חבלני צה"ל עסקו בנטרול מטענים בצפון

הפרטים המלאים של התקרית בגזרת הר דב: חבלני צה"ל עסקו בנטרול זירת מטענים שהונחו על ידי חיזבאללה ונפגעו מהתפוצצות מטען

חיזבאללה מול צה״ל: הפיגוע שבו נפצעו שני חבלנים של היחידה לסילוק פצצות בצה״ל, פותח חלון למלחמה שמנהל הארגון מול ישראל כבר כמה חודשים, בדרך כלל הרחק מתשומת הלב של התקשורת בארץ. הפיגוע התרחש בחלק העליון של הר דב, במורדות החרמון, לא הרחק ממוצב צה״ל המכונה ״גלדיולה״.

בדיוק לגבי אותו אזור דיווחו ביום שני כלי תקשורת בלבנון על חילופי אש מול צה״ל. ייתכן שהדיווח היה קשור לכך שצה״ל הבריח חוליה שחדרה לשטח הישראלי והניחה בו מטען צד. כך או כך, ביום שלישי התכוונו חבלני היחידה לסילוק פצצות לנטרל את המטען כאשר לפתע נשמע פיצוץ עז, שאולי הופעל מרחוק. מן הפיצוץ נפצעו שני חבלנים.

כל הסימנים מצביעים על כך שחיזבאללה עומד מאחורי פיצוץ המטען, למרות שאנשיו שקועים במקביל עד צוואר בלחימה מול כוחות דעאש ומורדים סוריים. מה האינטרס של חיזבאללה לבצע פיגועים? הארגון הצהיר מראש כי יפעל לנקום פגיעה בכמה מבכיריו במהלך השנה האחרונה, שאותה הוא מייחס לישראל.

התהפכות היוצרות: בעבר השתמשה סוריה בחזית הלבנונית ובחיזבאללה כדי להטריד את ישראל, כעת משתמש חיזבאללה בחזית רמת הגולן כדי לגבות מחיר מישראל מבלי לקחת אחריות ישירה על הפיגועים שהוא מבצע. חיזבאללה אינו מעוניין להסלים את המצב לכדי עימות ישיר וחזיתי מול צה״ל, וגם צה״ל אינו מעוניין.

נראה, כי הארגון ימשיך בפיגועים ברמת הגולן שרק חלקם יזכו לסיקור משמעותי בארץ. מקרים רבים, כמו פיצוץ של מטען ליד רכב של גולני ביום שישי, אינם מגיעים לידיעת הציבור בגלל שאין בהם נפגעים. הבעיה בסיטואציה כזאת העא שפוטנציאל ההסלמה הוא עצום. צה״ל יכול למצוא את עצמו נאלץ להגיב תגובה קשה מול חיזבאללה.

כפי הנראה, עוצמת התגובה וסכנת ההתדרדרות תלויים בכמות הנפגעים לכוחות.

You might be interested also