חיה"א: המודיעין ב"צוק איתן" לקה בחסר

חשיפה: לאחר ההאשמות בין אמ"ן לשב"כ, קובע השבוע התחקיר המסכם של חיל האוויר ל"צוק איתן" כי היו פערים רבים במודיעין שסופק לגבי איומי המנהרות והרקטות. לעומת זאת, נקבע כי הפעלת הכוח על ידי החיל עצמו, הייתה טובה

אחרי הקרב המתוקשר בין השב"כ לאגף המודיעין בצה"ל, סופג אמ"ן ביקורת נוקבת נוספת, והפעם מ"בית": התחקירים המסכמים של חיל האוויר למבצע "צוק איתן" קובעים כי המודיעין שעמד לרשותו בלחימה היה לוקה בחסר, בלשון המעטה.

תחקירי חיל האוויר הם חלק מסדרת תחקירים מסכמים שנערכים בימים אלה בכל זרועות צה"ל, לקראת סדנא מטכ"לית להפקת לקחי "צוק איתן", בראשות הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, שתיערך בקרוב. רוח התחקירים הכללית היא שמבצע "צוק איתן" התנהל בסך הכול היטב והישגיו רבים, ואולם בדיקת ההיבטים השונים מעלה בכל זאת שורה ארוכה של סוגיות שנחשבות כ"בעייתיות, כמו התמשכות המערכה והירי לעבר ישראל על פני לא פחות מ-50 ימים, והעובדה ששליש מהרוגי צה"ל היו בשטחנו, בשורה של אירועים שניתן היה למנוע באמצעות התנהגות מבצעית משופרת.

גם תחקירי חיל האוויר, כך נודע, קובעים כי החיל ביצע היטב את משימות התקיפה שלו, ואולם מצביעים על מחסור חמור במודיעין שעמד לרשותו. בחיל נקבע כי הפערים העיקריים היו במודיעין לגבי תוואי המנהרות התת קרקעיות שחפר החמאס במשך שנים רבות ולגבי מיקום מאגרי הרקטות שנורו לעבר ישראל.

לגבי המנהרות, נטען כי היה ידוע על מרבית הפתחים שלהן, ואולם לא היה מידע איכותי לגבי האופן שבו המנהרות מתפתלות מתחת לפני האדמה. כמו כן , נמצא בדיעבד כי חיל האוויר תקף שוב ושוב פתחים של מנהרות שכוסו בשכבות בטון למרות שהחמאס ממילא לא עשה שימוש בפתחים אלה. התקיפות האוויריות גרמו למנהרות נזק מועט, אם בכלל.

לגבי ירי הרקטות, עושים בחיל האוויר אבחנה בין המידע המודיעיני על הרקטות ארוכות הטווח, שנמצא באחריות חיל האוויר והיה טוב בדרך כלל, ובין המודיעין באחריות אמ"ן, לגבי מאגרי הרקטות לטווחים של עד 40 קילומטר. לחיל האוויר חסר מידע על מאגרים אלה וממילא הוא התקשה מאוד למנוע את השיגורים. לעומת זאת , נקבע כי המודיעין של אמ"ן והשב"כ לגבי איומים אסטרטגיים, כדוגמת מערך של מצנחי רחיפה ממונעים שהיו אמורים לבצע פיגועים בארץ, היה מעולה.
 
בהיבטים המבצעיים, נמצא כי שיתוף הפעולה של מטוסי הקרב של חיל האוויר והמטוסים הבלתי מאוישים עם כוחות הקרקע, גם במשימות סיוע בטווחים קרובים ביותר, היה חסר תקדים, בקנה מידה עולמי. הסיוע הוענק גם בטווחים של מאות מטרים בודדים, מבלי לפגוע בכוחותינו.

הביקורת הנוקבת של תחקירי חיל האוויר על המודיעין באה לפני ששככו הדי העימות בין צה"ל לשב"כ שמקורו היה בשאלה שבמחלוקת בין הארגונים - האם הייתה התראה ראשונית למלחמה בעזה כבר בינואר 2014, ומהי מידת ההתראה על פיגוע מנהרה קשה שיכול להתגלגל למלחמה – שהועברה על ידי השב"כ באפריל 2014. יצוין כי עמדת אגף המודיעין, שבראשו עמד בלחימה בקיץ באלוף אביב כוכבי, היא שאגף המודיעין העביר לכל זרועות צה"ל "מודיעין חסר תקדים באיכותו", בהשוואה לכל מלחמה בעבר.

הבדלי הגישות של חיל האוויר ואגף המודיעין עשויים לעלות ביתר שאת בסדנא המטכ"לית בקרוב.

בדובר צה"ל העדיפו שלא להגיב לדברים.

You might be interested also