וודאפון חושפת הכל

החברה, אחת מספקיות התקשורת הגדולות באירופה, פירסמה דו"ח שקיפות לשנת 2013 שחושף כי ב-29 מדינות בהן החברה פועלת הממשלה המקומית מנטרת את רשת התקשורת. בחברה מסבירים שמדובר בחוקים מקומיים המחייבים גם אותה. בחלק מהמדינות, שירותי המודיעין אפילו לא צריכים לבקש צו משפטי כדי להאזין למנויים

photo by: shutterstock.com

Vodafone, אחת מחברות התקשורת הגדולות בעולם, חשפה כי ממשלות רבות בעולם בהן פועלת החברה, ביקשו גישה לרשת החברה לצורך מעקב אחרי מנויים - וקיבלו אותה. בחלק מהמקרים הרשות הממשלתית שביצעה את המעקבים קיבלה גישה אף ללא אישור פורמאלי מ-Vodafone. כך לפי דיווח באתר wsj.com.

חיבור ישיר לרשת

החברה תארה את הפרטים בדו"ח שפורסם ביום שישי האחרון (pdf) המכסה 29 מדינות באירופה, אפריקה ואסיה שבהן החברה פועלת בצורה ישירה. הדו"ח נותן מבט מקיף ביותר עד כה על איך ממשלות מפקחות על התקשורת בטלפון הנייד של אזרחיהן. בין גילויים אחרים, נאמר בדו"ח כי הרשויות דורשות גישה ישירה לרשת של המפעיל במספר קטן של מדינות, תוך עקיפת הליכים משפטיים כמו הוצאת צווים משפטיים.

"במדינות אלה, vodafone לא תקבל שום צורה של דרישה חוקית לגישת יירוט, היות ולסוכנויות ולרשויות הרלוונטיות כבר יש גישה קבועה לתקשורת של הלקוחות באמצעות ערוץ קישור ישיר [לרשת של המפעיל]", נאמר בדו"ח. "הצורך של ממשלות לאזן את חובתם להגן על המדינה ועל אזרחיה מול חובתן להגן על הפרטיות של האזרח, הוא עכשיו במוקד של דיון ציבורי גלובלי משמעותי", אמרה החברה בדו"ח. "אנו מקווים כי גילוי בדו"ח זה יתרום לדיון זה". vodafone לא חשפה מידע על מעקב בארה"ב, למרות שעד לאחרונה החזיקה מניות מיעוט בחברת Verizon Wireless.

למרות ש-vodafone היא חברה גלובלית, היא מורכבת מחברות בנות נפרדות, אשר כולן כפופות לחוקים המקומיים של המדינות בהן הן פועלות. החברה צירפה מספר האזהרות לדו"ח, בטענה שאלו ממשלות, ולא מפעילי תקשורת, שיש להם האחריות לשקיפות רבה יותר בכל הנוגע לנתונים של האזרחים. החברה ציינה כי למפעילים שונים יש דרכים שונות של דיווח נתונים סטטיסטיים - חלקם יכולים לבחור שלא לפרסם אותם בכלל.

[מפה אינטרקטיבית של המדינות המופיעות בדו"ח החברה]

vodafone - לונדון, אמרה כי בשש מדינות בהן היא פועלת, יש לממשלות קישורים ישירים מחוברים לרשת שלה, המאפשרים לגופים ממשלתיים להקשיב ולהקליט שיחות בזמן אמת. לחלק מהמדינות יש אמצעים לעקוב אחר המיקום של המנוי הסלולארי.

לא רק ה-NSA

הדו"ח יכול לשמש כמשקל נגד לממשלות אירופה שהאשימו חברות בגין שיתוף פעולה, גם מרצון, עם ממשלת ארצות הברית בעקבות הדלפות של סנודן. נספח לדו"ח מפרט חוקים של מדינות בודדות, ובהם אחד שאושר בסוף השנה שעברה בצרפת, המאפשר לחוקרי הממשלה לבקש מגוון רחב של נתוני משתמש מחברות הטלקום והאינטרנט, ללא אישור של שופט.

"כל מה שעובר על הרשת שלנו ... אנו יכולים להידרש ליירוט, לעקוב אחריו", אמרה בכירה בחברת טלקום אירופאית. היא הוסיפה כי עם כלים נכונים, שירותי המודיעין יכולים "לראות, למשל, את היסטוריית הגלישה [של המנוי], לאן הוא הולך, ומה הוא מפרסם".

בעיה אחת שהחברות מתמודדות היא הכמות המוגבלת של נתונים שמותר להם לחשוף לציבור, מה שהופך את ההשוואה בין המדינות לקשה. איטליה, למשל, עקפה מדינות אחרות בסקר של vodafone עם 606,601 בקשות ל"נתוני תקשורת" ב-2013. אבל החברה מציינת כי בקשה אחת יכולה לכסות מספר רב של משתמשים, או משתמש אחד יכול להיות הנושא לבקשות מרובות.

יתר על כן, ב-vodafone אומרים שזה לא חוקי לחשוף כל מידע הקשור להאזנות סתר או יירוט תוכן שיחות טלפון והודעות באלבניה, מצרים, הונגריה, הודו, מלטה, קטאר, רומניה, דרום אפריקה וטורקיה. לכן, היא לא חשפה נתונים מספריים במדינות אלו.

בחברה אומרים שפרסום המידע עכשיו נועד לקדם את הדיון על מערכות מעקב ממשלתיות, והיא מתכוונת לעדכן אותו על בסיס שנתי. בחברה גם מסבירים כי בעוד שיש למנויים שלה "זכות לפרטיות" מעוגנת במשפט זכויות אדם בינלאומי, החברה גם חייבת לציית לחוקים של כל מדינה בו היא פועלת - כולל בקשות של שירותי מודיעין.

"סירוב לציית לחוקים של מדינה הוא לא אופציה", אמרו ב-vodafone. "אם אנחנו לא נעמוד בדרישה חוקית לקבלת סיוע, ממשלות יכולות להסיר את הרישיון שלנו לפעול, מהלך שימנע מאיתנו מתן שירותים ללקוחותינו".

תגובות חברות טלקום אחרות

דובר חברת BT, מפעיל נייח בבריטניה אמר: "אנחנו לא נוהגים להגיב על עניינים של ביטחון לאומי. אנו עומדים בדרישות החוק במדינות בהן אנו פועלים".

דויטשה טלקום, אשר מוקדם יותר השנה פרסמה דו"ח שקיפות בגרמניה, אמרה כי היא בוחנת הנפקת דו"ח דומה במדינות אחרות בהן היא פועלת.

אורנג' אמרה שזה "החברה שומרת בקפדנות על המסגרת המשפטית בכל הקשור לכל הבקשות של המעקב הנובעות מרשויות המדינה". [תזכורת: חברת אורנג' בצרפת נתנה גישה בלתי מוגבלת לרשת שלה בידיים של שירות הביון הצרפתי DGSE].