"הפיקוד הופך להיות שטוח ומבוזר"

כנס האש: ראש מנהלת מודיעין מבצעי באגף המודיעין וראש להק המסוקים בחיל האוויר התייחסו למודיעין המבוסס רשת בסביבה דינאמית ולאתגרים בהפעלת כלים שונים בשדה הקרב. "הרשת מאפשרת לנו לפעול כנחיל"

תא"ל ירון, ראש להק מסוקים בחיל האוויר, עלה לנאום בכנס האש הבינלאומי השלישי והתייחס למקומו של החיל בלוחמה משולבת רשת. "לכל יחידה אווירית יש מספר משימות. השילוב עם כוחות הקרקע הוא לא טריוויאלי. הכי חשוב זה תכנון משותף. כאשר הקרב מתחיל, מה שחשוב זה תהליכי תכנון משותפים. התוכניות פחות חשובות. יש רשתות ואנשים. זה מאפשר לצה"ל שבנוי בזרועות לשתף פעולה גם בלי פיקוד משותף.

ירון התייחס גם לסוגיית המודיעין ברשת ואמר כי "המודיעין ברשת מגיע למשקפיים של הטיס ומאפשר לו לדעת האם אלו כוחות ידידותיים או לא, וללחוץ על הכפתור בהתאם. באזורים מאוכלסים זה קריטי לדעת איפה האויב. צריך לראות דרך קירות, איך תעשה זאת? כאשר גילית את הבניין, איפה האויב? באיזו קומה? האויב מוטמע בתוך העיר. לפני שאתה יורה, אתה צריך להודיע לבלתי מעורבים לצאת החוצה. אתה צריך רשת שתחובר למודיעין, שתוציא את ההודעה באזור המדובר שתוכל לבצע ירי.

"לסיוע אווירי קרוב, הרשת תשמש למודעות מצבית. לצורך אש, אבל לא רק. איפה הפצועים? איפה התחמושת? הנ"צ עוזר לטיס לזהות את המטרות במרחב נתון. זה גם באמצעות הרשת. הכל מתחיל במפה משותפת לכל היחידות הטקטיות והסיוע האווירי. זה מפשט הכל. כאשר אתה רוצה לשלב יכולות קרובות של מטוסים ויכולות רחוקות של מטוסי קרב, אתה צריך רשת. שפה משותפת. אחרת זה לא יעבוד. הרשת מאפשרת לנו לפעול כנחיל. זו רשת חכמה שמאפשרת לאיש בתוך הפלטפורמה לבצע את המשימה. זו תפיסה של הרבה שכבות. בכל שכבה יש אנשים אחרים, עם יכולות טכונלוגיות שונות. לשלב בין הצרכים האסטרטגיים לטקטייים הוא לא פשוט".

אל"מ ר', ראש מנהלת מודיעין מבצעי באגף המודיעין התייחס ליכולות שהרשת מעניקה ללוחם. "לגדוד צריכות להיות כל יכולות האש, והמודיעין עוסק בפיתוח תפיסת מודיעין מבצעי כבר 3-4 שנים. המודיעין צריך לשפר את היעילות של הלחימה. אם מגיע מודיעין, אבל לא משפר את הלחימה, לא עשינו שום דבר. זה שינוי תפיסה.

"חלק מהיכולות שלנו לא מתאימות לסביבה המבצעית החדשה", הסביר ר' והמשיך כי "מילת המפתח היא הנגשה. לא הפצה. צריך להביא מודיעין לגבי נזק שיורי. זה לא רק מודיעין צבאי טהור. בעיה של איתור גורמי האש של האויב. מחד הלחימה הופכת למורכבת יותר, ומאידך העורף סופג בלי יכולת תגובה. אין יותר מרכזי כובד מובהקים. הפיקוד הפך להיות שטוח יותר ומבוזר. ההכרעה צריכה להיות של כל אחד מהם.

"כדי שהקרב האסטרטגי יתנהל ברמות הטקטיות, צריך למצות את כל המודיעין שיש לנו. אחד השינויים הוא בנושא הסיווג. אם אספנו מודיעין והוא לא שינה את הלחימה, אז למה אספנו אותו. מרבית הטכנולוגיה קיימת. צריך לשנות מבנים ארגוניים, את שיטות האימון. יש שני מקומות בהם האש והאיסוף הולכים יחד - בגדוד ומטה. הגדוד צריך יכולות אוטונומיות. את ההשלמה הם יצטרכו לקבל מהרשת. מ"מ של חי"ר יוכל להצביע על מקום שייפול פגז, וייפול פגז. צריך לשנות תפיסה. מ"מ צריך להפעיל את כל אמצעי האש של צה"ל. צריך לדחוף כמה שיותר יכולות לרמת הגדוד".

You might be interested also