חשיפה: נזק באתר האיראני בפרצ'ין

צילומי לוויין מיום שלישי, שחושף רונן סולומון, מוכיחים: אכן היה פיצוץ מסתורי במתקן הרגיש

קצת יותר מיממה לאחר הדיווח מאיראן על פיצוץ מסתורי בבסיס פרצ'ין, מגיעות העדויות הסותרות את הכחשות הממשל האיראני, שניסה להקטין את חשיבות האירוע. תצלומי לוויין של אזור פרצ'ין, ממזרח לטהרן, מוכיחות: הפיצוץ שעליו דווח בתקשורת האיראנית מקורו אכן בבסיס הצבאי בפרצ'ין בו מתבצעים על פי חוות הדעת של גורמי המודיעין במערב, ניסויים במרעומים לחימוש טילים גרעיניים.

בצילומי הלוויין שהגיעו לידי המגזין "ישראל דיפנס" ונותחו על ידי האנאליסט רונן סולומון, ניתן לזהות בבירור נזק הדומה לתקיפת בונקרים במתחם מרכזי בקומפלקס המחקר הצבאי בבסיס פרצ'ין. מתחם זה ממוקם במרכז הבסיס ובסמיכות למתקן נוסף שבו על פי גורמי מודיעין מתבצעים ניסויים בפיצוצים מבוקרים של מרעומים כדי שישמשו את ההדק הגרעיני בפצצה גרעינית.

המתחם הבנוי ממרכז ניסוי גדול וממה שנראה כאזור ובו מבנים בצורת בונקרים, ניתן לזהות בצילומים שלפני ואחרי חלק שלם של מבנים שפשוט נמחק עקב פיצוץ שסיבתו עדיין לא ברורה. הפיצוץ גרם למחיקתם מהאדמה של מספר יחידות ניסוי ולפגיעה משנית במבנים סמוכים כשסימני שריפה ניכרים באזור המצוי בשטח מיוער יחסית.

בתצלום שבוצע על ידי הלוויין הצרפתי "פילדס" ברזולוציה של חצי מטר למחרת הדיווח בשעה 07:30 בבוקר ניתן לזהות גם כלי רכב, כנראה משאיות כיבוי.

קרדיט : איתור ופיענוח : רונן סולומון עבור חדשות 2 ו-״ ישראל דיפנס״ / צילום: פליאד - אירבוס דיפנס

You might be interested also