הר-אבן: "בפעילות שוטפת אין באמת משמעות לגבולות הגזרה הקיימים"

ראש אגף המבצעים נאם בכנס האש הבינלאומי והתייחס ללחימה מודרנית מול איום א-סימטרי. לטענתו "הסיפור הוא לחבר הכל לאותה רשת ולהבין שזה מאמץ משותף. אנחנו צריכים להשתנות בהתאם"

האלוף יואב הר אבן, ראש אגף המבצעים של צה"ל, אמר בכנס האש הבינלאומי כי "צה"ל בנוי לניצחון  יש מבצעים לצורך הרתעה ויש לצורך הכרעה. ההבדל ביניהן הוא כמות האש". הר א-בן דיבר במושב הפתיחה שלך כנס האש הבינלאומי השלישי המתקיים בבית התותחן בזכרון יעקב ביוזמת ישראל דיפנס ובשיתוף עמותת התותחנים.

"אנחנו חיים בדואליות - מצד אחד יש ארגוני טרור עם יכולות יותר מתקדמות ויותר רחבות. אלו ארגונים שהפכו להיות ארגון עם ארסנל של מדינה. למשל , חיזבאללה. אלו לא ארגוני טרור קלאסיים. יש בכך גם יתרון, אלו ארגונים שהופכים להיות יותר מסודרים. יש להם אילוצים מדינתיים באופן של הפעלת הכוח. הגי'האד העולמי הוא תופעה מעניינת שתמשיך לאתגר אותנו. ההפרדה בין האש לתמרון לא רלוונטית - יש מאמץ התקפי. עכשיו צריך לחשוב איך עושים זאת. לפעמים יוצאים למבצעים מוגבלים שגדלים. ואז ההישגים לא משהו. לפעמים יוצאים למבצע מצומצם וההישג הרבה יותר גדול משחשבת. זו מערכה מתמשכת.
 
"דרישה נוספת היא לצמצם את זמן המערכה. העורף הוא חזית, וזה אומר שצריך להילחם פחות זמן. יחד עם זאת, ככל שהמטרה יותר גדולה, כך צריך יותר זמן לחימה. אין כאן 'קסם' - גודל ההישג הוא פונקציה של זמן. ככלל, כולם רוצים מערכות יותר קצרות. גם אנחנו וגם האויב. לכולם יש נכסים ורוצים לשמור עליהם. כדי לעשות זאת, צריך להבין שמהדקה הראשונה המטרה היא צמצום אפקטיביות הפעולה של האויב. במילים אחרות, מערכי האש שלו. וזה קשור לדרך שאתה מפעיל את הכוח. איך אתה פורס את ההגנה ואיפה אתה ממקד את המאמצים ההתקפיים. אם יש לי מאה מטרות, צריך להבין איזה עשר הכי אפקטיביות. לרוב הסינון הוא לפי טווח, דיוק וגודל רש"ק.

"תמו הימים של נצחונות 0 או 1. גם כאשר תהיה הפסקת אש, הירי ימשיך. איפה שלא נפעל, כמה כוח שלא נפעיל, לאויב תישאר אש. צריך לספר את האמת לעצמנו. אנחנו צריכים לפעול בכל זירה ובכל טווח. יבשה, אוויר, ים, סייבר. אי אפשר יותר לתחם את החזית לתא של עשרות קילומטרים, בגלל זה צריך לעבוד במקביל על כל המרחב. כמו כן, צריך לצמצם את הפגיעה בעורף. זה לא רק הגנה אווירית. צריך מענה התקפי-הגנתי משולב. האש לא תנצח מלחמה. צריך גם תמרון. האתגר המרכזי הוא למקד את המאמץ ההתקפי. הכמות של הנשק של הצד השני לא מאפשרת לנו לטפל בהכל.

"מרכיב קריטי הוא המודיעין. הדרישה הבסיסית ממנו היא להביא מודיעין אחר. העידן שאתה סופר טנקים במשקפת עבר מהעולם. היום תרים משקפת לא תראה כלום. למרות התחושה שאין מרכזי כובד, יש צווארי בקבוק לאויב. אני רוצה לדעת מה הם. תוסיפו על זה מורכבות של שטח אורבני ותת קרקעי. זו לא הרשתיות, אלא האמצעים. הלחימה היא ברשת. זה קורה היום. יש מבצעים היום שאתה יורה טילים על פיקסל ברשת. זו לא לחימה מבוססת רשת, אלא לחימה ברשת. הרשת היא חלק מהאמל"ח. גם המודיעין צריך להתאים את עצמו.  עודף מודיעין לא תורם. האתגר הוא להביא מודיעין רלוונטי לכוח. זה שיש מלא סנסורים ברשת יכול לעשות בלאגן. כל דרג פיקודי צריך מודיעין ייעודי.

"התנאי ללחימה ברשת היא נ"צ מדויק. ציון לייזר טוב לרמה הטקטית. בלי נ"צ ברשת אתה לא קיים. צריך גם לשפר את האוסף - תוקף. הסיפור הוא המרחביות. צריך לחבר את האש למטרה. זה משפיע על ארכיטקטורת השליטה של צה"ל. היא מותאמת בעיקר לתמרון. בפעילות שוטפת אין באמת משמעות לגבולות הגזרה הקיימים היום. צבע הכומתה לא משנה, צריך ראיה מערכתית רחבה. מיעילות למועילות. צה"ל עשה מהלכים לסדר את 'פסי הייצור'. היום המצב טוב יותר מכל המבצעים הקודמים. בתחרות הזו בין כמות המטרות לחימושים, החימושים יהיו בחוסר. במשוואה הזו צריך מועילות. חלק מהתפיסה האחודה הזו עבר מתגבשת היום. הבעיה היא לא החסם הטכנולוגי. הסיפור הוא לחבר הכל לאותה רשת ולהבין שזה מאמץ משותף. אנחנו צריכים להשתנות בהתאם".

You might be interested also