חשיבות בקעת הירדן

החזית המזרחית הולכת ונבנית, והאיום של האיסלאם הקיצוני מתחיל להתקרב לגבול עם ירדן. תא"ל (מיל') יהודה דובדבני על הצורך להיערך לאפשרות שחזית המזרח תתעורר שוב

רק לפני מספר חודשים טענו לא מעט מומחים שלבקעת הירדן אין חשיבות אסטרטגית ובטחונית בעידן הטילים והמזל"טים. טענתם המרכזית הייתה כי בעידן הטכנלוגיה המודרנית אין חשיבות לטריטוריה ובנוסף, הדגישו כי למעשה כבר לא קיימת חזית מזרחית.

והנה, באחת, התהפכה הקערה על פיה. חזית מזרחית הולכת ונבנית ומתעצבת, בתצורה שונה. לא בדמות של מדינות כפי שאנו מכירים אלא כישויות ארגוניות אסלאמיות קיצוניות, שיעיות מכאן וסוניות מכאן. לא חשוב כיצד נכנה ישויות אלו – אלקעידה א' , אלקעידה ב', או תנועב אסלאמית סונית דאע"ש. העובדה היא כי מתהווה כאן לדאבוננו חזית מזרחית ברורה. לתנועה האסלאמית הסונית – דאע"ש יש הצלחות משמעותיות בעירק ובסוריה. כעת ידה מכוונת גם לירדן וללבנון. עיקר כוונתה הוא להשיב את מפת המזרח התיכון לקדמותה, כפי שנראתה טרם מלחמת העולם הראשונה.

הגבולות שיצרו כאן המדינות הקולוניאליות ובראשן בריטניה וצרפת הולכים ומתבררים כגבולות מלאכותיים שלא הצליחו לייצר מדינות לאום חזקות. זו הסיבה שעירק נתונה כיום במלחמת עדות מרה, סוריה נתונה במלחמת אזרחים, לבנון קרועה בין העדות השונות והאיום מגיע עתה אף לירדן. הממלכה ההאשמית שהחזיקה עד עתה מעמד באופן מרשים מורכבת מרוב פלסטיני בולט של כ- 75% וממיעוט שבטי בדווי שבקרבו הולכת וגוברת תסיסה כנגד המלך במיוחד מצידם של השבטים בדרום הממלכה.

ירדן מגייסת עתה מילואים ונערכת לעימות עם דאע"ש בגבולה המזרחי. האם תצליח לעמוד במשימה כאשר היא סובלת מתסיסה פנימית? האם יתכן מצב שבו מתפורר הצבא הירדני כתוצאה מההרכב הדמוגרפי של המדינה, בדומה למה שארע בסוריה או בעירק? בשאלה זו חייבת מדינת ישראל לדון עכשיו . האם במצב זה יכול להיות מי מן המומחים שיישאר בדעתו הקודמת כי ניתן לוותר על בקעת הירדן במסגרת הסכמי שלום עתידיים? אין ספק כי במצב שנוצר אין אופציה לחשוב אפילו על מצב שבו נמצא הגבול המזרחי של מדינת ישראל בקלקיליה ובטול כרם – כ- 15 ק"מ מנתניה ובטווח מרגמות משדה התעופה הבינלאומי שלנו.

לטעמי, וכך חשבתי גם בעבר, יש חשיבות עליונה לשליטה ישראלית מוחלטת בבקעת הירדן. ממשלת ישראל, משרד הבטחון וצה"ל חייבים להיערך מראש לכל תרחיש אפשרי. יש לדעתי לחזק את בקעת הירדן ולהיערך לתוכנית בלימה כלפי מזרח באמצעות שלושה מרכיבים : קו מוצבים לאורך הירדן, קו גדר המערכת לאורך הירדן ועיבוי וחיזוק קו הישובים באופן משמעותי. חובה על כל הגורמים הנוגעים להכין תוכניות לתרחישים שבהם ארגונים אסלאמיים קיצוניים מגיעים אל הירדן והופכים לאיום כנגד מדינת ישראל.

כל ההתבטאויות לגבי פינוי הבקעה חייבות להפסק לאלתר. אין ספק, כי כיום אין לארה"ב כל פתרון אמיתי לבעיה העירקית וככל שמצב זה נמשך גדלה הסבירות למעורבות איראנית גדלה והולכת במערכה זו בתמיכה של ארה"ב. תרחישים רבים יכולים להיווצר במזה"ת החדש. חזית אפשרית של חלקיה השיעים של עירק עם אירן ועם ירדן יכולה להיווצר כנגד כוחות דאע"ש. מצד שני יתכן ותיווצר תמיכה חשאית או גלויה בדאע"ש מצד מדינות המפרץ הסוניות. מלחמת דת סונית שיעית בממדים כאלה או אחרים מתרחשת לנגד עינינו כבר עתה.

מערכת הביטחון חייבת להיערך לכל תרחיש ולהכין עצמה לשינויים המהירים שהולכים וקרבים לגבולנו. התפישה האסטרטגית הקוראת לשמירה על בקעת הירדן בשליטה מלאה של מדינת ישראל, חיזוק ההתיישבות בה ועיבוייה בגורמים אזרחיים וצבאיים כאחד, היא הצד הראשון וההכרחי להערכות זו.

You might be interested also