וייטנאם רוצה נשק ישראלי

נגוין צ'י וין, קצין בכיר בצבא וייטנאם וסגן שר הביטחון של ויאטנם הציע השבוע לדן קמן, יועץ ביטחוני ישראלי בתאילנד וווייטנאם, לחתום על מזכר הבנות לשיתוף פעולה ביטוחני בין המדינות. לפי הערכות, בשנתיים האחרונות וייאטנם רכשה ציוד ביטחוני מישראל בשווי של מאות מליוני דולרים. וכן, גם כאן צפויה תחרות קשה מול ארה"ב ששוקלת לבטל את אמברגו מכירת הנשק לוייטנאם בחודש הבא

Lieutenant General Nguyen Chi Vinh - מקור: National Main / VNA

וייטנאם הציעה חתימה על מזכר הבנות (MOU) לשיתוף פעול בהגנה לאומית ועוד מזכר להארכת המסגרת לשיתוף פעולה עם התעשייה הביטחונית בישראל שנחתם במרץ האחרון. כך לפי דיווח באתר vietnamnet.vn. למרות הדיווח המעודד, לתעשיות הישראליות צפויה גם בווייטנאם תחרות קשה מול ארה"ב שרוצה לבטל את אמברגו ייצוא הנשק למדינה בחודש הבא (מקור).

נגוין צ'י וין, קצין בכיר בצבא ויאטנם וסגן שר הביטחון של ויאטנם, הציע את המזכרים עם דן קמן, יועץ ביטחוני ישראלי בתאילנד וווייטנאם, בהאנוי ב- 12 באוגוסט. וין גם הדגיש את הצורך בהקמת קבוצת עבודה משותפת לשיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל כדי לפתח עוד יותר את קשרי ההגנה בין שתי המדינות. הוא הביע תקווה שישראל תמנה נספח הגנה לוייטנאם בעתיד הקרוב.

סגן השר ציין כי מאז שתי המדינות כוננו יחסים דיפלומטיים ביולי 1993, שני הצדדים שמרו על ביקורי חליפין רגילים וחיזקו את שיתוף פעולה בכל התחומים, ובכלל זה כלכלה, מסחר, חינוך, טכנולוגית מדע, חקלאות, בריאות, כמו גם בהגנה לאומית. מצדו, אמר קמן כי ישראל מייחסת חשיבות לשיתוף פעולה עם וייטנאם, ובכלל זה גם שת"פ בתחום הגנה לאומית, ברוח של כבוד הדדי, אמון והבנה. הוא אמר במהלך משימתו החדשה שהוא ינסה כמיטב יכולתו לחזק את קשרי ההגנה בין ישראל ווייטנאם.

ההצעה הויאטנמית מגיעה לאחר מפגש חיובי שהתקיים בויאטנם בחודש יולי האחרון סביב ההשקה של הוועדה המסחרית וייטנאם-ישראל. הטקס בהאנוי נערך בחסות שגרירות ישראל בוייטנאם ולשכת המסחר והתעשייה של וייטנאם. הוועדה נועדה לתמוך ולהגביר את הסחר הבילטראלי בין שתי המדינות. הוועדה המסחרית היא ועדת משנה של ועדת וייטנאם-ישראל, המספקת תמיכה לקהילה הווייטנאמית בישראל ולהיפך.

הוועדה המסחרית וייטנאם-ישראל תסייע לעסקים של שתי המדינות ללמוד ולהשקיע בשווקים זה של זה, אמר לאתר tuoitrenews.vn עמרי הורוביץ, נשיא וועד, וייטנאם-ישראל. "זה יהיה גם מקום לחילופי תרבות בין שתי הקהילות", הוא הוסיף. וייטנאם וישראל אמורות לחתום על הסכם סחר חופשי בסוף השנה, אשר צפוי להסרת חסמים מנהליים מסובכים בין שתי המדינות.

נזכיר רק כי בויאטנם הוקם השנה מפעל לייצור רובה הגליל (ACE 31, 32) מבית IWI. ב-2012 היו דיווחים על עסקה עם ישראל שכללה מכ"מ אחד מסוג EL/M-2288ER, מערכות תקשורת לוויניית (ELK-1891 / ELK-1894) ומערכת הגנה אווירית טקטית מסוג ELM-2106NG 3D. העסקה של 2012 הוערכה ב-106 מליוני דולרים (מקור). היו גם שמועות על כך שויאטנם מתכוונת לרכוש השנה עוד שני מכ"מים של תעשייה אווירית מסוג ELM-2288 AD-STAR (מקור/ מקור). עלות כל מכ"מ מוערכת בכ-30 מליוני דולרים. לפי אתר manilastandardtoday.com, תע"א מתחרה מול ארה"ב שמציעה את מכ"מ ה-TPS-77 של לוקהיד מרטין.

You might be interested also

A hydrogen-powered boat sails from Amsterdam's harbor in April 2019. Photo: REUTERS/Eva Plevier

Hydrogen could be a key player in the recovery and resilience plan  

Commentary: Various countries are launching plans to recover from the pandemic and accelerate development and modernization. These initiatives include projects for the production of "green" hydrogen that are expected to reduce pollution and thus positively effect the economy, environment and climate in the coming years