"הפיתרון - סנקציות על מגזר האנרגיה של איראן"

חיים תומר, לשעבר בכיר במוסד, אומר בכנס האנרגיה 2015 כי יש להגביר את הסנקציות על איראן, במיוחד על שוק האנרגיה שלה, כדי לסייע בעצירת תכנית הגרעין האיראנית

"כלכלת איראן מבוססת על נפט וגז", מסביר חיים תומר, לשעבר בכיר במוסד, בהופעה פומבית נדירה בכנס האנרגיה 2015 שאורגן על ידי ישראל דיפנס בחסות משרד האנרגיה, בשיתוף עיר האנרגיה חדרה, המכון לאנרגיה ולסביבה, המרכז הבינתחומי בהרצליה, נאט״ו, אוניברסיטת קאלגארי, מכון הדסון בוושינגטון וארגון JINSA.

"היא מחזיקה בעתודות גז שניות רק לרוסיה. יחד עם זאת, סביב הים הכספי הפוליטיקה חזקה משיקולים כלכליים ולכן טהרן שומרת על יחסים טובים עם מוסקבה. איראן גם מובילה את העולם השיעי באיסלאם. בשנת 2002 נחשף המתקן הראשון הגרעיני של איראן שלימים הפעיל 54,000 צנטרפוגות ב-Kashan. תכנית הגרעין האיראנית מיועדת לצרכים צבאיים. על זה אין עוררין בין סוכנויות הביון המערביות. יש ויכוח על לוח הזמנים". תומר אומר כי רק סנקציות על תחום האנרגיה משפיעות על איראן.

"העולם המערבי הבין שרק סנקציות על מגזר האנרגיה יעבדו. אולם, רק ב-2012 החלו סנקציות כאלו. בתוך שנה וחצי ייצוא הנפט האיראני נחתך בחצי. האינפלציה באיראן עלתה ל-40 אחוזים", אומר תומר.

"לפני בחירת רוחאני היה פוקוס במוצרים לא מערביים, בעיקר אסייתים. הייתה עליה בייצוא גז לטורקיה. היו איומים על סגירת מיצרי הורמוז. זו הייתה אסטרטגיה שמבוססת על הכנה לסנקציות כלכליות (ספיגה) בתמורה להתקדמות בתחום הגרעיני. כולל פרוייקטים צבאיים טהורים.

"אחרי בחירת רוחאני החלו שיחות עם המערב. החל ייצוא של "נפט קל" שאינו תחת הסנקציות בהיקף של כחצי מליון חביות ליום. היה חיזוק ביחסים הכלכליים בין טורקיה לאיראן. פרוייקטי אנרגיה משותפים עם עירק. היה ניסיון גדול להקל את הסנקציות לצד עמידה על העקרון שלאיראן מגיעות יכולות גרעיניות.

"ההשפעה של איראן על שוק האנרגיה אפשרה לה לשרוד את הסנקציות. בשנים שבין 2006 - 2012 האיראנים עשו קפיצת מדרגה בתחום הגרעיני. הם הפעילו את הכור בבושאהר ובנו עוד מפעל צנטריפוגות. רק הסנקציות בתחום האנרגיה הצליחו להביא את איראן לשולחן הדיונים עם נכונות לוויתורים".

תומר מסיים בעצה שמופנית לבית הלבן: "מה אפשר לעשות עכשיו? דבר אחד - סנקציות על מגזר האנרגיה של איראן. במסגרת הדיונים עם המעצמות, האיראנים סירבו לוותר על חלקים בתכנית הגרעין. כל מי שרוצה יציבות במזרח התיכון, צריך להבין שאם איראן תשיג נשק גרעיני, הכל ישתנה. גם תחום האנרגיה. כדי ללחוץ על איראן, צריך להשתמש בעובדה שהאיראנים לא חתמו על הסכם, כדי להחיל עליהם סבב סנקציות ייעודי, חריף יותר, על מגזר האנרגיה", מסכם תומר.

You might be interested also