"הקיסר" של המוסד

סיפורו של מייק הררי, מפקד היחידה המבצעית של "המוסד"

מייק הררי, מהבולטים בין אנשי המודיעין הישראלי לדורותיהם, מפקד ולוחם-מודיעין רב זכויות, נמנע כל השנים מלשתף את הציבור במעשיו ובמחשבותיו. בגילו המתקדם החליט מייק כי ראוי שתהיה תזכורת כתובה ואמינה על מבצעים, שהיה שותף פעיל בהם. כך ינחיל את סיפור קורות חייו מורשת לדורות הבאים של אנשי מודיעין ושל כל מי שהמדינה הזאת חשובה לו. גם עתה, לאחר פרסום הספר לא נפתחו כל הסכרים, אך יש בו הצצה לעולם קבלת ההחלטות והתעוזה של מפקד יוצא דופן, אשר ראש המוסד תמיר פרדו מגדיר בהקדמה לספר: "נדירים ומעטים הם המפקדים שהותירו חותם ברור הניכר גם יותר משלושים שנה לאחר שסיימו את תפקידם (הפעיל)" .

לגבי שני מבצעים חושף מייק את הפירוט המוסמך של חלקו של המוסד : "אביב נעורים" (אפריל 1973) ומבצע אנטבה (יולי 1976). מקומו של הכישלון המהדהד בלילהמר (1973) מוזכר בתמצית ואפילו פרשת אוסטרובסקי, איש המודיעין שבגד ב"מוסד". סיפור אנושי מרתק נפרש בספר על גיוסו של הלוחם ברוך מזרחי , נפילתו במאסר-בשבי המצרי והמחויבות הבלתי-מתפשרת לחילוצו אחרי מלחמת יום הכיפורים. מייק מבליט את הקשר החשוב מאד והגיבוי שנתן למשפחתו של הלוחם הזה ודומיו בשגרה ובצרה.

בתחילת שנות השישים, עם עצמאות מדינות אפריקה, נקרא להקים את שלוחת "המוסד" בקרן אפריקה בזהות מושאלת עם משפחתו. תקופה לא קלה עבור מייק באריתריאה. הספר פותח צוהר לגיבוי העצום שמייחס מייק לעזר-כנגדו ולילדיו שהיו לצידו כל השנים, גם כאשר לא יכול היה לשתפם בכל.

העיתונאי אהרון קליין כותב את הספר פרקים-פרקים, רבים מהם קצרים, לא ברצף כרונולגי, בסגנון היוצר גירוי לקריאה מסקרנת. השיא היה כמובן בפיקוד של עשר שנים על "קיסריה", יחידת החוד של "המוסד". בשנות השבעים הוביל מייק הררי פעילות מבצעית חובקת עולם במאבק בטרור. "כשהצלחנו קראו לנו מקצוענים והיללו את זרועה הארוכה של מדינת ישראל. כשכשלנו כינו אותנו שלומיאלים. ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא פעמים רבות עניין של שבריר שנייה" – כך מסכם מייק את תפיסת העולם המבצעית. הספר מסיים באריכות בתיאור מערכות יחסים מפתיעות שהיו למייק לאחר שפרש מ"המוסד" עם מנהיגי פנמה וקובה.

You might be interested also