חזרה למבצע קדש

אפרים לפיד עם תזכורות קצרות על מבצע סיני - השבוע לפני ח"ן שנים

מסדר הניצחון בסיום מבצע "קדש" (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

השבוע לפני 58 שנים, מדינת ישראל בת שמונה בלבד, יצאה למתקפה משולשת על מצרים עם בריטניה וצרפת. ישראל יצאה כמנצחת הגדולה של המבצע, הבריטים והצרפתים נכשלו. הצרפתים הסכימו להעניק לישראל כוח הרתעה אסטרטגי.

בספטמבר 1955 חתמה ברית המועצות עם מצרים על עסקת נשק גדולה שהפרה באופן מהותי את יחסי הכוחות בין ישראל לבינה. הימים ימי המחשבה האסטרטגית הערבית על "סיבוב שני" לאחר כישלונם במלחמת 1948. בן-גוריון הבין כי יש לתכנן מלחמת מנע. הממשלה לא אשרה. אנגליה ראתה בישראל גורם עוין וסרבה למכור לה נשק. שמעון פרס, מנכ"ל משרד הביטחון, פעל בצרפת בהצלחה למציאת מקור חדש לרכש צבאי לישראל .

שיא הנשק החדש מצרפת אז – מטוסי מיסטר לחיל האוויר ובצידם טנקי סופר-שרמן, מובילי טנקים, משאיות 6X6 , זחלמים ועוד. ההסכם על כך עם הצרפתים ("שם בקוד בצה"ל – "גאות") נחתם ביוני 1956. בנאומו בכנסת ב-15 באוקטובר 1956 מסר בן-גוריון על הרכש מצרפת וקרא משירו של נתן אלתרמן, שבו תאר פריקת נשק מצרפת בשעת לילה בנמל קישון. ביולי 1956 הלאים שליט מצרים את תעלת סואץ למורת רוחן של בריטניה וצרפת. אז החלו דיונים עם הצרפתים ועם הבריטים על אפשרויות שונות של פעולה צבאית כתגובה להלאמה.

דיונים סודיים למבצע משולש בריטי-צרפתי-ישראלי

ב - 23-22 באוקטובר השתתפו ראש הממשלה ושר הביטחון בן-גוריון, הרמטכ"ל דיין ומנכ"ל משרד הביטחון פרס בדיונים בצרפת ללא ידיעת הממשלה. גם כאשר אישרה הממשלה את מבצע קדש לא עדכן בן-גוריון על הנסיעה לצרפת. ב-24 באוקטובר 1956 נחתם בעיירה סבר ליד פריז הסכם חשאי בין אנגליה, צרפת וישראל. צרפת התחייבה להגן על החופים ועל השמיים של ישראל מפני תקיפה מצרית. המבצע היבשתי פקודת המבצע המעודכנת של צה"ל ב-28 באוקטובר הייתה "ליצור איום צבאי על התעלה על ידי תפיסת יעדים צמודים לתעלה, לכבוש את מיצרי מפרץ אילת ולשבש את המערך המצרי בצפון סיני ולמוטט אותו". כל זאת על ידי 7 חטיבות חי"ר ו-2 חטיבות שריון.

מאמץ חשוב להבטחת סודיות המבצע נעשה ע"י מבצע הונאה אפקטיבי שתכנן ענף ביטחון שדה בצה"ל בראשות סא"ל יעקב חפץ. המגמה שהצליחה הייתה להראות הכנות לפעילות מבצעית בירדן. בנאומו בכנסת ב-7 בנובמבר לסיכום המבצע אמר בן-גוריון כי הייתה לו "דאגה חמורה וכבדה לשלום הערים ושדות התעופה שלנו", וכי ננקטו אמצעים מיוחדים לשלום העורף.

עוד אמר בנאומו כי הסכם שביתת הנשק עם מצרים "שבק חיים לכל חי, לאחר שרודן מצרים, גמאל עבד א-נאצר, התעלל בו שנים שלמות". אלוף הפיקוד אסף שמחוני נהרג בתאונת מטוס בסיום המבצע ב- 6 בנובמבר נערך מסדר ניצחון בשארם א-שיח' בנוכחות הרמטכ"ל משה דיין ואלוף פיקוד הדרום אסף שמחוני, שפקד על המבצע בהצלחה רבה. שמחוני טס בתום הטקס לצפון, אך מטוסו התרסק בליל 7-6 בנובמבר ליד עג'לון בירדן בעקבות מזג האוויר הסוער. לא היו כל סימנים שהמטוס הופל באש ירדנית, כי לא נמצאו סימני כדורים בגופות ההרוגים או במטוס.

תוצאות המבצע בקרב נפלו 171 חיילי צה"ל וארבעה נפלו בשבי. בידי צה"ל נתפסו כ-6000 שבויים. לרוע המזל, עקב התפשרות של משה דיין, לא נכללו בחילופי השבויים אסירי "הפרשה", כיוון שהמצרים סרבו לראות בהם שבויים, כי אם מרגלים. ישראל נסוגה מסיני במרץ 1957, אך תוצאות המבצע הבטיחו שקט של 11 שנים, עד מלחמת ששת הימים. הישג חשוב ממבצע זה היה נכונות של צרפת לספק לישראל יכולת גרעינית.

**
תודה למיכאל בר-זהר ולארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

You might be interested also