"הקירבה של האש היא השינוי האמיתי"

כנס האש: האלוף (מיל') אודי אדם והאלוף (מיל') דוד בן בעשט השתתפו בפאנל על שילוביות בין זרועות. מי שהיו אלוף פיקוד צפון ומפקד חיל הים (בהתאמה) במלחמת לבנון השנייה דיברו על השיפור שחל מאז בבניית בנק מטרות ויצירת מודיעין איכותי

יומו השלישי והאחרון של כנס האש הבינלאומי נפתח עם פאנל מכובד של האלוף (מיל') אודי אדם, יו"ר התעשייה הצבאית ושל האלוף (מיל') דוד בן בעשט - מפקד חיל הים לשעבר, בהנחיית העורך הראשי והמייסד של ישראל דיפנס, עמיר רפפורט. כנס האש מתקיים ביוזמת ישראל דיפנס ועמותת חיל התותחנים בבית התותחן בזכרון יעקב.

האלוף (מיל') אדם אמר כי "השינוי הגדול בהפעלת האש הוא בכך שהיא זמינה לרמת מג"ד. הקירבה של האש לתא הטקטי היא השינוי האמיתי". הפאנל עסק בשילוביות בין זרועות בעידן מהפכת המידע. בן בעשט אמר כי "יש הרבה דמיון בין אניה לטנק. בים יש יכולות אוטונומיות, הוא יודע לרכוש מטרות לבד ולאסוף מודיעין לבד. התנועה בים יותר פשוטה מביבשה. אפשר מהים להוציא כוחות מיוחדים וכוחות חי"ר. גם בים הפעלת האש רלוונטית. אין מניעה לקחת פלטפורמות יבשתיות ולהשתמש בהן בים", הוא טוען.

"לאחר יום הכיפורים חיל הים עבר אבולוציה - היום המטרה היא לייצר סינרגיה בין כוחות הים באותו תא שטח. לירות על אותו אויב באמצעות כלים שונים. יש תורת לחימה שמאפשרת את השיתוף. את התוצאות ראינו במלחמת לבנון השנייה, בדרום לבנון פעלו כוחות יבשה, אוויר וים. לאלוף פיקוד צפון היה את כל גורמי האש שפעלו בסינרגיה. באחת הפעמים במלחמת לבנון הגיע כוח שייטת למחסן תחמושת בלבנון שהתגלה כמחסן גדול בהרבה ממה שחשבו בצה"ל. בשל המידע החדש, העלו פלטפורמה יבשתית על ספינה והורידו אותו מהים. זה דוגמא לשיתוף פעולה בין גורמי האש. היו עוד כמה דוגמאות כאלו".

האלוף (מיל') אודי אדם, שכיהן כאלוף פיקוד צפון במהלך מלחמת לבנון השנייה הסכים ואמר כי "לא מעט מטרות איכות הושמדו באמצעות כלים יבשתיים שפעלו מהים. המרחביות היא שקובעת. המרחב יכול לספק אש מאוויר, ים או יבשה. משתמש הקצה צריך רק לראות מטרה ולבקש אש.

איפה צוואר בקבוק של ספיקת מטרות?

אלוף (מיל') דוד בן בעשט, שפיקד על חיל הים בלבנון השנייה אמר כי "צוואר הבקבוק ב-2006 היה המודיעין. הוא הדבר ששיפור בו מביא למינוף יכולות האש וספיקת האש". אדם הוסיף כי "ב-2006 היו מעט מאוד מטרות, גם מטרות תשתית. מאז היא נפתרה. צריך להכין מראש מטרות תשתית. באותה מלחמה נכנסנו עם כמה עשרות מטרות כאלו בלבד. עוד דבר הוא יכולת לייצר מטרות תוך כדי. צריך אמצעי יצירת מודיעין ברמה טקטית. כך אפשר יהיה לתת מענה בזמן מיידי".

בן בעשט חיזק את דבריו ואמר כי "הבקיאות של מפעילי מרכז האש היא קריטית. לא תמיד זה יעילות גורמי האש. לפעמים יש שיקולים הרתעתיים שמסמנים לאויב שגזרה מסוימת סגורה, גם אם הירי ממנה לא אפקטיבי בהיבט צבאי טהור".

You might be interested also