הנח"ל יחזור לנחל עוז?

ישראל הסכימה שוב ל-72 שעות של הפסקת אש, החל מראשון בחצות. אבל, איך מסיימים את "צוק איתן"? פרשנות

הפסקת אש שנייה למשך 72 שעות, שנכנסת לתוקפה ביום ראשון בחצות, אינה פותרת שתי בעיות מרכזיות של ישראל עמוק בתוך החודש השני של "צוק איתן": קריסה מוחלטת של תחושת הביטחון ב"עוטף  עזה", וקושי גדול למצוא מנגנון סיום אמיתי למהלך הצבאי.

הביטוי לקריסת תחושת הביטחון הוא המרד של תושבי נחל עוז, המסרבים לחזור לקיבוצם. ההבדל בין "תחושת ביטחון" לרמת ביטחון הוא בראש ובראשונה פסיכולוגי וסובייקטיבי, וצה"ל לא יצליח  לפתור את הבעיה בשום דרך, כאשר יש עדיין חשש, ולו הקלוש ביותר, ממנהרות שיכולות להוביל עד לקיבוץ, לצד טפטוף של ירי מרגמות בלתי פוסק.

 קריאת הרמטכ"ל בשבוע שעבר לתושבי עוטף עזה לחזור לבתיהם, הייתה מוקדמת מידי, והתושבים מצביעים ברגליים. עוד לפני דברי הרמטכ"ל היו רבים במערכת הביטחון שהעריכו כי יהיה קשה מאוד להחזיר את תושבי עוטף עזה לבתיהם, עד כדי כך שיש גורמים ביטחוניים שקוראים בדיונים פנימיים "לתגבר" את הישובים בחיילים שיתגוררו בהם, במתכונת היאחזויות הנח"ל מלפני עשרות שנים. צחוק הגורל הוא שהקיבוץ המורד, נחל עוז, הוקם במסגרת היאחזות הנחל הראשונה, בימים שבהם האזור היה נתון להתקפות טרור בלתי פסוקות מכיוון סג'עיה השכנה. הימים האלה חזרו.

בעניין הפסקת האש, במערכת הביטחון ובדרג המדיני התלבטו ביום ראשון האם לקבל את הבקשה המצרית להפסקת אש למשך 72 שעות נוספות, לאחר שהפסקת האש הקודמת נפסקה בירי חמאס ביום שישי. לבסוף, הוחלט להיענות לבקשה בחיוב.

ההיענות מבטאת את הקושי של ישראל למצוא מנגנון לסיום  אמיתי של "צוק איתן". על מנגנון הסיום אחראי מהיום הראשון של הלחימה אגף התכנון במטה הכללי, בזמן שאגפים אחרים אחראים על הלחימה עצמה.

ה"באג" המרכזי שאינו מאפשר מנגנון סיום הוא העובדה שבזמן שהחמאס משגר רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, הרי שהדרישות שלו במסגרת המו"מ מופנות בעיקר למצרים (פתיחת מעברי הגבול ברפיח) ולרשות הפלסטינית (תשלום משכורות ל-43 אלף עובדי חמאס).

על הרשות ועל מצרים לא מופעל לחץ כלשהו, ואין להן בעיה לקיים את המו"מ בקהיר גם במשך שבועות.

 מבחינת ישראל, ניתן לשקול לתת לחמאס איזשהו הישג סמלי שיאפשר לו לרדת מהעץ ולהפסיק את הלחימה, ואולם למצרים ולרשות הפלשתינית יש עניין להשפיל את החמאס עד הסוף. במצב כזה, ישראל זקוקה לדרך צבאית ומדינית יצירתית, כדי למנוע מלחמת התשה ממושכת, שתרוקן את כלל ישובי "עוטף עזה" לגמרי.

בתמונה מיום א': שר הביטחון עם אימו של לוחם גולני אורון שאול ז"ל

You might be interested also

Screenshot of the closing session from the OECD conference website 

Annual cyber conference of OECD, led by Israel, comes to an end

In the closing session, the heads of cyber agencies from around the world presented the cyber policies of their countries and expressed their desire to promote multinational cybersecurity cooperation. Israel's Yigal Unna said the ability to become more secure depends directly on the ability of the agencies to work together