המעבר לנ"צ תלת ממדי

כנס האש: קמנ"ר לשעבר תא"ל (במיל') אריאל קארו סקר את אתגרי עולם איסוף המודיעין. " נ"צ מדויק הוא מרכיב קריטי וכך גם השינוע שלו לצרכן. בסוף כל תצפית צריכה יכולת הוצאת נ"צ בתלת ממד"

"יש מודעות גדלה ליכולות האיסופיות. האויב יודע שאתה עוקב אחריו, ופועל כדי להתחמק", אמר תא"ל (במיל') אריאל קארו, קמנ"ר לשעבר וכיום ראש מנהלת מערכות ISTAR ברפאל בכנס האש הבינלאומי השלישי המתקיים בבית התותחן בזכרון יעקב.

קארו סקר את אתגרי איסוף המודיעין. "יש היום בעיה של העדר יכולות היתוך ברמה הטקטית. האתגר התהליכי של ייצור מטרות מותאם להפעלת אש מהאוויר. הוא לא מותאם לרמה הטקטית. האמצעים של היום מתקשים לייצר מודיעין מול חוליה שמשגרת טילים, מול מטרות קטנות חתימה. אלו שיטות ישנות מול אתגרים חדשים.

"יש אתגר בבניין הכוח. צריך יכולות סיווג מטרות ויכולות אש מסונכרנות. רוב אמצעי המודיעין עובדים בדו ממד. בשטח אורבני, זה בעייתי. לפעמים המטרה נמצאת בבניין בקומה מסויימת, בחלון מסוים. התשתית ברובה לא תומכת. איך הופכים אותה לשלושה ממדים, זה אתגר.

"יכולת העיבוד של המידע שתהפוך אותו למטרה, היא מוגבלת כיום. אין היום אמצעים לציין אויב בזמן אמת. גדוד הוא יישות דינאמית והוא צריך יכולות כאלו. צריך עזרים שמאפשרים לו תכנון בצורה מהירה יותר. כך גם בגורמי האש".

קארו בנוסף עסק באיתור מטרות הכוח והדגיש את חשיבות הדיוק. "ביכולות איסוף יש מוגבלות בהפצה. צריך להתאים את היכולות לצורך המבצעי. נ"צ מדויק הוא מרכיב קריטי וכך גם השינוע שלו לצרכן. בסוף כל תצפית צריכה יכולת הוצאת נ"צ בתלת ממד. צריך ללמוד לתכנן בתלת ממד, לא כל המפקדים היום יודעים לעשות זאת.

"לא בכל המקומות, כולל צה"ל, יש חיבור טוב בין האיסוף לגורמי האש. צריך קישור ישיר. אחד מהאמצעים הללו הוא מערכת הפוינטר. הוא משמש את צוות התצפית להעברת נ"צ לגורם האש".

You might be interested also

Amir Levintal. Photo: Omer Hacohen

In cyberattack against Iran’s rail network, the capabilities of the attackers weren't compromised: Cylus CEO

Following multiple reports about the cyberattack against Iran’s railway infrastructure, Amir Levintal, CEO of Cylus, explains why the hacking methods of the attackers were not exposed, why it’s nearly impossible to perform a forensic investigation in cases like this, and what are the long-term implications of such an attack