חשיפה: יחידה 133 של החיזבאללה

רונן סולומון עם פרטים חדשים על יחידת הטרור החשאית, שעולים מתוך פרשיות אחרונות שבהן הייתה מעורבת

איסוף: רונן סולומון

שורה של פרשיות חדשות מאפשרות לשררט את הפרופיל של אחת היחידות החשאיות ביותר של חיזבאללה: יחידה 133.

בראש יחידה 133 עומד  מוחמד עטאיא, ששימש בעבר מפקד בכיר ביחידה 1800, יחידת מבצעי החוץ של חיזבאללה בשטחי פלשתין, מצרים וישראל. לצידו פועלים, על פי האתר " STOP910"   גם מוחמד קאלאס, עלי חמוד נסראללה, אחמד פואד חמדה ומוחמד יוסף מנסור (המכונה "אבו יוסף"), תושב דרום-לבנון, ששימש ראש התארגנות הטרור שנחשפה במצרים בשנת 2009 ונועדה לפגע במטרות ישראליות  דרך חצי האי סיני.

מטרתה של יחידה 133 לקדם פיגועי טרור בישראל, בגדה המערבית במצרים ובירדן.  בניגוד ליחידה 1800, ליחידה 133 תאים הפועלים לצורך כך גם בטורקיה ובמדינות במזרח ובמערב אירופה.

היחידת נעזרת בסוחרי סמים לבנוניים הפועלים מול מבריחים ישראליים, כפי  שנעשה בקיץ 2012, בעת שהיחידה עשתה שימוש בסוחרי סמים מקרב ערביי ישראל על מנת להבריח  מנגנוני הפעלה מתוחכמים  שיועדו לשמש לפיגועים בתוך ישראל.

הפרשה נחשפה על ידי השב"כ ומשטרת ישראל. מטעני החבלה, נשקים מסוג M-16 ופרטי האמל"ח הנוספים שנתפסו, נועדו לשמש לביצוע פיגועים המוניים על ידי  תשתיות טרור "רדומות"  של החיזבאללה.

אמצעי הלחימה שנתפסו הועברו בארבעה תיקים דרך גדר הגבול מלבנון  לכפר רג'ר על ידי סוחר סמים מלבנון בשם סעד קהמוז, ישראלי לשעבר שברח ללבנון ועמד בקשר עם הסוחר הישראלי שהיד יוסף אברהים, תושב רג'ר שברמת הגולן. משם הועברו דרך בלדר לידי עראפת ביומי -תושב נצרת ושליחו של אל באסט בכפר קנא הסמוך לנצרת והיו מיועדים לאיסוף על ידי אותן תשתיות "טרור" שחיזבאללה פועל להקים בשטחי ישראל והרשות.

 
שיטת הפעולה של היחידה מתמקדת באיתור וגיוס של מועמדים פוטנציאליים, גם מקרב ערביים שאינם שיעים. לאחר גיוסם,עוברים המגויסים החדשים אימונים צבאיים והכשרה בטחונית במגוון רחב של תחומים הכוללים איסוף מודיעין , גיוס נכסים חדשים, טיפול  במקורות , בניית סיפור כיסוי , מיפוי מטרות, משימות מעקב וסיור. .עיקר ההפעלה בין המגוייסים למפעילהם נעשה בפגישות על אדמת  סוריה , לבנון, טורקיה ,אירופה, באסיה ובמקומות אחרים.

אחד מאותם מגוייסים, היה כנראה גם עצאם האשם עלי משאהרה, בן 38 , נהג אוטובוס במקצועו, אזרח ישראל תושב הכפר ג'בל מכבר שבדרום ירושלים,  שגויס לחיזבאללה במהלך ביקור בלבנון במהלך יוני 2012ונעצר ב-24 באוקטובר 2012.  בחקירתו בשב"כ הודה משאהרה בגיוס לחיזבאללה ובמסירת מידע על שורה ארוכה של אתרים בישראל, בהם אתרי ממשל כמו הכנסת וקרית הממשלה, וכן אתרים ציבוריים. את הקשר עם מפעיליו ביצע דרך האינטרנט.

בחודש אפריל השנה עוכב לחקירה העיתונאי מג'ד כיאל, עורך אתר עדאללה, לאחר שנסע מירדן לביירות לכינוס של העיתון א-ספיר ושם בא במגע, לטענת השב"כ עם סוכן חיזבאללה. יתכן והפרסום כעת נועד  להקשות או להרתיע מפני ניסיונות גיוס של הארגון במדינות כמו  ירדן, טורקיה ואף מדינות נוספות באירופה שבהן לומדים סטודנטים  פלשתינאיים וערביים-ישראליים המחזיקים בתעודת זהות כחולה.

You might be interested also