ה"נוקם"-הפתרון ליציאה מאפגניסטן

במקביל לדיונים בארה"ב סביב יציאה מלאה מאפגניסטן, מתקיימים ב-CIA דיונים מרתוניים כיצד לשמר את היכולת המבצעית מול אל-קאעידה באפגניסטן ופקיסטן. זאת, לאור העובדה שהדור הנוכחי של המל"טים התוקפים יתקשה לפעול ללא בסיסים באפגניסטן. לפתרון המסתמן קוראים "הנוקם" - מדובר במל"ט סילוני חדש מבית ג'נרל אטומיקס שמסוגל לבצע משימות במהירות ובטווח של עד 2900 ק"מ

Predator C Avenger - wikipedia

הטקטיקנים של ה-CIA מתמודדים בתקופה האחרונה עם השאלה כיצד ניתן להמשיך להילחם בארגון אל-קעיאדה באפגניסטן ופקיסטן, גם ללא כוחות על הקרקע וללא בסיסים להטיס מהם מל"טים. זאת, לאור מציאות שבה ארה"ב תאלץ להסיג את כוחותיה מאפגניסטן עד סוף השנה. ובכן, ייתכן והתשובה טמונה במל"טים משודרגים, כמו ה-Avenger, המל"ט החדש מבית ג'נרל אטומיקס. כך על פי דיווח באתר wired .

עוברים למנוע סילון

מדובר במל"ט עם מנוע סילון חדש המקנה לו טווח פעולה של כ-2900 ק"מ. במילים אחרות, הוא יכול לתקוף ולתצפת על מטרות במרחק של 1500 ק"מ, אם לוקחים בחשבון שהוא צריך לחזור לבסיס ממנו הוא המריא. אם מדובר בשני בסיסים שונים, אחד להמראה ואחד לנחיתה, הוא יכול לנצל את כל הטווח.

ה"נוקם" (לשעבר Predator C ) , הוא אב הטיפוס שטס את הטיסה הראשונה שלו בשנת 2009, ונכון להיום הוא מבצעי ומוכן לפעולה לאחר שסבב הבדיקות האחרון הושלם בחודש שעבר, כך על פי ג'נרל אטומיקס. סך הכל בנתה החברה 4 אבי טיפוס שונים למל"ט.

בהתבסס על הריפר של החברה (MQ- 9), גם הנוקם נועד לבצע משימות תקיפה או מעקב הדורשות מהירות גבוהה ושהות ארוכה. הוא מסוגל לטוס במהירות של 800 קמ"ש, בגובה מרבי של 15 ק"מ (50,000 רגל) למשך 18 שעות.

המרכב של הנוקם הורחב ב-1.2 מטרים כדי להכיל מטענים גדולים יותר ויותר דלק, עובדה המאפשרת לו לבצע משימות ממושכות. הוא יכול לשאת משקל של 1600 ק"ג באופן פנימי, ומוטת הכנפייים שלו מגיעה ל-20 מטרים והוא מסוגל לשאת סוגי נשקים גדולים כמו למשל פצצה מסוג JDAM במשקל של 908 ק"ג.

"בעדה בעדה" אפגניסטן

המעבר ממל"ט מונע מדחף למנועי סילון, יאפשר ל-CIA להמשיך לבצע תקיפות בפקיסטן מבסיסים רחוקים יותר, אם וכאשר ארה"ב תסיג את הכוחות מאפגניסטן השכנה. לפי אתר ה-Latimes, הממשל של אובמה מגבש תכנית שתאפשר לסוכנות הביון לתקוף פעילים של אל-קאיעדה בפקיסטן מבסיסים במרכז אסיה שאינם על אדמת אפגניסטן. בדיווח מוזכרים בסיסים של הצבא האמריקאי בקירגיסטן ואוזבקיסטן.

[העיגול הקטן מסמל תקיפות כוכב - יוצאים וחוזרים לאותו בסיס. העיגול הגדול, מסמל תקיפות ארוכות שבהן יוצאים מבסיס X וחוזרים לבסיס Y ובדרך עוברים בפקיסטן. המידע מבוסס על טווח טיסה של 2900 ק"מ ללא תדלוק]

בחודש שעבר, האלוף מיכאל נגטה (Michael K. Nagata), מפקד המבצעים המיוחדים של ארצות הברית במזרח התיכון ובמרכז אסיה, ביקר בטג'יקיסטן, אשר משיקה לגבולה הצפוני של אפגניסטן, לשיחות על "סוגיות של שיתוף פעולה בין שתי המדינות בטחון" ו-"שיתוף פעולה צבאי מתמשך", כך על פי הצהרת שגרירות ארה"ב בדושנבה, הבירה. כמה פקידים אמרו כי רוסיה כמעט בוודאות תנסה לחסום כל הסכם חדש שיבסס את ארה"ב במרכז אסיה.

"אנשים חושבים שמל"טים טסים למקום מסוים, יורים והולכים הביתה", אמר גורם אמריקאי לשעבר שמכיר את אופי הפעולות נגד טרור באזור. "אבל יש פעילות גדולה של תיאום ואיסוף מודיעין שמתרחשת קודם לכן, וזה לוקח הרבה זמן ודורש סבלנות".

פוליטיקה של חיסולים מהאוויר

אתגר נוסף עבור מתכנני לוחמה בטרור הוא כוונתו של הנשיא אובמה להעביר בהדרגה את האחריות להתקפות המל"טים מה- CIA לצבא. זאת, מכיוון שהמבצעים המיוחדים של הפנטגון הכוללים תקיפות מל"טים בתימן ובסומליה דורשים התייחסות משפטית שונה משל אלו שמבצע ה-CIA בפקיסטן.

מחוץ לאזור מלחמה, הצבא בדרך כלל צריך הזמנה מהמדינה המארחת. לעומת זאת, מבצע של ה-CIA הוא חשאי ודורש אישור Off-The-Record בלבד מהמדינה המארחת. על פי האתר, פקיסטן למשל מסכימה בערוצים חשאיים לתקיפות המל"טים, אולם באופן רשמי היא מביעה מחאה נגד התקיפות בפורומים מדיניים ובאו"ם. אם צבא ארה"ב ישתלט על תקיפות המל"טים, מדובר בהסדר שעלול להוות בעיה משפטית, כך מסרו המקורות לאתר.

זו גם אחת הסיבות לכך שהקונגרס נרתע מהעברת תקיפות המל"טים לצבא. מחוקקים בכירים בממשל דווקא תומכים בשמירה על התכנית תחת החשאיות של ה-CIA. במיוחד בפקיסטן. יחד עם זאת , יש גורמים בצבא שממורמרים מההחלטה: "הם לא חושבים שאנחנו מדויקים כמו ה-CIA, והם דואגים למקרה שבו התכנית תהפוך לשקופה יותר אם אנחנו נשתלט", אמר גורם בטחוני בכיר.

צפו בסרטון תדמית של מל"ט ה"נוקם":

You might be interested also