הצפון מתחמם?

קצין בכיר בפיקוד צפון מתריע בפני התחממות גזרת הצפון וטוען כי בחודשים האחרונים חל גידול בהיקף הפעילות של חיזבאללה בגבול לבנון וסוריה

פעילי חיזבאללה שצולמו באזור הגבול (צילום:דו"צ)

האם זגרת לבנון בדרכה להתחמם, לאחר שנים של שקט בעקבות מלחמת לבנון השנייה? קצין בכיר בפיקוד צפון אמר כי חיזבאללה שינה את מדיניותו והחליט להגביר את החיכוך ואת העימות עם צה"ל הן בגבול לבנון והן בגבול סוריה.

על פי הקצין, אם מתום מלחמת לבנון השנייה בחיזבאללה חששו מעימות עם ישראל, באוגדה 91 מזהים בחודשים האחרונים בשינוי בדפוס הפעילות של הארגון השיעי הבאה לביטוי ביותר פעילות חמושה באזור הגבול עם ישראל. במפגש עם כתבים צבאיים, הציג הקצין תמונות שצילם צה"ל מעבר לגבול. בצילומים נראים פעילי חיזבאללה חמושים שאוספים מודיעין על צה"ל ועל הסיורים בגבול. הקצין הזהיר כי חיזבאללה מתכנן לחדור עם מאות מחבלים לשטח ישראל בעימות הבא, בניסיון להשתלט על ישוב במשך כמה שעות.

עם זאת, בניגוד לטענות התושבים באזור על קולות חפירה הנשמעים, ברשות צה"ל אין מידע על מנהרות החוצות את הגבול מלבנון לישראל, כפי שהתרחש בעזה, כך טוען הקצין. על פי הערכה בצה"ל בניגוד לעבר, בו היקף הפעילות ההתקפית של חיזבאללה כלל עד כ-10 מחבלים, הפעם "התקיפות יהיו יותר נרחבות ויכללו הסתערות של כ-100 לוחמים לפחות במטרה לתפוס לפחות למשך 4-3 שעות שטח ישראלי.

"בשבועות אלה אנחנו בשינוי דרמטי של תוכנית ההגנה על הגבול לזמן חירום. בין היתר אנו מגבשים גם תוכנית מגירה כאפשרות של פינוי יישובים הסמוכים לגבול אם וכאשר יחליט על כך הדרג המדיני. לחיזבאללה יש 30 אלף לוחמים, מחציתם בשירות מילואים שהתאמנו רק חמישה ימים. צריך לקחת נושא זה בפרופורציה. אחת האפשרויות שלנו למנוע התקפה קרקעית של חיזבאללה בשטח ישראל היא להקדים ולכבוש שטח סמוך לבנוני. בניגוד לרצועת עזה חלק מהיישובים בגבול לבנון צמודים מאוד לכפרים הלבנוניים, כך שאין שם כמעט מרחב אבטחה", אמר הקצין הבכיר.

You might be interested also