"הסכם טוב כבר לא יהיה שם"

שר המודיעין נאם בכנס הכלים הבלתי מאוישים והתייחס לאיום הגרעין והשיחות עם המעצמות לגבי עתיד התוכנית האיראנית

שר המודיעין, ד"ר יובל שטייניץ, התייחס לאיום הגרעין האיראני בנאומו בכנס הכלים הבלתי מאוישים: "עברנו קיץ לא פשוט מול חמאס בעזה. ניצחנו, אבל שילמנו מחיר. תשומת הלב הופנתה לעזה. יחד עם זאת, יש איומים אחרים - העיקרי בהם הוא איראן. הוא איום קיומי עיקרי על ישראל. חזרתי מארה"ב בסוף השבוע. היום, מתחדשות שיחות הגרעין עם איראן. שבוע הבא הן עולות מדרגה. בשבת הקרובה אני אצא לניו יורק. הסכם טוב כבר לא יהיה שם. אבל מדינת ישראל עושה מאמץ אדיר לשכנע, לשתף מידע, ולעשות מאמץ שההסכם יהיה פחות גרוע לנו".

שטייניץ הוסיף ואמר כי "השבועיים הבאים קריטיים. במהלך עצרת האו"ם הקרובה יקבע סוג ההסכם. זה לא טרור, אלא איום של נשק גרעיני. אנחנו מנסים לטפל בו בדיפלומטיה. אבל אנחנו ספקניים. נהיה יותר חכמים בחודשים הקרובים. לצד זאת אנחנו מפתחים יכולות בכל הטווחים. בתקווה שנזדקק להן כמה שפחות ".

השר התייחס גם לתחום הכלים הבלתי מאוישים בישראל ואמר כי לדעתי אין צורך במטוסי קרב מאוישים עתידיים, אלא יש להתמקד בכלים הבלתי מאוישים. "למה ישראל צריכה את ה-F35? עדיף מטוס לא מאויש. הכלים הבלתי מאוישים נכנסים לכל הממדים של הלחימה.

"עומדות בפנינו כמה שאלות. איך ישראל תשמור על מעמדה כמובילה עולמית בתחום? התחרות גדלה. אין לנו ברירה. אם אתה מצמצם את רשיונות הייצוא ומגביר אכיפה, אחרים ישתלטו על השוק. ולכן, אנחנו צריכים לחשוב ברמה אסטרטגית, לא רק איך שומרים על היתרון של צה"ל, אלא איך נותנים לתעשייה חמצן כלכלי. לפני עשר שנים ההובלה שלנו הייתה כמעט מוחלטת. אם היינו ממשיכים לייצא, ייתכן ויכולנו להזרים יותר כסף לתעשייה וייתכן אפילו שהיינו יכולים להקטין את התחרות בשוק. אם אתה לא פונה לשוק העולמי, אתה מונע מימון של הדורות הבאים ואתה תורם להתפתחות המתחרים. אתה מרוויח בטווח קצר, ומפסיד בטווח הארוך. אנחנו צריכים להיות יותר ליברלים בייצוא, במיוחד של כלים בלתי מאוישים. למעשה, אם לא נייצא. אחרים יפתחו דברים דומים, ימכרו לאויבים, ואנו נאבד את היתרון.

"האם לא צריך להתקדם מהר מבחינת מדיניות הביטחון שלנו, ולהחליף חלק גדול מהכלים שלנו לבלתי מאוישים? במיוחד לגבי ה-F35. ישראל החליטה לרכוש אותו. שאלתי את עצמי, האם אל הגיע הזמן שמטוס הקרב העתידי יהיה בלתי מאויש? ארה"ב הודיעה שה-F35 הוא המאויש האחרון. היכולת להטיס מטוסי קרב מרחוק קיימת כבר היום. מדוע הטייס צריך לשבת במטוס? במטוסי נוסעים מרבית הטיסה אוטומטית. מדוע ממשיכים להשתמש במטוסים מאוישים.

"מה יתרון הטייס? אינני יודע לענות על כך. אני יודע מה היתרונות בהפעלה מרחוק. טכנולוגיה היא לא חסם יותר. גם ככה מרבית המידע לטיס מגיע ממערכות מחשוב. מרבית החימוש הוא אוטומטי גם ככה, הוא עובד לבד. הטיס לרוב לא רואה את המטרה בעין. לכטב"מ יש יתרונות במובן המבצעי, כולל סיכון פחות לחיילי צה"ל. מבחינה טכנולוגית , אפשר להפוך גם כלי רק"מ או כלי שיט לבלתי מאוישים. שוב, אתה לא מסכן לוחמים ורמת הביצוע טובה יותר. חייבים לחשוב קדימה. למרות שתמכתי ברכש ה-F35, האם לא כדאי לישראל להיכנס לתחום מטוסי קרב והפצצה בלתי מאוישים. זה חסכון ענק בכסף. במבצע האחרון בלט חלקם של הבלתי מאושים באוויר וביבשה. זה נכון למלחמה בכל הזירות", הוסיף שטייניץ.