חברון : אין תחליף למגע בשטח

כך הגיעו השב"כ והימ"מ לרוצחי הנערים מגוש עציון. עמיר רפפורט על השלבים של איסוף המודיעין עד לחיסול המחבלים האחראים לפיגוע הקשה. פרשנות

הבית בו אותרו המחבלים בחברון (צילום: דו"צ)

זה לקח שלושה חודשים, אבל סופם של מרואן קוואסמה ועומר אבו עיישה, שחטפו ורצחו את הנערים מגוש עציון, היה ידוע מראש. מותם בקרב עם לוחמי ימ"מ ביום שלישי לפנות בוקר היה תוצאה כמעט בלתי נמנעת של החטיפה. סגירת המעגל בקרב שאירע בחברון שמה קץ לפרשה, כך שכל מי שהיה מעורב בחטיפה או בסיוע להסתרת גופות הנערים נעצר או נהרג בתוך כמאה ימים מהחטיפה.

עכשיו כבר ברור כי החוטפים החליטו לרצוח את הנערים רק בגלל הסתבכות החטיפה מבחינתם, ואולם השיעור המרכזי מסיום הפרשה הוא שלמרות ההשקעות האדירות של צה"ל והשב"כ במערכות מידע ממוחשבות ובטכנולוגיה של האזנות (המכונה בשפה המקצועית סיגינט) אין עדיין תחליף מלא לשליטה מוחשית בשטח, ולמודיעין מלא שמושג באמצעות הפעלת סוכנים, ומחקירות של אינספור חשודים, שתורמים עוד ועוד פיסות מידע שמחרות לכדי פאזל מודיעיני.

קל להצביע על ההבדל התהומי בין חטיפת הנערים בגוש עציון וסופה (העצוב) ובין פרשת חטיפתו של גלעד שליט לרצועת עזה, שם גיששו השב"כ וצה"ל במשך חמש שנים בעלטה, מבלי שהיה להם מידע מדויק על מקום הימצאו או איזושהי יכולת לבצע פעולת חילוץ. פרשת חטיפת הנערים, לעומת זאת, באה לידי סיום והחוטפים נעצרו או שנהרגו, בזכות העובדה שהשב"כ וכוחות הביטחון נמצאים מאז מבצע "חומת מגן" בכל נקודה ברחבי יהודה ושומרון.

עכשיו כבר אפשר להגיד כי הפענוח של הפרשה לא הגיע באמצעות איזושהי ידיעת זהב אלא בזכות עבודה סיזיפית מסביב לשעון, של צוותי שב"כ וצה"ל במשך שלושה חודשים רצופים (גם בעיצומו של מבצע "צוק איתן" הצוותים אלה לא פורקו, כדי לא לאבד את הקשר המודיעיני עם הרוצחים, שהיו במנוסה תמידית). ב-15 השנים האחרונות השב"כ הוא גוף מודיעין מהמובילים בעולם בעיבוד ממוחשב כמויות מידע מודיעיני אדירות, אבל כמו תמיד, הפענוחים הגדולים מגיעים מהסוכן בשטח או מחקירת חשודים. הפענוח בפרשה זו היה קשה במיוחד משום שבחברון יש לא פחות מ-20 אלף פעילי חמאס, מתוכם 4500 שכבר ישבו בבתי כלא ישראלים בשלבים כאלה או אחרים של חייהם.

רבים מהחמאסניקים של חברון הם בני חמולת קוואסמה, שמגוננים אלה על אלה (למרבה המזל, לא עד הסוף : כפי שפורסם כבר, אחיו של מרוואן קוואסמה, שנעצר שבועות לפניו, סיפק לחוקרים את קצות החוט במרדף הדרמטי). סוף סיפור: מרוואן קוואסמה ועומר אבו עיישה נעו ונדו עד ליומם האחרון, אך נשארו באזור חברון, שהיה תחת מעקב מודיעיני "צפוף" באינספור אמצעים. כאשר נודע מקום הימצאם, הזמין השב"כ את הימ"מ לבצע את המעצר, כיחידה המיומנת ביותר למשימות כאלה.

ולמרות הכול, גם להבא תמשיך מערכת הביטחון לתת את מירב התקציבים (ותשומת הלב) לאמצעי האיסוף האלקטרוניים.

You might be interested also