"המרכז הטכנולוגי של צה"ל יהיה בנגב"

את הדברים אמר חזי משיטה, סגן ראש מנהלת מעבר דרומה במשרד הביטחון בכנס של חברת נטאפ שנערך היום (ב'). היקף הפרויקט מוערך ב-23 מיליארדי שקלים והוא צפוי להסתיים ב-2020. משרד הביטחון יבנה מעל מליון מ"ר של בסיסים ויכפיל את מצבת החיילים של צה"ל בדרום

תא"ל (מיל) חזי משיטה, סגן ראש מנהלת מעבר דרומה במשרד הביטחון (עמי רוחקס דומבה)

בכנס שערכה היום (ב') חברת נטאפ, אמר תא"ל (מיל') חזי משיטה, סגן ראש מנהלת מעבר דרומה במשרד הביטחון שעד שנת 2020 המרכז הטכנולוגי של צה"ל יהיה בנגב. "אנחנו מעבירים את קריית ההדרכה, מרבית בסיסי המודיעין ואת חיל התקשוב לנגב. מדובר בתוספת של כ-35000 חיילים למצבת כוח האדם של צה"ל הקיימת היום בדרום. במילים אחרות, אנחנו מכפילים את מספר החיילים בנגב".

משיטה נתן סקירה על התקדמות הפרויקט הכי גדול היום במשרד הביטחון. מדובר בתקציב של 23 מיליארדי ₪ שמשקיעה המדינה עד לשנת 2020. במסגרת הסקירה גילה משיטה כי הרחבת בסיס נבטים נמשכת והוא אמור לאכלס את טייסת מטוסי 'שמשון' החדשה ואת טייסת ה-f35 שצפויה להגיע בשנים הקרובות לחיל האוויר. כמו כן, אמר משיטה כי יש תכניות להעביר את בית הספר הטכני של חיל האוויר לנבטים.

בהמשך המצגת, התייחס משיטה לכל אחד משלושת הפרויקטים המרכזיים במעבר לנגב:

קריית ההדרכה

פרויקט קריית ההדרכה הוא איחוד של 7 בתי ספר להדרכה של צה"ל, עלותו כ-2.2 מיליארדי שקלים והוא בנוי בשיטת B.O.T./P.F.I. כלומר, הקבלן בונה ומתחזק את המתקנים למשך 25 שנים ממועד האכלוס. לפי משיטה, הפעילות הזו צפויה לגלגל לקבלן הכנסות בהיקף של בין 8.5-10 מיליארדי שקלים. אכלוס הבסיס יתחיל בסוף שנה זו, ויושלם בסוף 2015.

אמ"ן לנגב

משמעות העברת בסיסי המודיעין לנגב היא שינוע של כ-15000 חיילים שירוכזו בקריה אחת. מדובר ביכולות שישפרו את חיל המודיעין כמו פרויקט DRP, פלטפורמות לקליטת מערכות סיגינט, בסיס טרצ"ים ועוד. הקריה תמוקם בין צומת שוקת לעומר. יעבור לשם בה"ד 15 ועוד מגוון יחידות מודיעין מסווגות.

"זה הבסיס היקר ביותר מכל הבסיסים שמוקמים", אומר משיטה. עלות ההקמה של קרית המודיעין היא כ-12 מיליארדי ₪ ומועד האכלוס צפוי לשנת 2019-2020. "כנראה שיהיו שני זכיינים או שלושה להקמה, ואפשרות לזכיין אחד שינהל אותם לאחר מכן. ההחלטה צפויה להתקבל בשבועות הקרובים במשרד הביטחון", אמר משיטה. לצד קרית המודיעין, את קמפוס הטרצ"ים של מודיעין יקימו בתוך שכונת רמות בבאר שבע. עלות ההקמה היא 150 מיליון ₪, חלקם במימון של קרן רש"י.

קריית התקשוב

קריית התקשוב מוקמת במודל של סיליקון ואלי בארה"ב – משולש הכולל את קריית התקשוב, פארק ההיי-טק והאוניברסיטה. פארק ההיי-טק צפוי לכלול 20 בניינים של חברות היי-טק בלבד. "יש גם מחשבות להכניס את פיקוד דרום לשטח בסמוך לקמפוס", מגלה משיטה.

מכרז בנושא צפוי להתפרסם ברבעון שני/שלישי 2014. עלות ההקמה של הבסיס כ-7 מיליארדי ₪ , אכלוס צפוי ב-2018-2020. בנוסף, גם גדוד הקשר המטכ"לי הממוקם היום במרכז הארץ צפוי לעבור למחנה משמר הנגב.

תשתית אזרחית

לפי משיטה, את המהלך היקר צפויות לממן הקרקעות שעליהן יושבים היום בסיסי צה"ל במרכז הארץ. "אנחנו בונים מעל למיליון מ"ר של בסיסים. אבל צריך לזכור שלצד ההשקעה שלנו בבניית הבסיסים 'בתוך הגדר', המדינה צריכה להשקיע עוד סכום של כ-10 מיליארדי ₪ שידרשו להקמה ופיתוח תשתית אזרחית 'מחוץ לגדר'. הכספים משיווק הקרקעות יכולים לממן את התשתיות האזרחיות ואת בניית הבסיסים.

"יש לנו במשרד הביטחון עניין שאנשי הקבע ישתקעו בנגב. אבל צריך לוודא שיש להם את התשתיות הדרושות בהיבט של תעשייה, כבישים, רפואה ותרבות. מדובר בהיקף של מעל 7000 אנשי קבע, מרביתם טכנולוגים שמבחינה סוציו-אקונומית נמצאים בעשירונים העליונים ורגילים לתשתיות של המרכז".

כחלק מהכנת התשתית האזרחית, הממשלה תשקיע חצי מיליארד ₪ בשיפור תשתיות עד 2017 , ואחר כך מקווים במשרד הביטחון שתהיה עוד תכנית עד 2023 שתשלים את הפערים. "אם בסוף התהליך אנשי הקבע לא יעברו, חילות התקשוב ואמ"ן יהיו בבעיה", אמר משיטה.

You might be interested also