"הנשק המדויק הוא מעל לכל"

"לאש אין חוכמה משל עצמה, ובשדה הקרב אין מהפיכה אלא אבולוציה שמגיעה לשלב הבשלה, אומר אלוף (מיל') אודי אדם בראיון מיוחד. "יש התקדמות עצומה בפיתוח נשק מדויק ובסגירת מעגלי אש. ההתעניינות בהפרטת תעש היא עצומה". אדם גם חושף פיתוח חדש: רכב קרבי קל - "שומר הראש"

תעשייה הצבאית (תעש) נמצאת בסיטואציה יוצאת דופן: כמה מן המתחרות הבולטות שלה לוטשות אליה עיניים ושוקלות לרכוש אותה. בתוך תהליך הפרטה של החברה הממשלתית, שנמצא בעיצומו, מתמודדות תעש על עשרות פרויקטים בארץ ובחו"ל.

מי שמוביל את תהליך ההפרטה של החברה הביטחונית הרביעית בגודלה בישראל הוא יושב ראש הדירקטוריון אלוף (מיל') אודי אדם, ביחד עם מנכ"ל החברה אבי פלדר. במסגרת תהליך ההפרטה מובטחות לחברה הזמנות רכש ממשרד הביטחון הישראלי במשך חמש שנים רצופות, שמצטרפות לצבר הזמנות של מאות מיליוני דולרים בחו"ל. מסיכומים ראשונים מסתמן כי תעש סיימה את שנת 2013 עם מכירות של 1.7 מילארד שקל על 3700 עובדים (הנתונים כוללים את מכירות חברת הבת המצליחה עשות אשקלון).

הסכם ההפרטה מבטיח לתעש הזרמת כספים לכיסוי גרעונות עבר. כחלק מההסכם, שבו מעורבים גם ועד העובדים וההסתדרות, יפרשו לגמלאות 900 עובדים וייקלט במקביל כוח אדם צעיר ומקצועי. החברה תימכר נקיה מחובות עבר, והמדינה תשמור על הטכנולוגיה במוקדי ידע לאומיים שנמצאים בתעש כמו ייצור מנועים רקטיים במפעל "גבעון" וייצור נורים להגנה על מטוסים.

יו"ר תעש אודי אדם הוא שריונר ברמ"ח אבריו, שכיהן בתפקידיו הבכירים ביותר בצה"ל כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) במטה הכללי וכמפקד פיקוד הצפון בימי מלחמת לבנון השנייה ב-2006. אביו, אלוף יקותיאל (קותי) אדם ז"ל, היה החלל הבכיר ביותר בתולדות מערכות ישראל – "קותי" נהרג במלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982, לאחר שסיים את תפקיד סגן הרמטכ"ל ועמד להתמנות לראש המוסד. אלוף (מיל') אודי אדם עצמו "נעלם" בשנים האחרונות מהזרקור הציבורי, כיוון שכיהן כמנכ"ל הגוף הסודי ביותר בישראל - הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) בדימונה. הוא מכהן בתפקידו כיו"ר תעש מזה כשנה, ומדבר על עתיד קרב היבשה ועל עתיד התעש - בראיון מיוחד לישראל דיפנס, הראיון עימו הוא המשך לסדרת הראיונות שפורסמה בגיליונות האחרונים עם ראשי התעשיות הביטחוניות הישראליות הגדולות, בצלאל מכליס מאלביט מערכות, יוסי וייס מהתעשייה האווירית ודידי יערי רפאל.

"בשדה הקרב אין מהפיכה, יש רבולוציה", מבהיר אודי אדם את גישתו מיד בפתח הדיון על השתנות שדה המערכה בארץ ובעולם. "יש תהליך של השתנות, אבולוציה. כלומר, לא נגמר עידן שדה הקרב כפי שאנחנו מכירים אותו ולא הסתיים תפקידם של הטנקים או המטוסים. "

עם זאת, יש כל הזמן השתנות, עוברים פאזות. וכשאתה הופך למשהו אחר, אתה לא תמיד יודע להכיר בזה. אחרי כמה שנים שבהן עסקתי בדבר אחר לחלוטין, אני יכול להגיד שזה לא שדה הקרב שמשתנה. "שדה הקרב שואף כל הזמן להיות מדויק יותר, חסכוני יותר בכסף וחסכוני יותר בכוח אדם, חסכוני יותר בנזק סביבתי, ומשובץ רשת כדי לסיים כל אירוע כמה שיותר מהר. אתה רואה איך העולם המערבי מנסה לפתור בעיות במהירות. כמו במקרה לוב או בפעולה של הצרפתים במאלי.

"סוריה היא מקרה אחר, ולגביה כבר לפני שלוש שנים אמרתי שזה ייקח שנים לפתור שם את הסכסוך. אסד בא ממקום אחר מאשר קדאפי או אפילו חוסני מובארק, שאיבד את השלטון במצרים. אסד יודע שברגע שהוא לא שם, כל העדה העלאווית שאליה הוא שייך, פשוט תישחט. סוריה היא אוסף של עדות ולא מולדת, וזה היתרון של אסד, הרי אין מולו אופוזיציה אחת מלוכדת". לדברי אודי אדם, "שדה הקרב, גם במציאות שאנחנו נמצאים בה, מחפש אלטרנטיבות לאמל"ח המסורתי. זה לא התחיל היום, אבל יש כרגע הבשלה. למשל, תחום הרובוטיקה נע קדימה. זה תחום שהתחיל באוויר, והמשיך לים והגיע גם ליבשה, גם אם שם הרבה יותר קשה להפעיל כלים בלתי מאוישים.

"מעל לכל נמצא כיום הנושא של נשק מדויק. אש היא לא 'חכמה', כמו שנוהגים לומר לפעמים. אין לה חוכמה משלה. מי שמפעיל אותה צריך להיות חכם ובעל תפיסת אש חכמה. הטכנולוגיה היום מאפשרת סגירת מעגלים מהירה מאוד כדי לסיים אירוע. אני חושב שכיום השאיפה למודיעין מדויק היא אפשרית. זה לא אומר שנדע כל דבר, עדיין נישאר באי וודאות, אבל היא מצטמצמת. עצם זה שהיום למח"ט או למג"ד או למפקד הפלוגה יש את היכולת לייצר תמונה בזכות אמצעים כמו מזל"ט טקטי, אומר שהוא לא צריך את כל הסביבה המטכ"לית, שתעביר לו מידע. וכשאני אומר שהוא יכול לסגור אירוע, זה אומר שהוא רואה את האויב, מאתר אותו, ומסיים את הפעילות מולו. במלחמת לבנון השנייה עדיין לא הייתה יכולת כזאת".

איך התפיסה הזאת באה לידי ביטוי בתעש?

"יש לתעש את כל הטכנולוגיות המדוברות – חלק באופן יותר משמעותי, חלק פחות, חלק בשיתופי פעולה. אני מנסה להוביל את היכולת של תעש להשתלב בהתוויית תפיסת ההפעלה. אני רוצה להבין מה הצבא רוצה: עצם זה שאתה מבין את זה, מאפשר לתת ביחד פתרונות לא רעים מעצם ההבנה של תפיסת הפעלה ושדה קרב. הבאנו גם אנשים שיידעו לממש את זה". יש לכם כוח אדם ניהולי חדש? גייסתם? "הבאנו את אלון פרידמן (תא"ל לשעבר במערך החי"ר של צה"ל ושליח צה"ל בחו"ל), והבאנו את ניר רגב שהיה בשב"כ ושימש כראש מערך האבטחה של אל על, שהוא מומחה גדול ל-HLS. במקביל, לקחנו את הח'ברה האלה עם הראש הטכנולוגי, ראש של מהנדסים, ופעלנו להביא יכולת ותפיסות הפעלה חדשות.
 
"התפיסה שלנו היא, שאם אנחנו מדברים על דיוק, אז בואו נעסוק בדיוק מרמת החיל ועד לרמות הכי גבוהות. אם במלחמת לבנון השנייה, הייתה את יכולת האש המדויקת למג"ד, הדברים היו נראים אחרת. "אני חושב שהיום התעש יודעת לתת תשובות: כשזיהית אויב, אתה יודע לתת ירי מדויק מרמת החי"ר (מערכת 'רפאים' שיורה רימון באופן מדויק ונמצאת בשלבי פיתוח אחרונים), דרך פצצת מרגמה מדויקת (פרויקט 'עידית' ליצור פצמ"ר מונחה), ועד ירי רקטי יש לנו גם פצצות אוויר משוטטות (המכונות 'דלילה') ואת הרקטות המדויקות 'כידון קסום', ו'אקסטרא' (רקטה מדויקת לטווחים של עד 150 ק"מ, שנמכרה באחרונה לכמה צבאות).

כל הנשק המדויק הוא מונחה GPS?
 
"כן. בחלק מכלי הנשק יש גם אפשרות למנגנוני הנחיה נוספים".

מה גרם להצטיידות המסיבית ברקטות מדויקות? שיפור טכנולוגי?

"אני חושב שקודם כל התפיסה. כשהביאו את רקטות ה-MLRS לצה"ל (ב-1994) התחושה הראשונה הייתה שמודבר באמצעים של מלחמת העולם השנייה, אז היה שימוש מסיבי ברקטות לא מדויקות. אבל מערכת רמ"מ (רקטות מתוקנות מסלול) שתעש פיתחה עבור חיל התותחנים שינתה כבר מזמן את התמונה. הרמ"מ מכוון את הרקטות של ה-MLRS למטרה, כדי לשתק מקורות ירי. בכל מקום שבו הוא נורה במלחמת לבנון השנייה, נפסקה האש".
 
כן, אבל צה"ל קיבל כרטיס אדום מהקהיליה הבינלאומית, שאינה מאפשר לירות באמצעות MLRS רקטות מצרר על אזורים מאוכלסים, שמהם מתבצע ירי קטיושות לעבר ישראל

"זה נכון כאשר מדובר בחימוש של פצצות המצרר שקיימות עד עכשיו. ה'רומח' יירה באופן מדויק סוגים שונים של תחמושת וזה ישנה את התמונה. יתירה מכך, אם הפיזור של פצצונות המצרר באמצעות הרמ"מ הוא 30-50 מטר, הרי שב'רומח' מדובר על דיוק של עד -10 מטר, וזה משתק את אש האויב בוודאות, אין לי ספק".

גם אם מדובר במטרה שהיא בונקר תת-קרקעי?

"אם אתה שם חימוש, הוא יכול לחדור. לדעתי, אין היום בונקרים שתעש אינה יודעת לתת להם מענה. אם מדובר במפקדה של נסראללה אז אולי לא, אבל לשדה הקרב זה פנטסטי. פעילי חיזבאללה עדיין מתנהלים כמו תמיד, המפקדות שלהם נמצאות בתוך בתים בכפרים. כשאתה יודע לסגור מעגלים במכה אחת, לא צריך לחכות לחיל האוויר, ולכל מיני אמצעים. תחבר תפיסת הפעלה עם אמל"ח נכון ויש פה בשורה מאוד רצינית. גם בלי מהפכות, אנחנו נמצאים בפאזה רצינית של סיום האבולוציה של שדה הקרב".
 
תומ"ת לצה"ל

אודי אדם מספר כי תעש נכנסה גם לשווקים הצומחים של סייבר והגנה על מקורות אנרגיה. בראש ובראשונה, פתרונות הסייבר של החברה נועדו להגן על מערכות הלחימה מפני התקפות אויב "ממוחשבות".

אתם מציעים ביחד עם התעשייה האווירית וחברת KMW מגרמניה תומ"ת חדש לצה"ל, במסגרת הפרויקט לחידוש מערך התותחים המתנייעים החל מהחומש הקרוב. מה חלקכם?

"בתחום התותחים, אני חושב שאנחנו בין המובילים בעולם", אומר אדם. "בטח בתותחים של טנקים ואנחנו נדע גם להתמודד עם התומ"ת העתידי. גם אם יביאו מחו"ל את התותח – הידע נמצא פה. בכל מקרה, אנחנו עוסקים רבות בהשבחת רכב קרבי משורין עבור כל העולם, ונדע להשביח היטב את הפלטפורמה של התומ"ת החדש (צה"ל מעוניין שהתומ"ת החדש יהיה מבוסס על רכב ברדלי M-270, כמו ה'רומח', כך שתהיה פלטפורמת רכב אחידה בחיל התותחנים).

בפלטפורמה החדשה של התומ"ת, אתה המאמין שיש לכם יתרון יחסי?

"אני בטוח שכן. השאלה בסוף היא האם בכלל תהיה פלטפורמה חדשה או משודרגת. יש המון אי וודאות. הקואליציה שתעש מעורבת בה היא בלתי רגילה ויש לה יכולות טכנולוגיות מעולות".  

תמרון

דיברנו על האבולוציה של האש. מה לגבי האבולוציה של התמרון?
 
"לתעש חלק עצום במרכבה סימן 4 ובנגמ"ש המרכבה, הנמ"ר. במקביל, אני מאמין גם בתמרון גלגלי ולא רק על זחלים – כלומר מאמין בצורך של תמרון קל, כזה שיאפשר להעתיק כוחות על כליהם מהר מאוד מגזרה לגזרה. גם בתחום הזה יש לנו מה להציע. "לגבי רכב ממוגן גלגלי – יש לנו שניים: אחד – 'חתול פרא', פותח על בסיס רכב טטרה, והוא מיועד לנשיאת 12-16 לוחמים, ברמת מיגון מאוד גבוהה. יש לגביו התעניינות במיוחד במזרח אירופה. בנוסף, אנחנו מפתחים בתקציבי מו"פ עצמי רכב שיהיה מיועד לנשיאת שישה עד עשרה לוחמים, כזה שיגיע לכל שטח ויטפס על כל מכשול. אנחנו קוראים לו 'שומר ראש'. (תמונה של הרכב מתפרסמת כאן בראשונה והרכב ייוצג בתערוכת 'יורוסאטורי' בפריז (16-20 ביוני)".

יש כבר אב טיפוס ל"שומר הראש"?
 
"יש הכול – הוא אוטוטו נוסע". למי הוא מיועד? "הוא נראה יקר מאוד, אבל יהיה במחיר סביר לגמרי. הרכב הזה יהיה ממוגן נגד ירי 7.62, RPG ואיומים נוספים. תהיה לו יכולת נשיאה של מיגון אקטיבי ויכולת נשיאה של מזל"ט. תהיה גם עמדת נשק – כל מה שהלקוח ירצה, ניתן יהיה להרכיב עליו. הרכב הזה יכול לרדת את הליטני ולהתייצב ברמת נבטייה בכלום זמן, לשם הדוגמא".

ומה לגבי תחום הגישור? גם בו השקעתם הרבה בשנים האחרונות

"יש לנו שיתוף פעולה עם DRS ויחד איתם אנו עושים גשר לטנקי אבהרמס אמריקאיים (מתמודדים בשלב הסופי של מכרז הצבא האמריקאי). אני רוצה לקחת את אותו גשר ולבנות אותו גם על גבי טנק המרכבה. בסוף הרי יתמעטו הטנקים אבל חשוב שתהיה אחידות לוגיסטית. היום יש טנק מערכה מסוג אחד, טנק גישור מסוג אחר, טנק חילוץ על מג"ח שאיש אינו יודע לטפל בו. אני אומר שיש לקחת את כל הסט הזה ולעשות אחיד. הרעיון מצא חן בעיני מינהלת תכנית הטנק (מנט"ק). אנחנו נהיה מוכנים להשקיע בגשר למרכבה".

מה לגבי מיגון אקטיבי? תסכימו לשלב את מערכת ההגנה שפיתחתם עבור רכב קרבי משוריין ("חץ דורבן") עם מערכת "מעיל רוח" שפותחה על ידי רפאל, כמו שמשרד הביטחון רוצה?

"אנחנו משוכנעים שיש לנו מערכת טובה מאוד. אני מקווה שייצא מכרז לדור הבא של ההגנה האקטיבית בצה"ל, ואני לא שולל שיתופי פעולה כאלה ואחרים. בתפיסה שלי, תעש הולכת לעידן שהיא תהפוך לחברה פרטית והיא תצטרך להביא כמה שיותר ביזנס. אני לא שולל שיתוף פעולה עם אף אחד, כולל עם רפאל".

תסכימו לשתף פעולה גם אם רפאל תוגדר כקבלן ראשי של הפרויקט?

"בסופו של דבר, צריך לשבת ולעשות שיתוף פעולה. תואר של קבלן ראשי או משני לא מדבר אלי. אם כל אחד ימצה את הטכנולוגיות שלו, זה מה שצריך לעשות".

המערכת שלכם תהיה מבצעית?

"אין לה כרגע את הניסיון המבצעי של מערכת שכבר נוסעת שנה וחצי, כמו המערכת של רפאל, אבל היא עברה את כל הבדיקות כך שאפשר לעשות לה הערכה בזמן קצר מאוד, כדי להפוך אותה למבצעית".

והיא עברה ניסויים בחו"ל?
 
"המערכת עברה ניסוי בחו"ל, היא משווקת ואפילו מכרנו כאלה, אני לא יכול להיכנס לפרטים, אבל זו מערכת שנמכרה לצורך הצטיידות. 'חץ דורבן' נמכרה כמערכת מבצעית".

לקראת הפרטה

שנים דובר על ההפרטה של תעש וזה לא קרה. האם הפעם התהליך הוא סופי? אתה תהיה היו"ר האחרון של תעש?

"כחברה ממשלתית – בטוח! ההחלטה עברה ועדת שרים וועדת הכספים של הכנסת אישרה אותה. זה בלתי הפיך. צריך לקרות משהו מאוד דרמטי ולא הגיוני בשביל לשנות את זה

"אז כחברה ממשלתית אני לדעתי היו"ר האחרון. המשימה שלנו היא להוציא את המכרז כמה שיותר מהר, עד סוף 2014 תחילת 2015 לכל המאוחר. אנחנו מאורגנים לזה כבר כמה חודשים – מבחינת צוותי עבודה וכדומה. לדעתי תוך חצי שנה מרגע יציאת המכרז החברה תימכר".

מה צבר ההזמנות המדויק של תעש?
 
"חמישה מיליארד שקל. החברה במצב תיאורטי טוב. ראיתי התעניינות בתעש גם לפני ההחלטה והפורמלית, ועכשיו היא כבר הפכה לאגרסיבית. הרי הקונה מקבל חברה בלי חובות, חברה עם תזרים מזומנים חיובי, וצבר הזמנות גדול, בלי כוח אדם עודף, הוא מקבל חברה שניקו אותה באמת מכל הרעות. עכשיו חובת החברה וההוכחה עלינו. לדעתי הזוכה יקבל חברה טכנולוגית עם פוטנציאל בלתי רגיל".

אודי אדם טוען כי בלי קשר להפרטה, תעש שמה דגש גדול על הצד האתי.

"אני רואה מערך ציות מעורב ואפקטיבי כחלק מ"ארגז הכלים" של חברה בינלאומית מתקדמת, כזו שיודעת לנהל עסקים תוך שמירה על אתיקה מקצועית ועמידה בכל דרישות החוק. סוגיית הציות היא נושא מהותי במערך השיווק של החברה ומטופל ברמות גבוהות בראשות קצין ציון המנהל מכלול שלם של אמצעים ותהליכים שמטרתם להבטיח עמידה בדרישות החוק וכללי האתיקה המקצוע", הוא מוסיף.

איש הגרעין

לדברי אודי אדם, "קיצוץ של 6000 אנשי קבע, שמתבצע בצה"ל, הוא מסוכן, כי אתה לא מוריד בהכרח מכוח האדם את מה שצריך בהכרח אלא את מה שאתה יכול. המשמעות היא שאתה מפטר עתודה ויוצר בעיה לדורות הבאים – מדובר גם בפיטורים של בעלי מקצוע, לא רק לוחמים – וזה סיכון גדול מדי".

השנים שבילית בקריה למחקר גרעיני, גרמו לך לראות אחרת את מצבה האסטרטגי של ישראל ואת האיומים הקיומיים עליה?

"למדתי הרבה. אני יכול להגיד שהחששות מאיראן גרעינית הן איום קיומי ואמיתי. זו לא המצאה של מערכת הביטחון. אני חושב שקיום נשק גרעיני במדינה במרחב האסטרטגי של מדינת ישראל, מדינה שמצהירה שישראל לא צריכה להתקיים – זו סכנה אמיתית".

בסופו של דבר הם הפכו למדינת סף גרעינית למרות כל מאמצי ישראל לסכל זאת

"הם כבר הרבה זמן מדינת סף גרעינית. הם התחילו לבנות כורים לפני כמעט 40 שנה. תפקידנו לעשות הכול כדי למנוע את המצב הזה. אני יכול להבין שראש ממשלת ישראל והאמונים על ביטחון המדינה לא יכולים לחיות בשקט בידיעה שיש למישהו שמגדיר את מדינת ישראל כמדינה להשמדה יש נשק גרעיני. אנשים לא מבינים שנשק גרעיני זה לא רק נשק – זה משהו אחר. צריך כל פעם להיזכר באפקט הירושימה ונגסאקי".

אז אתה לא מאמין להסכם בין איראן ובין המערב?

"ממש לא, זו דחיית קץ וירטואלית. אם איראן רוצה רק יכולת גרעינית אזרחית, אז שיפקחו על זה כמו שצריך".

You might be interested also