חשד: פיונגיאנג פיתחה רש"ק גרעיני ממוזער

מפקד, כוחות ארה"ב בקוריאה הדרומית, גנרל Curtis Scaparrotti אמר בתדרוך בפנטגון בשבוע שעבר כי להערכתו, המשטר של קים ג'ונג און השיג שליטה בטכנולוגיה של מזעור ראש גרעיני קרבי. לפיו, איראן ופקיסטן העבירו לפיונגיאנג ידע טכנולוגי

גנרל Curtis Michael "Mike" Scaparrotti - ויקיפדיה

מפקד, כוחות ארה"ב בקוריאה הדרומית, גנרל Curtis Scaparrotti ואדמירל ג'ון קירבי, מזכיר העיתונות, העבירו תדרוך בפנטגון בתאריך 24 אוקטובר 2014. בתדרוך חשף סקפרוטי כי את ההערכה האישית שלו שקוריאה הצפונית הצליחה להגיע למשגר נייד של טיל ארוך טווח עם ראש גרעיני ממוזער. לפיו, ארה"ב לא ראתה ניסוי כזה בפועל, אבל כל הסימנים מעידים הידע קיים. סקפרוטי גם הסביר שחלק מהפער הטכנולוגי נסגר בשל העברת ידע בין איראן ופקיסטן לקוריאה הצפונית.

כאשר קוראים את התדריך, ואת התמצית שלו כאן בעברית, מומלץ לזכור כי לאיראן יש טילי שיאהב לטווח ארוך ואם לקוריאה הצפונית יש יכולות למזער ראש קרב גרעיני, כנראה גם לאיראן יש. שוב, מדובר בהערכה של גנרל אמריקאי ולא במידע המבוסס על ניסוי שאחת המדינות עשתה.

"קים ג'ונג און נשאר בשליטה"

"בצפון קוריאה, קים ג'ונג און נשאר בשליטה על משטר מבודד, שמוכן להשתמש באלימות ואיומים כדי לקדם את האינטרסים שלו, לזכות בהכרה כמעצמה גרעינית, ולהבטיח את המשך קיומו של המשטר", אמר סקפרוטי.

"בשנים האחרונות, צפון קוריאה התמקדה בפיתוח יכולות א-סימטריות. יכולות אלה כוללות כמה מאה טילים בליסטיים, אחד ממאגרי הנשק הכימי הגדולים בעולם, תכנית מחקר בנשק ביולוגי, וכוח מבצעים מיוחדים הגדול בעולם, כמו גם יכולת לוחמת סייבר.

"בניגוד להחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, צפון קוריאה ביצעה ניסוי גרעיני שלישי שלה בשנה שעברה ויש עלייה בתדירותם של ניסויים בטילים בליסטיים השנה באופן משמעותי ללא הודעה מוקדמת מצד הממשל. אנו חוששים שאירועים כאלה יכולים להתחיל מעגל של פעולה ותגובת נגד, שיוביל להסלמה לא רצויה, ובלתי מבוקרת. בשנה האחרונה, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הצבא הדרום קוריאני לפיתוח היכולות כדי להתמודד עם האיום הצפון קוריאני המתפתח.

"יחד, שפרנו את המוכנות שלנו בתחומים של שליטה משולבת, בקרה, תקשורת, מחשבים ומודיעין, אסטרטגית הגנה מפני טילים, רכש של חימוש מונחה מדויק, מערכות הגנה מפני טילים בליסטיות, מודיעין, מעקב ופלטפורמות סיור".

בשלב השאלות סקפרוטי ציין רכישות נשק שעשתה קוריאה הדרומית כמו מל"טים מסוג גלובל-הוק ("מנקודת מבט שלי זה 'על המסלול'. הם ממשיכים קדימה עם הרכישה של הגלובל הוק") ורכישת מיירטים מתקדמים יותר למערכת הפטריוט מסוג PAC-3. כמו גם את הרכישה של מסוקי האפאצ'י Longbow שיגיעו רק ב-2016. הוא גם ציין את הנחיצות בקידום מערכת ההגנה האווירית שקוריאה הדרומית מפתחת.

סקפרוטי גם ציין את הדו פרצופיות של קוריאה הצפונית. "מצד אחד הם הם שלחו נציג לדבר באו"ם. הם כבר הושיטו יד למדינות אחרות. אני חושב שכנראה היה קצת שינוי. אבל ממש באותו הזמן, הם המשיכו במהירות את הפיתוח של מערכות טילים, מערכות גרעיניות ואמצעים א-סימטריים אחרים שלהם", אמר סקפרוטי.

"בשנה שאני מפקד בגזרה, היו לנו 10 אירועי טילים, שהן הפרות של החלטת מועצת הביטחון. הם כבר יותר אגרסיביים לאורך אזור ה-DMZ והאיים הצפון-מערביים. היו לנו כמה התפרצויות שם עם סיבובי ירי. הייתי אומר שזה קצת משניהם - קצת רטוריקה ופרובוקציה בצד השני.

"קשה מאוד להגיד בדיוק מה הבעיה הבריאותית של קים קים ג'ונג און. אנחנו מאמינים שזה היה נושא של בריאות. אנחנו יודעים מתמונות וממה שהם אמרו לנו - שיש לו אי נוחות בהליכה. ראינו אותו עם מקל מאז שהוא חזר. מאז שהוא יצא בחזרה לעיני ציבור, הוא חזר מבדיקה באתרי בנייה, ביקור ביחידות צבאיות, והוא כנראה מתקרב, ללוח זמנים דומה שהיה לו לפני היעלמותו. אני חושב שהוא באופן ברור בשליטה במדינה".

"בצד הטילים יש לו תכנית פיתוח ברורה מאוד. כפי שאתם יודעים, יש לו מספר רב של טילים לטווח קרוב, וטילים בליסטיים לטווח קצר, אבל הוא עובד על טווחים גדולים יותר, כולל טווח בין יבשתי.

רוב אירועי הטילים שציינתי היו קצרי טווח. אנו מאמינים כי הוא עושה את האירועים הללו לצורך בדיקה ופיתוח של מערכות אלה. חלק מזה נעשה על מנת להודיע לנו שיש לו מערכות טילים בליסטיים ניידים.

ש: תכנית לוחמת הסייבר שלהם פעילה?

"כן. הייתי אומר שבסייבר, הוא לא גדול כמו כמה כוחות אחרים בעולם, אבל הוא ממוקד בפיתוח יכולות סייבר. ראינו שהייתה לו השפעה, ללא ספק, בקוריאה הדרומית על גופים עסקיים ומסחריים. דברים כמו הפרעה לשירות. בעתיד הוא הולך ללכת מעבר לזה. אנחנו צריכים להגן על עצמנו ולהיות מודאגים".

ש: מה ההערכה שלך לגבי מתי הם יכולים לשלב שלושה רכיבים קריטיים - משגר נייד, טיל ארוך טווח וראש נפץ גרעיני ממוזער?

"הם טוענים שהם כבר עשו את זה. הם טוענים שיש להם טילים בליסטיים בין-יבשתיים שמסוגלים לזה.

באופן אישי אני חושב שהייתה להם התנסות בעבר. היו להם קשרים נכונים, ולכן אני מאמין שיש להם את היכולת למזער התקנים בשלב זה, ויש להם את הטכנולוגיה לספק מה שהם אומרים שיש להם. לא ראינו ניסויים כאלו. אני לא חושב כמפקד שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו את המותרות של אמונה שאולי הם לא הגיעו לשם".

ש: אתה חושב שיש להם משגר נייד לטיל ארוך טווח?

"אני חושב שיש להם משגר שיוכל לשאת טיל כזה בשלב זה".

ש: כדי לוודא שאני מבין, מה ההערכה שלך עכשיו? אתה אומר שיש להם את היכולת, אבל האם יש להם התקן גרעיני ממוזער פעיל?

"אני לא יודע את זה. אני לא יודע אם יש להם. מה שאני אומר הוא, שאני חושב שפירטתי את היכולות הטכנולוגיות שלהם והזמן שהם עובדים על זה, וכנראה יש להם את היכולות לשים את זה ביחד. אני לא מאמין שיש להם. אני לא יודע שיש להם בשלב זה".

ש: האם אתה מתכוון לדגם טילי NK-06?

"לא, אנחנו קוראים לזה KN-08".

ש: KN-08?

"עכשיו, תן לי להיות ברור. אני לא יודע שיש להם יכולת כזו. אני רק אומר כמפקד, אני חייב להניח שיש להם את היכולות לשים את זה ביחד [טיל + ראש גרעיני]. אנחנו לא ראינו אותו נבחן בשלב זה. וכפי שאתם יודעים, משהו כה מורכב, מבלי שבדקו את זה, ההסתברות שזה יהיה אפקטיבי היא די נמוכה".

ש: אבל אתה חושב שהם יודעים איך למזער?

"אני מאמין שהם יודעים. אני לא אומר שאני יודע על בסיס עובדתי, אבל אני מאמין שבטח יש להם רקע לעשות את זה".

ש: מי נתן להם את המידע הזה, לדעתך?

"ובכן, אני לא יודע. אני מתכוון, הם - אתה יודע, יש להם קשרי תרבות עם מדינות אחרות, איראן ופקיסטן בפרט".

את התדרוך המלא אפשר למצוא באתר defense.gov.

You might be interested also