חוסלו חוטפי שלושת הנערים באיו"ש

החשבון נסגר: כוחות משולבים של שב"כ, יממ"מ וצה"ל הצליחו לאתר את מקום היחבאם של שני המחבלים שרצחו את שלושת הנערים ביוני. במקום התפתחו חילופי אש. הרמטכ"ל: "הבטחנו שנגיע למחבלים ועשינו זאת"

שירות הביטחון הכללי הודיע כי לאחר מבצע מודיעיני מורכב אותר בחברון מקום הימצאם של מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה, שני תושבי חברון שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח.

לפי ההודעה, בפעילות משותפת לשב"כ בסיוע ימ"מ וצה"ל בוצע ניסיון למעצר המבוקשים במהלכו התפתחו חילופי אש כתוצאה ממנו נפגעו שני המחבלים. בשב"כ מעריכים כי השניים נהרגו. במקביל נעצרו גם בשאר קוואסמה, מחמד קוואסמה ותאאר קוואסמה בניו של ערפאת קוואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים.  בחמאס אישרו כי שניים מפעיליהם נהרגו באירוע.

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ שוחח עם מפקד פיקוד מרכז האלוף ניצן אלון בעקבות איתור חוטפי ורוצחי שלושת הנערים בחברון. "בערב ראש השנה נסתם הגולל והסתיים מבצע 'שובו אחים' שהחל ב-13.06.14 ונמשך לאורך כל תקופה זו. הבטחנו למשפחות שער, יפרח ופרנקל כי נגיע לרוצחי בניהם והבוקר עשיתם זאת". גנץ הוסיף: "אין נחמה למשפחות באבלם הכבד ובכאבם, אך אני מקווה כי הוקל להם במקצת עם קבלת הידיעה שפגענו ברוצחי הנערים".

מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי אמר בתום הפעולה כי "מאז ה-12.6 אנחנו רודפים אחריהם. אמש הגענו לבשלות לגבי מיקום האנשים". הוא הוסיף אומר כי על פי הערכות הכוחות אחד מהם הרוג וודאי והשני ככל הנראה מת ולא הגיעו לגופה. "התחלנו מעצרים בנוהל סיר לחץ. הם פתחו באש, אחר מהם נהרג במקום והשני חזר לסליק שהיה בבית. סרקנו שם כדי למצוא מטענים ורימונים. הקרב היה מטווח של מטרים". כאשר נשאל לגבי מיקומם של החוטפים אמר ידעי כי "לא כל הזמן הם שהו שם. הם היו שם בימים האחרונים. הם לא שהו במבנה כל התקופה. היה להם קלצ'ניקוב, M 16 ואקדח. באגר עשה חור כדי לראות מה קורה. אחד נורה ונהרג והשני נורה ונפל ולא הגיעו עדיין אליו. המבנה הוא בית מלאכה".

דובר המשטרה /מג״ב אמר כי "לוחמי הימ״מ סגרו מעגל עם חוטפי ורוצחי שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז״ל. מצוד בן שלושה חודשים הגיע לסיומו היום לפנות בוקר בחברון. בתום קרב יריות ממושך, לוחמי הימ״מ - יחידת העילית של משטרת ישראל, לכדו ופגעו במרוואן סעדי קוואסמה ועומאר אבו עישה, שני המחבלים שחטפו ורצחו את שלושת הנערים בחודש יוני האחרון. בפעילות השתתפו גם כוחות צה״ל ולוחמי משמר הגבול.

"הפעילות התאפשרה בזכות מידע מודיעיני מדויק של השב״כ. בשעת לילה מאוחרת הגיע כוח ימ״מ לבית באזור חברון עפ״י מידע שב״כ. במקום התפתח קרב יריות בין המחבלים לכוחות הימ״מ. בסיומו נלכדו ונוטרלו המחבלים מרואן קוואסמה עמאר אבו עישה. בשלב זה אין נפגעים בקרב כוחותינו. במקביל נעצרו הלילה ובתקופה האחרונה מעורבים נוספים אשר סייעו למחבלים בביצוע פעולותיהם לפני ולאחר האירוע".

"כזכור בתאריך 12 ביוני, חטפו השניים את שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז״ל, לאחר שעלו עלו על טרמפ באזור אלון שבות. בהמשך המחבלים רצחו אותם והחביאו את גופותיהם. ביום שאחרי כוחות רבים ערכו סריקות נרחבות (מבצע 'שובו אחים').

"מספר ימים מאוחר יותר נמצאו גופותיהם של הנערים מוסתרות בשטח פתוח באזור חברון. במקביל המשיך המצוד אחר שני המחבלים ומתכנני הפיגוע הן במישור המודיעיני והן במישור המבצעי, עד לסיומו היום. ב-11 ביולי נעצר חוסאם קוואסמה, מי שתכנן את פיגוע החטיפה והרצח. גם אז כוח ימ״מ עצר אותו באישון לילה בבית בו הסתתר בכפר ענאתא. היום כאמור חוסלו שני המחבלים שביצעו בפועל את החטיפה והרצח. בכך למעשה נסגר החשבון עם כל המעורבים העיקריים בביצוע הפיגוע האכזרי".

You might be interested also

The prime minister of Italy, Mario Draghi. Photo: REUTERS/Remo Casilli

Italy establishes national cyber agency

PM Draghi warned that the level of Russian interference online "has become truly alarming", while the Minister of Innovation said that 95% of public administration servers do not have adequate protection