הפתרון לסכנה לאסדות בים: ניטור, ניתוח מודיעין ויחידות תגובה מהירות

בישראל מחפשים אחר פיתוח פיתרון כולל לסכנה הניצבת בפני אסדות הגז והנפט בים. תא"ל (מיל') אמנון סופרין - "הרעיון הוא להשקיע באבטחה במקום שהכי כואב לך"

"יש מספר סיכונים הנובעים מקיומה של אסדת קידוח בים", מסביר תא"ל (מיל') אמנון סופרין, לשעבר בכיר במוסד וכיום מנהל פרויקטים מיוחדים במפעל אלתא של תע"א. "הסיכון הראשון למתקן הוא גז. סיכון שני הוא חבלה. בניגריה למשל הנזקים הגיעו ל7 מיליארדי דולרים. סיכון שלישי הוא פגיעה או חטיפה של עובדים באסדות. האתגר הוא להגן בפני סיכונים ולהתאושש מהר אחריהם.

"במקרים מסויימים חברות האנרגיה לא יכולות לבנות כוח מבצעי עצמאי והן נסמכות על צבא של המדינה המארחת. אם פוגעים בצינור הובלה של גז , אין לך אפשרות לאבטח את כל הצינור. פיתחנו בתע"א שיטה שמסווגת את הצינור לאזורי סיכון. יש אזורים שבהם אפשר לגנוב את המשאב בצורה רחבה עם משאיות. הרעיון הוא להשקיע באבטחה במקום שהכי כואב לך".

סופרין מסביר כי הפתרון מורכב משלושה חלקים עיקריים - ניטור האזור, ניתוח המודיעין ויחידות תגובה מהירות. לצורך הניטור, תע"א מציעה סנסור מגנטי מיוחד שיודע לאותת אם יש פגיעה בצינור. אפשר לשלב איתו גם סנסורים ססמיים. מעל הצינור מתקינים סיב אופטי שמעביר את האותות לחדר הבקרה המרכזי שעושה את האינטגרציה של כל הסנסורים ומרכיב תמונת מצב עדכנית. את החלק השלישי של תפיסת ההגנה, יחידות התגובה, פותרים בתע"א באמצעות כלים בלתי מאוישים בים, אוויר ויבשה. בשונה מהגנה על צינור נפט או גז, הגנה על אסדה היא פילוסופיה שונה, והיא מחולקת לארבעה חלקים. מכ"מ לרדיוס של 40 ק"מ. אמצעים אופטיים לרדיוס של 10 ק"מ לזיהוי איכותי יותר לצד המכ"מ. עוד מכ"מ קרוב לגובה הים לזיהוי שחיינים, וסנסורים תת ימיים לזיהוי צוללנים. על האסדה מותקנים פנסים גדולים (פרוז'קטורים).

גם על האסדה, יש חמ"ל שמנהל בצורה מרכזית את מעגלי האבטחה של האסדה. יחידות התגובה על האסדה מורכבות מאנשי ביטחון, מרביתם בוגרי סיירות לשעבר, ובאמצעות סירות לא מאוישות כמו ה'קטנה' של מפעל רמתא של תע"א. על כצ"במים, עדיין לא מדברים בתע"א. "בסופו של יום, צריך מעגלים של מודיעין", אומר סופרין. "צריך אפשרות לעבד במהירות את המידע שמגיע מהסנסורים, להתך את המידע, לקבל החלטה בזמן ולהגיב".

הדברים נאמרו ביומו השני של כנס האנרגיה המאורגן על ידי ישראל דיפנס בחסות משרד האנרגיה, בשיתוף עיר האנרגיה חדרה, המכון לאנרגיה ולסביבה, המרכז הבינתחומי בהרצליה, נאט״ו, אוניברסיטת קאלגארי, מכון הדסון בוושינגטון וארגון JINSA.

You might be interested also

Screenshot from the conference. Clockwise from R to L: moderator Audrey Plonk, Head of the Digital Economy Policy Division of the OECD; Mathias Cormann, OECD Secretary General; Yigal Unna, Director General of the Israel National Cyber Directorate; and Haim Assaraf, Israel's ambassador to the OECD.     

Israel hosts OECD's annual cyber conference for first time 

The three-day online conference whose theme is "Local challenges, global solutions" started today. The secretary general of the organization said the vulnerability most exploited by cyberattackers is lack of cooperation