הפיגוע של חיזבאללה, השאלות לצה"ל

שאלות לא פשוטות בעקבות הפיגוע במוצב 104, שהיה עלול להסתיים בצורה קשה יותר. פרשנות

העקבות של הפיגוע שהתרחש ביום שלישי ברמת הגולן מובילים לחיזבאללה, אבל השאלות הלא פשוטות הן לצה"ל. נתחיל בעובדות: הפיגוע התרחש במוצב 104, שהוא מוצב חודר מעבר לגדר הגבול בין ישראל לסוריה, בצד הסורי.

ישראל מחזיקה כמה מוצבים חודרים מעין אלה, בשטחים שבהם אין "שדה ראיה" לנעשה בצד הסורי של הגבול מן הצד הישראלי. המוצב המדובר נמצא בצפון רמת הגולן, סמוך למג'דל שמס ולנחל סער. צה"ל נוהג לבצע פעילות במוצבים החודרים מידי פעם כחלק משגרת הביטחון השוטפת ברמת הגולן,

אלא שהימים אינם שגרתיים: לפני כחודש איים חיזבאללה בצורה מפורשת לנקום ביישראל לאחר שטען כי חיל האוויר הפציץ מטרה של הארגון בבקעת הלבנון. מאז האיום היו כמה וכמה ניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ברמת הגולן ובאיזור לבנון. אחד הניסיונות היה בנקודה 104 עצמה.

ניסיון נוסף, רק בשבוע שעבר, הסתיים בפיצוץ שלא גרם לנפגעים. אתמול התוצאות היו חמורות יותר מבחינת צה"ל שכן המטען שהופעל כנראה מרחוק פגע בסיור שהיה מורכב מכוח רגלי לצד רכב. כנראה שהפיגוע נעשה לאחר איסוף מודיעין מדוקדק על שגרת הפעילות של צה"ל.

אחת השאלות הנשאלות היא האם צה"ל לא היה צריך לשנות את אופי פעילותו ולהימנע מחדירה לשטח הסורי לאור איומי חיזבאללה המפורשים ונסיונות הפיגוע הקודמים. וגם זו שאלה: אם המוצב הוא חלק ממערך האבטחה מדוע הוא אינו מוקף בגדר והגנתו כוללת בעיקר מוקשים?

נודע כי הנושא עלה שוב ושוב במהלך ביקורים של הרמטכ"ל בצפון, ואולם לא נמצא תקציב לשיפור של מוצב 104.

בשורה התחתונה, תוצאות הפיגוע יכלו להיות חמורות יותר אילו חיזבאללה היה משתמש בכמות גדולה יותר של חומר נפץ או שהיה מבוצע פיגוע שני כנגד כוחות החילוץ (כמו שהחיזבאללה עשה בשורה של מקרים בעשור שעבר, עד מלחמת לבנון השנייה). חיזבאללה היה יכול לנסות לבצע גם חטיפה, אבל זה לא קרה. כנראה שהארגון הסתפק בפיגוע מתון יחסית שלא יחייב את ישראל להגיב בחומרה ולפתוח סיבוב לחימה משמעותי. זה לא אומר שבכך מסתיימת הנקמה של הארגון או שצה"ל לא יגיב על מה שאירע באופן חמור.

תקיפת המטרות בסוריה בלילה, במהלכה הותקפו מספר סוללות ארטילריה סוריות ובסיס של צבא סוריה על ידי צה"ל, אינה בהכרח מסמנת את סוף האירועים.

You might be interested also

A Protector-class vessel. Photo: U.S. Coast Guard / Petty Officer Corinne Zilnicki

Lebanese Navy to receive seven offshore patrol vessels

France will deliver four frigates and the U.S. will supply three Protector-class patrol boats. The Lebanese Navy currently only has seven operational patrol vessels, according to military officials