חשד: קוריאה הצפונית השיגה טיל שיוט ימי

בסרט שפרסם ערוץ הטלוויזיה הרשמי של המדינה רואים טיל משוגר מספינה שהוא העתק של טיל ה-Kh-35 מתוצרת רוסית. האם מדובר ביכולת אמתית או תעמולה?

האם קוריאה הצפונית נכנסה לעסקי טילי השיוט? למרות שרוב תשומת הלב העולמית ממוקדת בסוגים רבים של טילים בליסטיים שקוריאה הצפונית בונה, בודקת, ולעתים קרובות גם מוכרת, טילי שיוט מודרניים הם תוספת חדשה לארסנל הטילים של קוריאה הצפונית ופוטנציאל לחוסר יציבות .

השמועות החלו לפני שבוע. אתר Chosun Ilbo פרסם סרט תעמולה של קוריאה הצפונית המראה טיל שיוט חדש. אתר 38north.org איתר את הסרט, שמתברר כי הוא נגיש באתרי מדיה חברתיים כמו YouTube.

מדובר בסרט ארוך המציג ביו היתר יחידות תותחנים המבוססות כולן על נשים, לשמחתו הרבה של קים ג'ונג און. הסרט גם מאפשר גם הצצה מאוד קצרה של הטיל. לקראת הסוף, בסביבות 49:19, ספינה צפון קוריאנית משגרת טיל שיוט. הווידאו מאשר עובדה מפתיעה: טיל השיוט הוא העתק של ה-Kh-35 מתוצרת רוסית.

ה-Kh-35 (ה-Uran) הוא טיל שיוט נגד ספינות דומה ל-Exocet הצרפתי או ההרפון של ארה"ב. כפי שהשם מרמז, טילי שיוט אלה טסים במהירות גבוהה מאוד מעל פני המים על מנת לפגוע בספינות. Kh-35 הוא טיל שיוט מודרני יחסית שפותח במהלך 1980s וה- 1990s. ניתן לצפות בסרטון אנימציה קטן ונחמד שמסביר איך ה-KH-35s מטביע ספינות. ה-Kh-35 מגיע גם בסוללות יבשתיות (מערכת שנקראת bal ). לרוסים יש אפילו גרסה למסוקים.

במהלך השנה האחרונה, היו דיווחים כי קוריאה הצפונית עלולה לפתח טיל שיוט. ב2013, ג'יימס קובלסקי, אז מפקד כוח התקיפה הגלובלי של חיל האוויר האמריקאי, הראה שקופית שמופיע בה טיל שיוט צפון קוריאני להגנת החוף בשם KN-09. היו גם עיתונאים שטענו כי קוריאה הצפונית עשתה ניסויים ב-KN-09 במהלך שיגור הרקטות בחודש מארס האחרון. יחד עם זאת, רבים תיארו את המערכת כסוג של רקטות ארטילריה, ולא טילי שיוט.

הקליפ החדש מנסה לענות מהו בדיוק טיל ה-KN-09. רוב הספקולציות היו שהטיל יהיה דומה לטיל הסיני C802 או לטיל השיוט האיראני ג'דר . זו הסיבה שה-Kh-35 מתוצרת רוסיה הגיע קצת בהפתעה.

אז מאיפה קוריאה הצפונית קיבלה את ה-Kh-35? ובכן, רוסיה נראית כמו המועמד הסביר ביותר. מוסקבה כבר ייצאה מערכות Kh-35 יבשתיות וימיות למספר מדינות אחרות, כולל אלג'יריה, הודו, וייטנאם, מיאנמר ווונצואלה. אין איסור על יצוא Kh-35, אשר מוגדרים לשאת מטען של 150 קילוגרם ל-130 קילומטרים. זה נופל מתחת לסף המוגדר ב-MTCR של 500 ק"ג ל-300 ק"מ.

כל יצוא של טילי שיוט לצפון קוריאה, לעומת זאת, יהיו אסור על ידי סנקציות של האו"ם. למרות שמכירה ישירה מרוסיה נראית סבירה ביותר, זה אפשרי, כי קוריאה הצפונית השיגה אותם מצד שלישי כמו מיאנמר. ניתן היה לצפות כי קוריאה הצפונית תנסה להעתיק את הייצור של הטיל, באותה צורה שפיונגיאנג בנתה את תעשיית הטילים שלה על בסיס יבוא של הסקאדים ממצרים בסוף 1980s. ה- Kh-35 הוא טיל שיוט שאפשר לשנות אותו כך שיהיה מסוגל לבצע משימות תקיפה קרקעיות.

בסיס הטכנולוגיה של ה-Kh-35 יכול לתמוך בפיתוח של מערכות לטווח ארוך, גדולות יותר, באותו אופן שבו סין פלסה את דרכה למעלה מC802 לטילי שיוט גדולים וטובים יותר. לטיל ה-Kh-35UE של רוסיה, למשל, יש טווח של 260 קילומטרים - כפול מזה של ה- Kh-35.

נראה כי הופעתו של ה-Kh-35 מציינת עניין חדש מצד הצפון קוריאנים ביכולות טילי שיוט. דרום קוריאה, גם היא פיתחה טיל שיוט: Hyunmoo-3, שדומה לטומהוק האמריקאי. צפון ודרום קוריאה עלולות לפתח טילי שיוט התקפה יבשתיים ארוכי טווח בשנים הקרובות. הימצאות יכולות כאלו על חצי האי הקוריאני לא בדיוק ישפרו את היציבות.

יכולת טילי שיוט בידי קוריאה הצפונית גם מעלה חששות לגבי ההתפשטות הגלובלית של אמצעי לחימה מתקדמים. במשך שנים רבות, המומחים הזהירו מפני גל של הפצת טילי שיוט. האפשרות שקוריאה הצפונית עלולה למכור את הטכנולוגיה של ה-Kh-35 לאחרים, כפי שפיונגיאנג עשתה עם הסקאד, היא לא מחשבה נעימה.

יכולת אמתית או תעמולה?

לצד אלו הטוענים כי הסרטון שפרסמה קוריאה הצפונית מצביע על אחזקתה בטיל שיוט חדש, אתר nknews.org טוען כי ייתכן ומדובר בתעמולה ולא יותר. "בואו לא נשכח שזה שידור וידאו בטלוויזיה המרכזית של קוריאה הצפונית (KCTV)", נכתב באתר. כמו כן, אין הוכחה ששיגור הטיל שהתבצע בסרט היה בכלל קרוב לחופי קוריאה הצפונית.

"בין אם טיל השיוט הזה אמיתי או לא, יש בעיה חמורה יותר במשחק [של התקשורת]. כלומר, כאשר מדווחים מחדש בצורה נרחבת את סיפורי צפון קוריאה, מומחים לעתים קרובות נקראים לתת את השני סנטים שלהם - ואני לא אתפלא אפילו למצוא דוברי מחלקת המדינה שישיבו על שאלות בנושא מאוחר יותר היום", נכתב במאמר.

אין ספק כי צפון קוריאה, בדומה לאיראן, הפכה את התעמולה למקצוע. גם הטענה כי התקשורת לוקחת כל דבר שמופיע בערוץ KCTV נכונה במרבית הפעמים. אבל זה הקאץ', תעמולה יכולה להטעות, אך גם למסך על האמת. ובהקשר כתבה זו, אם קוריאה הצפונית אכן פיתחה טיל שיוט כזה, אזי סביר להניח שהוא ימצא את דרכו לסין, איראן ומשם למדינות אחרות וארגונים במזרח התיכון.

איתותים נוספים המחזקים את הטענה כי רוסיה סיפקה לקוריאה הצפונית את טיל השיוט אפשר למצוא במאמצים שעושה פוטין בחיזוק היחסים עם המדינה הסוררת. חיפוש בגוגל יעלה מספר כתבות שפורסמו החודש סביב הנושא - החל מעסקאות בתחום הרכבות , דרך מעבר למסחר מבוסס על הרובל , ועד הסכם בין המדינות בו רוסיה מוותרת לקוריאה הצפונית על חוב כספי בהיקף של 11 מיליארדי דולרים כדי להניח צינור גז לקוריאה הדרומית . לצד צינור הנפט יונחו גם פסי רכבת (זוכרים את שיתוף הפעולה ברכבות?) והוא יוביל כ-10 מיליארד מ"ק של גז בשנה.

You might be interested also

A hydrogen-powered boat sails from Amsterdam's harbor in April 2019. Photo: REUTERS/Eva Plevier

Hydrogen could be a key player in the recovery and resilience plan  

Commentary: Various countries are launching plans to recover from the pandemic and accelerate development and modernization. These initiatives include projects for the production of "green" hydrogen that are expected to reduce pollution and thus positively effect the economy, environment and climate in the coming years