרינה בעוצמה ממוצעת של כמה עשרות או מאות Volts/meter , נשק EMP מייצר פעימה בעוצמה של 10,000 V/m ואפילו יותר. לצורך השוואה, מטוס יכול לעמוד בעוצמה של 7200 V/m, מערכות צבאיות ב-200 V/m מכונית ב-100 V/m ותשתיות IT ב-10 V/m.

חלק מיתרונות הנשק כוללים עלות נמוכה, ניידות ואנונימיות. קארוסו אומר שעלות מערכת רכובה על טנדר יכולה להסתכם ב-250,000 דולרים בלבד, כאשר מרבית הרכיבים כבר קיימים כמוצרי מדף בשוק. מערכת כזו יכולה 'לטייל' בעיר ולהוציא משימוש כל מערכת ממוחשבת ברדיוס של כמה עשרות מטרים.

בהיבט הניידות - אפשר להתקין את המערכת על טנדר, משאית, מטוס, ספינה או טיל. אפילו במזוודה. לגבי האנונימיות, לטענתו של קארוסו קשה יותר לגלות את מקור התקפת ה-EMP מאשר את מקורה של התקפת סייבר.

[דוגמא לטנדר עם מחולל EMP]

איום ה-EMP אינו חדש. ארגון preparehub האמריקאי מקדיש את פועלו להעלאת המודעות לנושא והוא כבר הזהיר את הקונגרס לגבי הסכנות הטמונות בנשק מסוג זה. אחת הסכנות שמטרידה את הממשל בארה"ב היא החשיפה של רשת החשמל (הגריד) להתקפות מסוג זה (של מדינה או ארגון טרור) או לאסונות טבע כמו סערה סולארית שיכולים להשאיר חלקים שלמים של המדינה ללא חשמל עם הליך שיקום ארוך מאד.

בדיון שנערך בקונגרס בתחילת החודש, הוצגה הצעת חוק (H.R. 3410) שתאפשר ל-DHS ליישם פרקיטות להתמודדות עם האיום. ד"ר פטר פרי (Dr. Peter Pry), חברת בועדת ה-EMP של הקונגרס, הוסיף ואמר באותו דיון כי מתקפת EMP יכולה 'למחוק' כ-90 אחוזים מרשת החשמל של ארה"ב.

"פעימת EMP טבעית מסופר סערה גאומגנטית, כמו זו שהתרחשה ב-1859 בקרינגטון או סופת הרכבת ב-1921, והתקפת EMP גרעינית ממחבלים או מדינות סוררות, כפי שנוסתה על ידי צפון קוריאה במהלך המשבר הגרעיני של 2013, שניהם איומים קיומיים שיכול להרוג 9 מתוך 10 אמריקאים באמצעות הרעבה, מחלות וקריסה חברתית", הוא אמר. במהלך הדיון עלה כי לסין ורוסיה כבר יש יכולות שיגור של נשק EMP ואיראן וצפון קוריאה עובדות על יכולות כאלו.

קארוסו סיפר במהלך הסמינר כי החברה שלו כבר משתתפת בשני פרויקטים לבניית תחנות משנה בארה"ב עם מיגון בפני EMP עבור חברת חשמל מסוימת. על פי קארוסו, מגזר נוסף שצריך לדאוג מהנושא הוא ספקי התקשורת (טלקום) שמפעילים חוות שרתים ,שאינם מוגנות, המספקות שירותי IT ותקשורת לאלפי או מליוני משתמשים. לרשימה אפשר להוסיף גם בתי חולים ובנקים שמספקים שירותים חיוניים לאזרחים.

מסמך הרחבה בנושא אפשר למצוא כאן.

You might be interested also

A poster depicting Syria's President Bashar al-Assad is displayed in front of damaged buildings in the city of Homs on May 23. Photo: REUTERS/Omar Sanadiki

Syria's difficult rebirth

Commentary: After avoiding defeat in the civil war, Bashar al-Assad’s regime cannot easily tackle the problem of rebuilding the country. Assad finds himself needing to reconcile the difficult requirements of definitively defeating the insurgency, resolving the very severe economic situation and coexisting with the presence of cumbersome allies Russia and Iran