הפיגוע בבריסל: "יהיה מאוד קשה לעצור את הגל הזה"

שני ישראלים נהרגו בפיגוע הירי בבריסל. ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר: "התופעה של פגיעה ביעדים יהודים וישראלים בחו"ל - רק תגבור"

עדיין לא ברור מי עומד מאחורי פיגוע הירי במוזיאון היהודי בעיר בריסל שבבלגיה, אולם התוצאות העגומות, שלושה הרוגים - ביניהם שני תיירים ישראלים מתל אביב, מעידות על כך שהקהילות היהודיות בחו"ל אינן בטוחות.

תא"ל (מיל') ניצן נוריאל, לשעבר ראש מטה לוחמה בטרור, אומר כי "חיזבאללה ממשיך לנסות ולאתר מטרות ישראליות ויהודיות בחו"ל, זה ברור וכולם די עסוקים בזה. אבל במקביל הקהיליות היהודיות בחו"ל, בדגש על אירופה ומדינות ברית המועצות לשעבר, רמת החשיפה שלהן אל פיגועים אנטישמיים ופיגועי טרור  איסלאמיסטי היא גבוהה יותר מכל קהילה אחרת".

לטענתו חלק מהבעיה היא העובדה שהמענה לבעיה הוא חלקי "האחריות לביטחון האזרחים היהודים מוטלת על המדינות המארחות אבל הן, מכל מיני סיבות, עושות יחסית מעט.  כלומר שולחות סיור משטרתי, מאבטחות אירועים גדולים של הקהיליה היהודית, אבל ביומיום הפעילות המשטרתית אינה גבוהה".

"אל תוך הפער הזה נכנסת הקהיליה עצמה", מסביר נוריאל ומוסיף  "בסיוע כל מיני גורמים הקהילה מנסה להגיע למצב שבו תוכל לשמור על עצמה – באמצעים טכנולוגיים, קרי מצלמות, וגם אבטחה פיזית".

נוריאל ממשיך ואומר עוד כי למרות כל האמצעים אי אפשר לסגור באופן מוחלט את היהודים ולהרחיקם מכלל האוכלוסייה במטרה להגן עליהם. "אי אפשר לשמור על חיי הקהילה היהודית ועל היהודים כל הזמן. היהודים וגם הישראלים המבקרים במדינות שהוזכרו לעיל הופכים למטרות יחסית נוחות". לטענת נוריאל התופעה של פיגועים נגד מטרות יהודיות רק תגבר. "מצד אחת האנטישמיות ומצד שני האיסלאמיסטים – בין אם מדובר בחיזבאללה או בגורמים אחרים, נראה עלייה במקרים כאלה.  ללא פעולה משמעותית של מדינות מארחות יהיה מאוד קשה לעצר את הגל הזה".

תא"ל (מיל') נוראיל ביקש להזכיר לישראלים שאנו לפני חופשות הקיץ. לטענו יש להקפיד על כללי הבטיחות "בחירת מלון במיקום נכון וכדומה. הישראלים צריכים להכניס את מרכיב הביטחון כחלק מהשיקולים, כשהם בוחרים מסלולי טיול בחו"ל".

You might be interested also