חיל הים עידכן את תפיסת ההפעלה שלו

האיומים השתנו וגם המשימות, עכשיו חיל הים עידכן את דרכי פעולתו כך שיהיו מבוססים על "שילוביות" במטרה להגיע ל"עליונות ימית"

(צילום: מאיר אזולאי)

חיל הים הישראלי סיים לנסח באחרונה תפיסת הפעלה חדשה השואפת ל"עליונות ימית". כמה ממרכיבי התפיסה החדשה הם שילוביות מוגברת בין השייטות השונות של חיל הים ובין החיל לזרועות האחרות של צה"ל.

קצין בכיר בחיל הים הסביר בשיחה עם ישראל דיפנס כי הרקע לגיבוש התפיסה החדשה הוא שינוי עצום שחל בשנים האחרונות במרחב הימי "במזרח התיכון וגם בעולם כולו". לדבריו, "האתגר והאיום התעצמו במרחב הימי. האויב למד אותנו ומחפש דרכים ללמוד את כל העוצמה שלנו, ואנחנו בונים יכולות להתמודד במידה שנופתע".

בין השינויים שחלו בשנים האחרונות באיזור מתייחסים בצה"ל בעיקר לכניסת מערכות לחימה חוף –ים מתקדמות מסוג "יאחונט" (תוצרת רוסיה, שהגיעו לסוריה ואולי יגיעו גם לידי חיזבאללה). מדובר בטיל בעל יכולת פגיעה מדויקת במטרות במרחק של כ-300 ק"מ, אשר שט לעבר מטרתו במהירות הגבוהה ממהירות הקול וכמעט באופן צמוד לפני הים. במקביל להתרחבות האיום, קיבל חיל הים הישראלי משימות נוספות הקשורות להגנת מאגרי האנרגיה הענקיים, שהתגלו בים התיכון, במרחק של עשרות קילומטרים מחופי ישראל, וכן משימות בעומק מרחבי הלחימה.

לפי פרסומים זרים, חיל הים פעל בשנים האחרונות גם במשימות שנועדו לסכל הברחת נשק באיזור סודן, והוא חלק מן המאמץ המלחמתי של צה"ל ב"זירת העומק" - כולל במדינות מעגל שלישי כמו איראן. במקביל לשינויים בזירת הלחימה ובאופי המשימות, הולך ומשתנה מבנה הכוח של חיל הים: מספר ספינות הטילים צפוי לקטון בשנים הקרובות (לפחות עד שיוחלט איפה לפנות שלוש ספינות טילים חדשות, כאשר ההערכה היא שהן ייבנו בגרמניה – יעברו בכל מקרה כמה שנים עד שהספינות החדשות יצטרפו לצי).

במקביל ייקלטו בחיל הים בחומש הקרוב שלוש צוללות "דולפין" חדשות מתוצרת גרמניה, שיגדילו את צי הצוללות הישראלי לשישה כלי שיט תת ימיים. שילוביות לאור כל השינויים הגיעו בחיל הים למסקנה שיש לנסח תפיסת הפעלה חדשה, שאושרה על ידי המטה הכללי.

"אחד הדברים המרכזיים בתפיסת ההפעלה החדשה זו השילוביות", אומר הגורם הבכיר בחיל הים. "כשאתה מסתכל על אתגרים מורכבים, הם מחייבים שיתוף היכולת למימוש המשימות ברמה החיילית וברמה הכלל צה"לית. בנסיבות שהשתנו, שאלנו את עצמנו איך חיל הים תורם את התרומה המקסימלית להכרעה הצה"לית, ובמקביל ממלא את המשימות החדשות שלו, לצד המשימות הוותיקות, כמו הגנה על חופי ישראל מפני טרור ומפני חבלה בתנועה הימית. כיום בכל העולם מבינים שפגיעה בנתיבי שיט יכולה לגרום נזק כלכלי עצום".

בצה"ל מציינים, כי אחד האתגרים הנוספים שמצפים לחיל הים זה לדעת לפעול גם במקרה של מלחמה שבה תותקף ישראל באלפי טילים שישוגרו מלבנון או מרצועת עזה, כולל לעבר הנמלים המרכזיים של חיל הים - בחיפה ובאשדוד. לצורך כך, נערך חיל הים לאפשרות של פעילות רציפה בים ללא צורך להשתמש בנמליו. כל ספינה צריכה לדעת לדאוג לאספקה במשך תקופה ארוכה גם ללא נמל הבית.

מיצוי

לדברי הקצין הבכיר, תפיסת ההפעלה החדשה היא "מוכוונת עליונות ימית ומוכוונת מיצוי טוב יותר של יכולות השייטות והשילוב בינהן. כשמדובר על שילוב מוגבר בתוך חיל הים, הכוונה היא ליצירת אפשרות לפעול במקביל בכוחות מצומצמים יחסית במספר זירות במקביל. הכוחות יורכבו משילוב של צוללות, ספינות טילים וגם כוחות מהקומנדו הימי. השילוב של חיל הים עם זרועות צה"ל האחרות עשוי לבוא לידי ביטוי גם בתחום יצירת האש מן הים לעבר מטרות יבשתיות. על מנת לשפר את מיצוי האש הימית ולאפשר לחיל הים להתמודד עם המשימות המורכבות הניצבות בפניו, השקיע החיל רבות בפיתוח מערכות שליטה ובקרה (שו"ב) מדור חדש".

You might be interested also