הקרב על התקציב מתלהט

במערכת הביטחון דורשים תוספת תקציבית של 11 מיליארד שקלים, בעקבות מבצע "צוק איתן", באוצר מתנגדים ומוכנים רק לכמחצית מהסכום. בינתיים עוד לא נמצא מחליף ליועץ הכספי של הרמטכ"ל שאמור היה לסיים את תפקידו ביולי

ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל (צילום: AP)

מתלהט הוויכוח בין משרד הביטחון למשרד האוצר על התוספת התקציבית לביטחון בעקבות מבצע "צוק איתן": במשרד הביטחון דורשים תוספת תקציבית של כ-11 מיליארד שקלים לתקציב, שכבר עומד על 52 מיליארד שקלים.

במהלך ישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני הציג הרמטכ"ל בני גנץ את הוצאות המבצע שעומדות לדבריו על כ-9 מיליארד שקלים. הרמטכ"ל ושר הביטחון המשיכו בהצגה של הצרכים והיעדים הביטחוניים של שנת 2015 בפני חברי הקבינט וכאמור אמרו שיש להוסיף 11 מיליארד שקלים לתקציב.

שר האוצר יאיר לפיד התנגד נמרצות לדברים. במשרד האוצר הביעו נכונות לתוספת של כחצי מהסכום ועל כן בתום הישיבה לא התקיימה הצבעה על התוספת, מה שיגרום לכך שאישור התוספת יידחה ויוביל ללוח זמנים מאוד צפוף בכל הקשור לאישור תקציב וחוק ההסדרים. לפיד כבר הודיע בימים האחרונים כי לא יסכים להעלאת מיסים במטרה לכסות על ההוצאות של הלחימה בעזה. בנאום שנשא בוועידת "כלכליסט" אמר השר כי "יש במערכת הביטחון מקומות שבהם אפשר לייעל ולחסוך".

עד כה אושר קיצוץ של 250 מיליון שקלים בתקציב של משרדי הממשלה במטרה להעביר את הסכום למשרד הביטחון כדי לכסות על הוצאות המבצע.

במקביל, בצה"ל ממשיכים לחפש אחר מחליף ליועץ הכספי של הרמטכ"ל. תא"ל ראם עמינח, היועץ הנוכחי, היה אמור לסיים את תפקידו בסוף חודש יולי, אולם בעקבות בקשה של הרמטכ"ל הוא נשאר בינתיים בתפקידו.

You might be interested also