חשיפת מטענים - משימה לכולם

פעילות הפטרול ההנדסי שהייתה שמורה בעבר לסיירת יעל ומחס"רים, תורחב לכל יחידות חיל ההנדסה והחי"ר. המטרה היא להסתגל לפעילות מבצעית בשדה קרב מרובה מטענים כמו הזירה הלבנונית

מהפכה בזרוע היבשה, לא רק בשריון: בחיל ההנדסה עמלים על המענה לקרבות העתיד, ובונים תפיסה חדשה ומהפכנית שתוטמע כטכניקה בכלל יחידות החיל הכסוף, ואף ביחידות חי"ר. הכשירות, "הפטרול ההנדסי", צמחה בחטיבה 7, והביאה לזינוק משמעותי ביכולת לחשוף מטענים מתוחכמים. לאחר ששוכללה, והפכה למתוחכמת ומכרעת, היא תוטמע בתפוצה רחבה בצה"ל.

"זוהי יכולת חדשה חסית שתהיה לה משמעות גדלה והולכת בשדה הקרב", אמר מפקד חטיבה, אל"ם נדב לוטן. הפטרול ההנדסי מהווה למעשה סיור קדמי של כוחות הנדסה לצורך איסוף מודיעין הנדסי (למשל, איתור מטענים) והתמודדות עם האתגרים ההנדסיים הנמצאים בו. יכולת פטרול הייתה בעבר בלעדית למחלקות סיור (מחס"רים) ולסיירת יעל היוקרתית, אך בקרוב תהפוך לחלק בלתי נפרד מפק"ל היכולות של כל פלס, זאת עקב השינויים בשדה הלחימה.

"יכולת הפטרול תבטיח בצורה טובה יותר את התמרון של כוחותינו בלבנון, אל מול המטענים המתוחכמים של חזבאללה", אמר לאתר צה"ל סא"ל רועי זילברברג, מפקד גדוד ההנדסה 603. "ארגוני הטרור התקדמו משמעותית, גם בהיקף וגם ברמת התחכום. הפטרול ההנדסי יחשוף את המטענים ואת בורות המיקוש ויפתח נתיב לשריון וחי"ר", הוסיף.

נוסף על לימוד הכשירות בכלל החיל, היא תוטמע בקרב חיילי החי"ר בפלוגות המסייעות ופלוגות המילואים של חטיבות השריון. בניגוד לנורמה, תהליך פיתוח תורת הלחימה החל בשטח, בחטיבה. "האימון החטיבתי הקודם היווה מעין פיילוט לפטרול- שנמצא מוצלח מאוד", העיד מג"ד 603. כתיבת התו"ל, בשיתוף קצין ההנדסה הראשי, החלה רק בשלב מאוחר יותר ונמצאת בעיצומה בימים אלו. מפקד חטיבה 7,

אל"ם נדב לוטן, הוסיף על הטמעתה בחטיבה: "כבר בעוד שנה מהיום יהיו לנו בחטיבה מחלקות סיור רבות נוסף לגדוד ההנדסה, שכל אחת מהם ידעו לעשות פטרול הנדסי".

שדה הקרב העתידי מתואר תמיד כשדה קרב א-סימטרי: שדה אשר יאלץ את צה"ל, כצבא סדור, להתמודד עם חוליות גרילה של ארגון החזבאללה הסמי- צבאי. זו כבר לא חזית קווית, אלא מרחב שבו הצדדים מתגנבים ואורבים מ-360 מעלות. במקביל, יתחפרו חוליות המחבלים במנהרות, בכפרים, ובחורשות עבותות. הקץ לגבעה החשופה.

נהוג להתמקד בשינוי המהפכני שעשה חיל השריון כדי להתאים ללחימה מסוג זה, אך בחטיבה 7 מציינים כי המפתח ללוחמה החדשה הינו שיתוף פעולה רב חילי- פלוגות חי"ר, הנדסה ושריון אשר נלחמות כתף לצד כתף בצוות קרב פלוגתי, ומחפות זו על זו. "כוחות החי"ר מדלגים מבית לבית, כוחות הנדסה מפטרלים והשריון נותנים כוח אש. כך נוצרת מעטפת מלאה", הסביר סא"ל יאיר אור מג"ד 77.

שינוי תפישתי זה איפשר את עלייתו של הפטרול ההנדסי- מתוקף ההבנה כי הלחימה תהיה במסגרת רב חילית, ולכל כוח חי"ר ושריון יוצמד ב'רגלי' כוח הנדסי בר סמכא. בגדוד 603, בשיתוף עם גדודי הטנקים, עמלו בשנים האחרונות על פיתוח הטכניקות המקצועיות אשר יאפיינו את הפטרול, על בסיס מודיעין עדכני. "שיטות הסריקה פותחו בעיקר בשנה האחרונה. צריך היה לקבוע איך הולכים, מה מחפשים, וללמוד מהם הסימנים המעידים", סיפר לאתר צה"ל המ"פ האחראי על סיכום התו"ל, סרן משה יעקובוביץ'.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה"ל

You might be interested also

One of the infiltrators who was captured. Photo: IDF Spokesperson's Unit

Commentary: Infiltrators from Lebanon travel around in Israel for almost an entire day. Will they be used for terrorist attacks? 

Two infiltrators entered Israel from Lebanon and stayed for almost a day without the military knowing where they were. The next time it happens, it could end in a terrorist attack or espionage. It appears that Hezbollah found a legitimate way to test the IDF's blind spots on the border