הרווח הנקי של רפאל: 366 מיליון שקלים

החברה פרסמה את הדו"חות השנתיים שלה. צבר ההזמנות עמד על 15.1 מיליארד ש"ח. יערי: "השינוי הארגוני בחברה יסייע להצלחה". סמנכ"ל הכספים לישראל דיפנס: "מאמין שב-2014 צבר ההזמנות יגדל"

רפאל - מערכות לחימה מתקדמות בע"מ סיימה את שנת 2013 ברווח נקי של 366 מיליון ש"ח, ועם קבלת הזמנות בהיקף של כ- 6.5 מיליארד ש"ח. מהדו"חות הכספיים שפרסמה החברה עולה כי צבר ההזמנות עומד על כ-15.1 מיליארד ש"ח והמכירות על כ-7.4 מיליארד ש"ח.

חברת רפאל מפתחת, מייצרת ומספקת מערכות לחימה מהמתקדמות ביותר בעולם עבור צה"ל ומערכת הביטחון, כמו גם ללקוחות במדינות רבות, תוך שיתופי פעולה בינלאומיים. חברת רפאל מונה למעלה מ-7,000 עובדים ומעסיקה במיקור-חוץ חברות רבות בעיקר בארץ.
 
שנת 2013 הניבה לרפאל כאמור רווח נקי של 366 מיליון ש"ח (% 4.9 מהמכירות), זאת לעומת שנת 2012 שבסיכומה הושג רווח נקי של 569 מש"ח (8.3% מהמכירות). רווחי החברה ב-2013 הושגו בעיקר מפעילות ייצור, פיתוח ושיווק מערכות להגנה אווירית, מערכות לחימה והגנה, מערכות אוויר-שטח, טילים טקטיים אלקטרואופטיים ורב-תכליתיים, פודי תקיפה, ניווט וצילום כ"לייטנינג", מערכות תקשורת ומודיעין, הנעה בחלל ועוד.

בסיכום שנת 2013 מציגה רפאל צבר הזמנות בסך 15.1 מיליארד ש"ח, השווה בממוצע לכשתי שנות פעילות. כ-65% מהצבר מיועד לייצוא ומתפרס על פני מדינות רבות, בעיקר, באמריקה הלטינית, בארה"ב ובאסיה. רפאל פועלת להרחבת השווקים הקיימים וכניסה לחדשים תוך יצירת שיתופי פעולה מקומיים ובמהלך השנה אף השלימה רכש של חברה בקוריאה המפתחת טכנולוגיות תקשורת מתקדמות כאמצעי לחיזוק פוטנציאל המכירות בשוק חשוב זה.

רפאל ממשיכה לעסוק בטיפוחם, קידומם והכשרתם של עובדי החברה. כמו כן היא ממשיכה להשקיע משאבים רבים בנושאי המחקר והפיתוח בשיעור של כ-% 8 מהמכירות, ולהגביר את הקשר עם מוסדות האקדמיה. במהלך השנה השלימה רפאל שינוי מבני ארגוני במסגרתו הוקמו שלוש חטיבות עסקיות: חטיבת יבשה, אשר מרכזת את פיתוח וייצור מערכות היבשה הכוללות, בין השאר, עמדות נשק, מיגון לרק"ם, מערכות משוגרות-כתף, מערכות לחימה ימיות ומתן מענה בכל הקשור לאבטחת מתקנים ותשתיות.

חטיבת מערכות אוויר ומודיעין הכוללת בתוכה מערכות אוויר-שטח, מערכות אלקטרואופטיקה, תקשורת מודיעין ואת תחום הסייבר, וחטיבת מערכות לעליונות אווירית הכוללת את מערכות ההגנה מפני טילים וטילי האוויר אוויר. החטיבות העסקיות נשענות, בין היתר, על היכולות והאיכויות של חטיבת מערכות חימוש וחטיבת מנור אליהן הצטרפה חטיבת מו"פ והנדסה.

מנכ"ל רפאל, האלוף (במיל') ידידיה יערי, אמר כי "גם בשנת 2013 המשיכה רפאל במימוש היעדים והתוכניות ובראשם הפעילות עבור מערכת הביטחון. במקביל, המשיכה החברה להשקיעה בהרחבת פעילותה הבין לאומית".

לדבריו, השינוי הארגוני שביצעה החברה במהלך השנה שחלפה "יסייע לה למצות טוב יותר את היכולות והאיכויות הקיימות ברפאל שרובן ככולן פרי פיתוח וייצור של המשאב האנושי האיכותי שלנו".

יערי הוסיף כי "היכולת של רפאל להמשיך ולהציע פתרונות מתקדמים ביותר עם עלות תועלת מוכחת למשתמש, תוך הרחבת שיתופי הפעולה הבינלאומיים ופתיחת שווקים ותחומים חדשים, היא המפתח להמשך הצלחת וצמיחת החברה, כזו המאפשרת לה להשקיע גם משאבים גדולים במחקר ובפיתוח המערכות והיכולות העתידיות".

יו"ר דירקטוריון רפאל, תא"ל (במיל') יצחק גת, אמר כי "רפאל הייתה ונשארה נדבך חשוב ומהותי בבניין כוח ההרתעה וההגנה של מדינת ישראל עם תרומה משמעותית גם לכלכלה ולחברה, וזאת הודות למנהלי ועובדי החברה המשכילים לשלב בין הצרכים הלאומיים –ביטחוניים לאלו העסקיים הבינלאומיים. השילוב הנכון שבין השניים מאפשר לרפאל להיות חברה רווחית, חזקה פיננסית שיכולה להשקיע משאבים רבים בשני נושאים מהותיים: טיפוח וקידום המשאב האנושי והשקעה במחקר ופיתוח".

גת הוסיף כי תמונת המצב הכלכלית העולמית ובישראל, מביאה עימה מדי שנה אתגרים ויעדים חדשים למימוש, בעיקר בשווקים הבינלאומיים, שההצלחה בהם חיונית על מנת להמשיך לקיים ולהבטיח את היתרון האיכותי של מערכת הביטחון וצה"ל.

דוד ואיש, סמנכ"ל הכספים של החברה אמר ל"ישראל דיפנס" כי "שורת הרווח מאוד יפה אבל נמוכה מאשר בשנה שעברה. מרכיב ההזמנות גם ירד לעומת זאת המכירות עלו. מה שמאוד הקשה עלינו השנה זה השחיקה בשער החליפין זה מקשה על הרווחיות ומקטין את הצבר.

"רפאל כמו כל היצואנים נפגעת מזה בהזמנות יש עליות וירידות. הצבר ירד במאה מיליון דולר".

אתם מושפעים מקיצוצי תקציב הביטחון?

"כן. ב-2013 היה כמעט שיתוק בגלל שהתקציב עבר בסוף שנה. באירופה המערבית וארה"ב יש קושי לשמור על רמת המכירות. אנחנו פועלים להתרחב לשווקים אחרים. אנו מעריכים שב-2014 נגדיל את ההזמנות ונחדש את הצמיחה ב-2015.

אתם מצמצמים בכוח אדם?

"יש ברפאל פרישה טבעית וגמישות עם שעות נוספות. אנו פועלים לצמצם את כל התשומות אבל לא נכנסים למסע פיטורים. 2014 תהיה שנה קשה מבחינת הרווחיות, אבל חברה עסקית נמדדת גם בשנים כאלה".

You might be interested also