התע"א של טורקיה ממוקדת בייצוא

בתערוכת ILA שנערכה בברלין החודש חשפה TAI הטורקית שלושה מוצרים לשוק הבינלאומי - מסוק קרב, מל"ט ומטוס אימון. לפי דבריו של מנכ"ל החברה, מדובר במהלך שאמור לבסס את TAI כיצואנית נשק בשוק העולמי

מל"ט האנקה הטורקי - Photo: cihan

לאחר שהפכה את עצמה בעשור הקודם מקבלן משנה ליצרן ציוד מקורי, התעשייה האווירית הטורקית ( TAI ) מחפשת לעשות את הצעד הבא, ולבסס את עצמה באופן מלא כאחת החברות הבטחוניות המובילות בעולם.

"אני מרגיש שהתקופה המאתגרת ביותר עבור [TAI] הייתה ה-10 השנים האחרונות, וזה עכשיו מאחורינו. עכשיו זה הזמן שלנו לעשות את הצעד הבא, ולהתחיל בתערוכה ומכירה של המוצרים שלנו [לשוק הבינלאומי ]", אמר נשיא החברה והמנכ"ל, Muharrem Dortkasli, לאתר janes בתערוכת ILA Berlin.

את המהלך הבינלאומי בונה TAI, בשלב זה, על שלושה מוצרים - מסוק התקיפה Atak T129, מל"ט האנקה ומטוס האימון Hurkus. כולם בייצור עצמי.

צבא טורקיה כבר קיבל 9 מסוקים מדגם זה מתוך הזמנה של 50. דורטקאסלי סרב לנקוב בשם מדינות ספציפיות על הכוונת של אנשי השיווק בחברה, אבל המסוק הוצג בתחילת השנה בתערוכת Bahrain Airshow, במה שיכול להיות סימן מקדים לתכנית החלפת הקוברה AH- 1 בממלכה. על פי IHS Jane , דרישה למסוק תקיפה קיימת גם במדינות ארגנטינה , צ'ילה, פינלנד, הונגריה , אינדונזיה , כווית , מלזיה , מרוקו, פיליפינים ופולין.

בהקשר מל"ט האנקה, דורטקאסלי סרב להגיב על הזדמנויות ספציפיות. יחד עם זאת, האתר מדווח שהצבא הטורקי כבר הזמין 10 יחידות מדגם Block B של המל"ט. המשלוחים נקבעו לתחילת 2016. בעוד האנקה לא חמוש כיום , ב-TAI מסתכלים על אופציות לחמש אותו, כך לפי האתר (כנראה מדובר על גרסת האנקה פלוס). אתר dtj-online.de מוסיף כי מקורות ב-TAI טענים כי הם מסוגלים גם לפתח מל"ט לגובה רב (HALE) אם וכאשר תגיע דרישה מממשלת טורקיה.

על פי אתר dtj-online.de, בנוסף לאנקה, תעשיות טורקיות אחרות יספקו לצבא טורקיה עוד שני סוגי מל"טים - ה-Bayraktar שהוא מל"ט טקטי ומיוצר על ידי חברות פרטיות בשם Kale ו-Baykar. דובר צבאי של צבא טורקיה, מסר לאתר כי ה-Bayraktar "שקט בצורה יוצאת דופן" והוא יהיה כלי חשוב למעקב אחר קיצונים כורדים מה-PKK בדרום מזרח המדינה בעתיד.

המל"ט הנוסף הוא ה-Karayel שמפותח על ידי חברת Vestel Savunma Sanayi והושקעו בו עד היום כ-30 מליוני דולרים. החברה אמורה לספק לצבא הטורקי 6 יחידות ו-3 קרונות פיקוד בעתיד הקרוב.

בהתייחס למטוס האימון, ה-Hurkus, אמר דורטקאסלי כי ניסויי הטיסה המתמשכים מנעו ממנו לעשות הופעה בתערוכה. במקום זאת, הציבו בתערוכה דגם מדומה בגודל הטבעי של תא הטייס בדוכן של החברה.

You might be interested also