חשיפה: תחקיר ארוע "חניבעל"

תחקיר צה"ל: 41 פלסטינים נהרגו ולא 131 כפי שטענו בעזה. כמו כן עדיין לא ידוע מה עלה בגורל גופתו של סגן הדר גולדין ז"ל

תחקיר צה״ל שנערך על ארוע ״חניבעל״ ברפיח, לאחר התקרית שבה נהרגו שלושה לוחמי סיירת גבעתי, ובהם סגן הדר גולדין ז״ל, מעלה כי תוך כדי הלחימה בניסיון לחלץ את גולדין אחרי שנחטף נהרגו 41 פלסטינים ולא 130 כפי שנטען ברצועת עזה.

התחקיר המלא הוצג בימים האחרונים על ידי פיקוד הדרום למטה הכללי והוא מחזק פרסום קודם בישראל דיפנס לפיו נאסר על ידי אוגדת עזה על כוח גבעתי לירות ירי פגזי טנקים לעבר בית שהיה חשוד במלכוד, בגלל ששעה קודם לכן נכנסה לתוקפה הפסקת אש עם החמאס. בדיעבד מתברר כי מבחינת החמאס לא הייתה הפסקת אש, משום שצה״ל המשיך בפעולות להרס מנהרות התקפיות בתוך שטח הרצועה.

עיקר התחקיר שהוצג למטה הכללי עסק באופן הפעלת האש במהלך נוהל ״חניבעל״ שהופעל על ידי צה״ל כדי למנוע את חטיפתו של גולדין. הפלסטינים טענו כי צה״ל ירה אש ללא אבחנה. התחקיר מאושש כי אכן נורתה אש כבדה ביותר, בעיקר על ידי ארטילריה. הפגז הראשון במסגרת נוהל "חניבעל" נורה בתוך שבע דקות בלבד, מטוסי קרב הצטרפו להפצצות כעבור למעלה משעה.

בצה״ל בחנו את כמות ההרוגים הפלסטיניים על סמך רשימות גורמי רפואה ברצועה ומקורות מודיעיניים. זאת, כולל אנשים שמתו מפציעותיהם ימים אחרי הקרב. התחקיר מפריך לגמרי את טענות הפלסטיניים על כמות הרוגים עצומה. לפחות 12 מההרוגים מזוהים כאנשי חמאס.

האש הארטילרית התבררה כיעילה בזכות תכנית מטרות מיוחדות לנוהל ״חניבעל״ שהוכנה באוגדת עזה מבעוד מועד. ייתכן כי רבים מההרוגים נקברו תחת הריסות מנהרות שקרסו בהפצצות צה״ל. התחקיר אינו קובע מה עלה בגורל גופתו של גולדין ז״ל.

You might be interested also