חדר חדשות מבצעי

השריפה בכרמל והסופה בירושלים, הבהירו לכוחות הביטחון וההצלה שהם זקוקים לטכנולוגיות שיאפשרו שידור חוזי רציף בזמן אמת. חברת LiveU הישראלית חושבת שהפתרון טמון בשידור רב ערוצי כמו של ערוצי החדשות בעולם

הסופה האחרונה שהתחוללה בארץ בחודש דצמבר 2013, השאירה הרבה משקעים לגבי רמת השליטה הלאומית ביצירת תמונת מצב אמתית.

היכולת של כוחות ההצלה להבין את האירוע והיקפו, לשלב ארגונים ומאמצים, תחומי אחריות, שליטה והכוונה יעילה של הכוחות והמצב בשטח לאחר פריסתם, ליווי והתאוששות באירוע מתמשך ומתעצם, ועוד. כבר לאחר השריפה בכרמל (דצמבר 2013) קבע מבקר המדינה בדו"ח הבדיקה שלו לגבי יכולתם של גופי החירום לייצר תמונת מצב שכזו: "יש לבחון בהקדם כיצד להפעיל 'חמ"ל לאומי' באירועי חירום רחבי היקף המתרחשים בעת שגרה ובעת לחימה כדי לרכז בו מידע בראייה לאומית ולגבש תמונת מצב כוללת על מנת שהדרג המדיני הבכיר של מקבלי ההחלטות יוכל לגזור מכך את המשמעויות הנדרשות לטיפול ברמה הלאומית ולקבל החלטות בהתאם", נכתב בדו"ח המבקר.

ללמוד מהחדשות

לעומת כוחות הביטחון וההצלה, מי שבשנים האחרונות מייצר בעקביות תמונת מצב איכותית ושרידה לאורך זמן, ומהם ניתן ללמוד רבות, הם חדרי החדשות של גופי התקשורת כדוגמת ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 1, i24, ynet, וואלה ואחרים. צופי החדשות בטלוויזיה או באינטרנט באירועי השריפה בכרמל, הנפילות בדרום, הפיגוע בכביש 12, או הסופה האחרונה, מוכיחים פעם אחר פעם כי בזמני מצוקה ניתן לייצר תמונת מצב רציפה ואיכותית מכל מקום אליו יש גישה.
 
אחד הפתרונות המאפשרים זאת, היא טכנולוגיה חדשנית לשידור על גבי מערכת ריבוי ערוצים סלולריים, בו זמנית, פרי פיתוח של חברת לייביו (LiveU) הישראלית. "הרעיון הבסיסי פשוט: מדוע להיות מוגבל לטכנולוגית שידור אחת, לספק ציוד אחד, לספק רשת אחד או לתנאים מסוימים?", מסביר ברוך אלטמן, האחראי בלייביו על השוק הבטחוני.

"לייביו פיתחה טכנולוגיה מוגנת פטנטים בכל העולם, כולל בישראל, של שימוש בו-זמני במספר ערוצים אלחוטיים, מודמים, להעברת חוזי מהשטח. המטרה היא להשתמש ברשתות קיימות ולא לפרוס רשתות ייעודיות יקרות ומסורבלות בכל מקום בו נדרש שידור. המערכת מאפשרת שימוש בריבוי רשתות סלולריות, וכשצריך וניתן, גם ברשתות אחרות דוגמת Wi-Fi או לוויין".

המוצר של לייביו שוקל פחות מק"ג, הוא דוחס את הווידאו ואז משדר אותו בצורה מפוצלת על כל הערוצים הזמינים באותו רגע לפי היכולות של כל ערוץ. בצד השני, תוכנה מחברת חזרה את חלקיקי המידע לזרם וידאו רציף. בצורה כזו ניתן להגיע לשידור ברזולוציה של 1080p HD בניידות מלאה. לדוגמא, אחד המוצרים של החברה משתמש ב-4 מודמים סלולריים, כל אחד עם כרטיס סים של חברה אחרת. במוצר אחר של החברה קיימים 8 מודמים.

"המכשירים כוללים דוחס וידאו אדפטיבי, סוללה למספר שעות שידור רציפות, ואלגוריתמיקה ייחודית של לייביו. בנוסף קיימים מוצרי תוכנה בלבד דוגמת האפליקציה לאייפון, המפצלת את מצלמת האייפון על גבי סלולר, Wi-Fi ואפילו שני ערוצי סלולר. הרעיון הזה מספק שרידות מקסימלית וזמינות על ידי שימוש בכל רשת קיימת באזור", מסביר אלטמן.

ערוץ בודד כבר לא מספיק

בהקשר זה אומר אלטמן, כי כדאי להבין שאין פתרונות קסם מבוססי ערוץ בודד, מכל סוג שהוא. "בסופה האחרונה גם מערכות הלוויין היקרות לא תמיד הצליחו לשדר. זאת, כיוון שרכבי השידור הלווייניים לא יכלו לצאת או להגיע לשטח, לא הצליחו לשדר כי לא ראו שמיים נקיים או לא יכלו להרים אנטנה בשל מגבלות בטיחות\רוח. לעומת זאת, גם באירועים מתמשכים, כאשר לחלק מהאתרים הסלולריים נגמר הבנזין לגנרטור, עדיין שידרנו בשל העבודה עם האתרים האחרים בסביבה ו/או עם פתרונות לייביו מחוזקי RF או לוויין".

איכות וידאו במערכת מסוג זה מבוססת על יכולת אגרגצייה של כל הערוצים המשתתפים בשידור. מכאן, שניתן להשתמש בהם במגוון תצורות ניידות כולל שידור במהלך הליכה, נסיעה ברכב או ברכבת ואף ממסוק או מזל"ט מנמיך. בנוסף, בשיקול לאומי ארוך טווח, כיוון שאין תלות באף רשת, טכנולוגיה או מפעיל מסוימים, הרי שכאשר משתנה מפת התקשורת ניתן פשוט להוסיף, לשנות מודם או לעבור לתמהיל ספקים אחר.
 
כמו גם האפשרות להשוות מחירים בין ספקי התקשורת בכל פרק זמן נתון. לדוגמא, כאשר החלו בעולם להוסיף את רשתות ה-4G/LTE, לייביו פשוט החליפה מודמים ביחידות הקיימות לצורך תגבור היכולות במקומות בהם קיים כיסוי. "בסוף היום, המבחן האמתי הוא בשטח", אומר אלטמן. "מערכות לייביו המשמשות עמוד שדרה של כל רשתות הטלוויזיה הגדולות בעולם לצורך העברת וידאו באופן סדיר, משמשות גם באסונות טבע. הן שימשו למשל באזורי הצונאמי ביפן כולל שידור חי ממסוק מעל האזור שנפגע, מאזורים מוצפים בברזיל, נורבגיה, הולנד ותאילנד.

"המערכות שידרו גם בזמן סופות הוריקן בארה"ב כאשר רכבי הלוויין לא הצליחו לשדר. גם ברעידת האדמה בהאיטי (חיבור שני BGAN) איטליה וטורקיה, בשריפות ענק באסון הכרמל או בארה"ב, בפיגועים כמו בוסטון או כביש 12, ובזמני לחימה שונים. אין ספק כי מדובר בטכנולוגיה אזרחית מתקדמת, שיכולה לשמש גם את כוחות הביטחון וההצלה ליצירת תמונת מצב בזמן אמת מהשטח".

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq