"חייבים מערכות תומכות החלטה להתמודד עם עודף מידע"

מפקד מערך הבקרה האווירית סקר את האיומים והאתגרים של הזירה הביטחונית בישראל. לטענתו מרכיב חשוב הוא "כלכלת החימוש". לטענתו לפעמים כדאי לחכות לכלי זול יותר

"רב זירתיות היא אתגר גדול למערכות ההגנה", כך אומר אל"מ רן תורג'מן, מפקד מערך הבקרה האווירית בחיל האוויר. "היחס בין מהירות לשח"מ היא אתגר. צריך להתמודד עם הכל. בעולם הישן הפרדנו משתנים. מערכות עשו פעולה אחת. היום המערכות עושות מספר משימות. זה אתגר הפעלתי", הוא הוסיף. תורג'מן נאם בכנס אוויר,חלל והגנה מפני טילים המתקיים בגני התערוכה בתל אביב. הכנס ביוזמת ישראל דיפנס.

הוא המשיך ותיאר את האתגרים העומדים בפני ישראל. "הפלטפורמות הופכות להיות חמקניות. הן בין דוריות. זה אתגר במיצוי המבצעי שלהן. גם ממד הטווח של המשימה הוא אתגר, פועלים הרבה בכיוון. החימוש המדויק חוצה זירות. הרב שימושיות היא גם בציר של זירת הלחימה. בממד הטווח הפיקוד והשליטה הופך להיות מאתגר. הרבה כוחות אוויר, חימושים ומערכות הגנה. מעבר מיכולות לווייניות לקרקעיות. אתה לא יכול להחזיק את כל האמצעים כל הזמן, צריך לארגן כל הזמן את הכוח.

,בתוך המרכב הזה יש את מרכיבי הספקטרום, התקשוב. לוחמת ניווט. לוחמה אלקטרונית כדי להקשות על חימושים ופלטפורמות. גם עולם הסייבר מנסה לתקוף את אמצעי הלחימה. גם בתווך האווירי אפשר לפעול כדי לממש יכולות סייבר. עידן השלביות - עבודה בטור - נגמר.

"הפעלת הכוח בממד האווירי היא בו זמנית. הגנה והתקפה באותו מרחב. התיאום והסנכרון הוא רק בתוך חיל אוויר, הוא רב זרועי. חיים בצוותא - היום מפעילים עשרות מלטים בו זמנית. יש היום חימושים משייטים ארוכי טווח. כך צריך לבנות את המערכות. סוגיית ניהול הסיכונים היא מרכיב מתפתח וקריטי. הכל רב זרועי. הפתרון הוא כנראה ריבוד של אלמנטים למקסום יכולות".

תורג'מן התייחס גם למורכבויות של ניהול תמונת מצב שלמה מול האירועים המתרחשים במציאות הביטחונית שלנו. "תמונת שמיים אינטגרטיבית בלחימה ברשת זה אתגר. היום אתה לא רואה במי אתה יורה. ההבנה על מי לירות הוא אתגר גדול. חלק מהפתרונות הוא הרחבת הספקטרום. בתחום תדר נמוך להתמודד עם חתימה נמוכה. צריך מערכות רב משימתיות, ניהול המידע, אבטחת המידע.

"בעבר רצינו להיות מבודלים, היום מבינים שצריך אינטגרציה, שיתוף פעולה. מעבר לתמונה האווירית חייבים מערכות תומכות החלטה להתמודד עם עודף מידע. זה מרכיב קריטי בתמהיל הזה", הוסיף.

לבסוף נגע תורג'מן בסוגיית התקצוב, שעלתה לאחרונה לכותרות. לטענתו "כלכלת החימוש היא פקטור מאוד חשוב בשדה הקרב החדש. לפעמים שווה לחכות להשתמש בכלי זול. זה חלק משמעותי בשדה קרב מלא באיומים שונים. צריך מערכות שיגידו בזמן אמת איך הסנסורים והפלטפורמות מתפקדות. זה צריך להיות מובנה במוצרים חדשים. זה אתגר ענק לבניין והפעלת הכוח. זה מטשטש את גבולות הגזרה. אתה לא יכול היום לסיים משימה לבד. אבני היסוד הן חשובות, אבל האינטגרציה היא המפתח".

You might be interested also