הקרב על התקציב: "הכשירות של חיל האוויר תיפגע"

שר הביטחון התייחס לתקציב הביטחון ואמר כי "הפגיעה באימונים היא אילוץ, אבל חמור מזה הוא לשעבד את העתיד"

שר הביטחון משה בוגי יעלון אמר כי מערכת הביטחון והצבא מבצעים את המשימות שהוטלו עליהם על ידי הממשלה ולכן לא צריך לקצץ בתקציב הביטחון. קיצוץ יפגע בכשרות חיל האוויר. הוא ציין, כי עד כה לא התקיים דיון רציני בשינוי סדרי עדיפויות וכי הוא מוכן לדון בכל נתון במה קרה לשכר אנשי הקבע – על נתונים ולא על משהו אחר. את הדברים אמר השר בהופעתו בכנס השנתי העשירי לביטחון לאומי במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, שדן בנושא "תרומת כוח האוויר והחלל לאסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל".

השר ציין, כי אי אפשר לדבר על בניית הכוח בלי להזכיר את הוויכוח על תקציב הביטחון. "תוקפים היום שהחלטנו לפגוע באימונים ולא לפגוע בפרויקטים. אז מה האלטרנטיבה? סגירת פרויקט?" לדבריו לא ניתן לסגור פרויקט, מה גם שאז יצטרך משרד הביטחון לשלם קנס על סגירתו. "אנחנו כן עוסקים בדחייה. אני לא בטוח שתהיה לנו מערכת שרביט קסמים כמערכת מבצעית בשנה הבאה. אם היה לי יותר תקציב היו לי יותר סוללות ויותר טילים של כיפת ברזל. אבל כאשר מדובר על הסתכלות על טווחים ארוכים אפשר לבוא ולומר - בו נשעבד את העתיד למען ההווה. הפגיעה באימונים היא אילוץ, אבל חמור מזה הוא לשעבד את העתיד" לדבריו, מערכת הביטחון פועלת בתת תקציב מ-2013 ושכאשר לא קוראים למילואים, שגם לזה יש מחיר, אלה אילוצים.

"אני יכול להבין אילוצים כאשר יש משבר כלכלי, אני לא בטוח שיש משבר כלכלי – לחלוטין לא! אני יכול להבין אם יתקיים דיון על שינוי בסדרי עדיפויות. לא נוכחתי בדיון כזה. אני יכול להבין שאומרים לצבא בתוכנית רב שנתית אל תעמוד במשימות האלה והאלה, אני מבין את זה. בסוף הממשלה מחלקת עוגה ויכולה להחליט על סדרי עדיפויות. לא השתתפתי בדיון כזה". זו הסיבה טען שר הביטחון "שחזרנו לבזאר טורקי מתקופה מסויימת שבה היה תקציב רב שנתי שהביאה אותו לממשלה ועדת ברודט. היו כאלה שלא אהבו את זה, כי הוועדה המליצה לתת יותר לביטחון, כדי לקיים את המשימות שהממשלה מטילה על מערכת הביטחון".

השר הביע תקווה, שהוועדה החדשה בראשותו של יוחנן לוקר תפעל ותגיע למסקנות בנושא התקציבי ולדעתו המסקנות שלה יהיו שיש לתת יותר. "אני מצר שדיונים רציניים לא מתקיימים. אני מוכן להשיב לכל שאלה, המתבססת על נתונים ולא על ספקולציות", הוא הדגיש. השר יעלון סיפר, כי בביקורו השבוע בבסיס פלמחים של חיל האוויר, "אמר לי מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, כי הוא מבין שצריך לרדת במספר הטיסות. 'אבל כאשר בחילות אוויר זרים טסים הטיייסים כל יום ואילו חיל האוויר קורא לאנשי המילואים שלו לטוס רק פעם אחת בשבוע, כדי שישמרו על כשרות ואם גם את זה לא נדע לעשות, אנחנו נפגע בכשרות של חיל האוויר'. אני לא מספר את זה כדי להפחיד. אני אומר את זה בצער", הדגיש השר.

השר הדגיש בדבריו כי עושים עוול למשרתי הקבע. הוא סיפר, כי נגד טכני בחיל האוויר סיפר לו שאם היה עובד בתחנת דלק סמוכה לבסיס, הוא היה מרוויח יותר מאשר בצבא. "נגדים אצלנו בצבא מקבלים בראשית דרכם השלמת הכנסה. נכון שאלופי משנה ומעלה מקבלים הרבה יותר, אבל הם 1.5% מתקציב השכר. אני מוכן לדון בכל נתון מה קרה לשכר אנשי הקבע – על נתונים ולא על משהו אחר. צריך לזכור כי כוח האדם הוא העוצמה המפעילה את כל המערך".

לנוכח המצוקה התקציבית, מועלות בעת בניית הכוח שאלות של סדרי עדיפויות. "אני הקפדתי" ציין השר, "ששלושה תחומים, ואחר כך רביעית, יקבלו עדיפות. אחד זה תחום המודיעין, כדי להגיב לפעולה, או לדעת, ולמימד חיל האוויר והחלל יש חלק משמעותי במודיעין. השני הוא האוויר – לבנות כוח שמסוגל בזמן קצר להיות מוזנק, להיות גמיש, לקבל משימה תוך זמן קצר ולבצע אותה ולעבור אם צריך מהר מזירה לזירה. התחום השלישי הוא המחקר והפיתוח של העתיד שאסור למשכן אותו לטובת ההווה".

התחום הנוסף, לדברי השר, הוא התקשוב. "הבנה של היתרונות הקשורות בתקשוב, גם הקמת אגף חדש בצה"ל, אך בעיקר להשקיע ביכולות פיקוד, שליטה, תקשורת, מחשבים וכו', עד כדי פעולה ברשת. כאשר יצאנו בפרויקט צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי), חיל האוויר היה הרבה קדימה בעניין הזה, הייתה טענה – למה אנחנו משקיעים בתקשורת ולא בתחמושת. ברור היום איפה שצה"ל נמצא ברשת ובחבירה בין הזרועות, שזה העלה את האפקטיביות המבצעית בצורה מאוד מאוד משמעותית. זו השקעה שהתשואה שלה הייתה שווה את העלות שלה".

You might be interested also

A Protector-class vessel. Photo: U.S. Coast Guard / Petty Officer Corinne Zilnicki

Lebanese Navy to receive seven offshore patrol vessels

France will deliver four frigates and the U.S. will supply three Protector-class patrol boats. The Lebanese Navy currently only has seven operational patrol vessels, according to military officials