ה"שמשון" נחת בחיל האוויר

מטוס "שמשון" (הרקולס-J) ראשון נחת היום בבסיס "נבטים" של חיל-האוויר אל טקס חגיגי, אליו הגיעו, בין היתר, שר הביטחון, שגריר ארצות הברית בישראל והרמטכ"ל. ה"שמשון" יאפשר הטסה של מטען גדול יותר אל מרחקים משמעותיים יותר, תוך שיפור דיוק ההצנחה וחיסכון בדלק. הוא מהווה סנונית ראשונה מעסקת רכישה מארה"ב של מספר מטוסים מסוג זה

מטוס ה"שמשון" (הרקולס-J) של לוקהיד מרטין (תמונה: דו"צ)

הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, התייחס לחשיבות המטוס וקליטתו. "מטוסי השמשון הם תוספת חדשה ומהפכנית, עוצמה של 34 טון. הם מגמישים ומגבירים את יכולות צהל שנעשה חזק, גמיש ועוצמתי מתמיד. ל"שמשון" תהיה חשיבות מכרעת. מערכותיו המתקדמות יאפשרו לנו לבצע פעולות מורכבות יותר בכל תנאי, בעומק רב, באופן מהיר יותר ובחשאיות גבוהה מאד", אמר הרמטכ"ל.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, נאם בטקס קליטת מטוס השמשון בבסיס חיל האוויר בנבטים. "קליטתו של מטוס השמשון היום, לאחר שנים ארוכות של תכנון ומאמץ משותף - ישראלי ואמריקני - משדרגת את מעטפת היכולות המבצעיות של חיל האוויר ומעצימה את רף הביצועים שיוכל להגיע אליהם. המערכות הטכנולוגיות המתקדמות של השמשון, שעברו התאמה לדרישות ולצרכי צה"ל, מאפשרות לנו לשכלל את הזרוע האסטרטגית וארוכת הטווח של מדינת ישראל, ולפעול באופן מדויק ויעיל בכל זירה ובכל סוג לחימה, במעגל הקרוב והרחוק.

"חיל האוויר – לפני הטכנולוגיה, לפני המטוס והמסוק וכלי הטיס הבלתי מאוישים, נשען על העוצמה האנושית - הוא נשען עליכם, אנשי צוות האוויר, עליכם המכונאים, הטכנאים ותומכי הלחימה. אתם שהתכוננתם ונערכתם זמן רב ובשקדנות לקליטת המטוס, בארצות הברית וכאן בישראל. הוא נשען על הראש ועל הלב. הוא נשען על איכות נדירה, מחויבות, אחריות, נחישות ומקצועיות. על הרוח המפעמת בנו".

בוגי התייחס בתקיפות, לא בפעם הראשונה, לפעולות תג מחיר. "אותה רוח מפעמת שתלווה אותנו גם עתה, שעה שאנו נאלצים להילחם בטרור מבית – באותם פורעי חוק שתוקפים את מפקדי וחיילי צה"ל ומשמר הגבול, מפקדים וחיילים אשר עושים לילות כימים על מנת לשמור על ביטחונה של ישראל וביטחונם של אזרחיה. מדינת ישראל לא תסבול פעילות עבריינית שכזו, שהיא טרור לכל דבר ועניין. אנו משקיעים, ונמשיך להשקיע, את מיטב המשאבים העומדים לרשותנו כדי להילחם בחורמה בתופעות אלו ולטפל ביד קשה בקבוצה קיצונית ואלימה אשר כל קשר בינה לבין מוסר יהודי וערכים יהודיים אינו קיים. מקומם של פורעים אלו לא איתנו. נפעל בכל האמצעים כדי להניח את ידנו עליהם ולהושיב אותם מאחורי סורג ובריח, ולא פחות חשוב מכך – להניח את ידנו ולטפל גם במי שמזין אותם בשנאה ושולח אותם, ולו בקריצה, לבצע את אותן פעולות טרור.

שגריר ארצות הברית דן שפירו הגיע לטקס ביחד עם שר הביטחון במסוק. יעלון התייחס גם ליחסים עם ארה"ב והודה לשגריר. "נוכחותך כאן, דן, בבסיס חיל האוויר בנבטים מהווה הוכחה נוספת לעוצמת הקשר בין המדינות. למחויבותה של ארצות הברית לביטחונה של ישראל. ליחסים הקרובים והעמוקים שעבור מדינת ישראל הם נכס ואבן יסוד בביטחונה הלאומי. שיתוף הפעולה בין המדינות, המבוסס על ערכים משותפים ועל אינטרסים משותפים, הוא מסימני העוצמה של מדינת ישראל, וזו ההזדמנות להודות לך דן, ובאמצעותך לממשל האמריקני ולמערכת הביטחון האמריקנית, על הסיוע ברכישת מטוס השמשון ועל התמיכה הכבירה שמדינת ישראל זוכה לקבל מכם. ועל כך, שוב, תודה, בשמי ובשם אזרחי ישראל. Thank you.

המטוס מיוצר על ידי חברת לוקהיד מרטין, ועבר התקנת מערכות ישראליות מיוחדות. "מעבר ליכולות המשופרות שלו, המטוס יודע לבצע את המשימות ב'עוורון' מוחלט, בשרידות יותר גבוהה, עם מערכות הגנה מתוחכמות, כשהוא טס מהר יותר וגבוה יותר.

"זו גם העת להודות לחברת 'לוקהיד מרטין' ולנשיאת החברה, מרילין האוסן, שנמצאת איתנו כאן", מסר שר הביטחון."'לוקהיד מרטין', שייצרה את מטוס השמשון, היא שותפה אסטרטגית של מדינת ישראל. מערכת היחסים שלנו עם החברה היא רבת שנים, תרומתה לביטחונה של ישראל משמעותית, ואנו חשים גאווה גדולה על כך. לאחרונה ביקרתי במטה החברה בטקסס, ושם בחנתי מקרוב את דור העתיד של מטוסי הקרב, אף-35, שמדינת ישראל תתברך בו בשנים הקרובות. אי אפשר היה שלא להתרשם מהמחויבות של אנשי 'לוקהיד מרטין', מהמקצועיות, מהאיכות שהפכה שם דבר, מהיצירתיות וכן – גם מהחברות והקשר החם שקיים בין מדינת ישראל ל'לוקהיד מרטין'. על כך מרילין, אני מבקש להודות לך ולחברת 'לוקהיד מרטין'".


חיזוק יכולות חיל האוויר

"זהו יום חג לחיל האוויר ולצה"ל", אמר מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל. "שילובו של המטוס עם המערכות הישראליות עושה אותו לטוב מסוגו בעולם. המטוס יחזק באופן משמעותי את יכולות צה"ל, כאשר מגוון היכולות שמביא המטוס הוא על גבול הדמיון. המטוס מסוגל לפעול בכל תנאי, בכל מזג אוויר, בכל שעה ובכל חזית, תוך שיתוף פעולה עם הכוחות הקרקעיים של צה"ל. המב"ם (המערכת הבין המלחמות), היא פעולה יום-יומית שנעשית בכל החזיתות. ה"שמשון" יהיה מוביל בתחום", אמר מח"א, שהדגיש כי המטוס מהווה "עדות מרשימה ליחסי ישראל-ארה"ב".

בחודשים האחרונים עברו טייסי תובלה מהבסיס הכשרות מיוחדות בארה"ב לצורך למידת המטוס. המטוס יצא ממפעל היצור במרייטה, ג'ורג'יה ביום שישי, ובדרך חנה בקנדה ובפיזה כאשר הבוקר החל במסעו לטייסת "הפילים" שתקלוט אותו בנבטים. "במהרה הטייסים כבר יעלו עם ה'שמשונים' לאוויר", אמר מב"ס נבטים.

שר הביטחון יעלון הוסיף כי "משפחת חיל האוויר היא משפחה חזקה ומאוחדת בזכות האמונה המשותפת בצדקת הדרך, במחויבות האישית למילוי המשימה, בערכי הרעות, המצוינות, האמינות והדאגה לחיי אדם. אותם ערכים שהביאו את חיל האוויר להישגים מופלאים שאין כמותם בעולם כולו. ליכולות נדירות שהופכות את טייסי חיל האוויר הישראלי, במטוסיהם השונים, לטובים בעולם, 'כמו נבל גדול בעל אלף מיתרים שמנגן ומנגן ומנגן'. השילוב המנצח בין האדם למכונה, בין הטייס למטוסו, הוא שהפך את החייל ואת לוחמיו, למושא להערכה ברחבי תבל. השילוב הזה הוא שישמור על מעמדו של החיל כתעודת הביטוח המרכזית של מדינת ישראל. כזרועה הארוכה אשר יכולה להגיע לכל טווח ולכל מקום אשר מאיים על ישראל ועל ביטחונה. מטוס השמשון הוא נדבך חשוב בזרוע הזו, שעה שיגיח מהאפילה אל פעילות מבצעית עלומה שתסייע לצה"ל ולמדינת ישראל.

"מטוס השמשון הוא חלק מעוצמתו של צה"ל, ובכל עת ובכל תרחיש, נוכח כל התפתחות במעגל הקרוב והרחוק, נמשיך להידרש לטפח ולשכלל עוצמה זו; לשמור על מדינת ישראל חזקה, כשירה ומוכנה, כדי שתוכל להתמודד עם ענני האיומים המקיפים אותה. מאחורי המילים "מדינת ישראל חזקה" עומדים, בין היתר, אתם וחבריכם בחיל האוויר. בהתקרב חג הפסח – שהוא חג החרות – נדע להעריך את החרות הפיזית שאתם אמונים על הגנתה. אתם הערובה לכך שנוכל להמשיך לאפשר למדינת ישראל להתפתח, לשגשג, לפרוח, להיות דגם לחיקוי ברחבי העולם, להתכונן למלחמה, שכולנו מתפללים שלא תגיע, אך בה בעת להושיט את ידנו לשלום", סיכם שר הביטחון.

You might be interested also