המפרץ הפרסי וחצי האי הערבי

הספר המפרץ הפרסי וחצי האי הערבי : חברות ומדינות בתהליכי מעבר, בעריכת עוזי רבי ושאול ינאי, מנסה לשרטט את מה שעובר על חברות אלו בשנים האחרונות

במפרץ הפרסי וחצי האי הערבי יש אוסף של מדינות הנתונות מצד אחד לפריחה כלכלית מרשימה ומאידך נמצאות בחרדה עקב איומים של מדינות מוסלמיות שכנות המחכות להזדמנות של שליטה בהן.

הפלישה של עיראק לכוויית ב-1990 היתה ביטוי צבאי מובהק, אך גם האיום של איראן המוסלמית הקיצונית ממשיך לנשוף בעורפן של המדינות. בחריין הפכה לזירת התגוששות בין סעודיה לאיראן, סעודיה ואמירות קטר תומכות במורדים בסוריה, מורדים שיעים בצפון תימן ומעורבות של אל-קאעדה בדרום המדינה – אלה דוגמאות מעשיות שהולידו עם הזמן שיתוף פעולה ביטחוני בין שש מדינות המפרץ: סעודיה, כוויית, בחריין, קטר, איחוד האמירויות וסולטנות עומאן.

בספר החדש על הנושא יש קובץ מאמרים של חוקרים שונים מאוניברסיטאות שונות בארץ, העוקבים אחר הנעשה במדינות ובחברות בחצי האי הערבי. הקובץ מסתיים במאמר של פרופ' אלי פודה על מערכת היחסים בין סעודיה וישראל, שתי מדינות שונות לחלוטין זו מזו. סעודיה יזמה בעשורים האחרונים שתי יוזמות שלום חשובות לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי, אך בישראל ראו בדרך כלל את סעודיה כמדינה אסלאמית קיצונית ולא קדמו את יוזמותיה.

מאידך, אחרי מלחמת לבנון השנייה הבינו בישראל כי למרות הריחוק הגיאוגרפי, הדתי והתרבותי ישראל וסעודיה חולקות אינטרסים משותפים מול הטרור האסלאמי, איראן וחיזבאללה.

ערכו את הספר פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין וראש החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל-אביב וד"ר שאול ינאי מלמד באוניברסיטאות חיפה והעברית.

***
הוצאת מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל-אביב, 2014

You might be interested also