המל"טים של גוגל

חברת Titan Aerospace נרכשה השבוע על ידי גוגל בסכום משוער של 60 מליוני דולרים. המל"טים הסולאריים של החברה מסוגלים לשהות באוויר חמש שנים ברציפות בגובה של 20 ק"מ ולשמש כתחנות ממסר לרשת האינטרנט או הסלולר במקומות שבהם אין פריסה קרקעית של כבלים

חברת גוגל ממשיכה במסע הרכישות של חברות מתחום הרובוטיקה. לאחר שמונה רכישות של חברות רובוטים, כולל חברת בוסטון דיינמיקס שמפתחת רובוטים ניידים עבור צבא ארה"ב, כמו גם החדשות שגוגל תעבוד עם היצרנית הטיוואנית פוקסקון לפתח את חזון העתיד של הרובוטים של החברה, הודיעה גוגל על רכישת חברת המל"טים הסולאריים - Titan Aerospace.

גיגהביט/שניה מהאוויר

יש לציין כי ההתעניינות של גוגל במל"טים סולאריים לא התחילה עכשיו, ולארי פייג', אחד המייסדים של גוגל, ביקר בקיץ האחרון בחברת
Solar Impulse/> שמפתחת מטוסים סולאריים וחתם עמם על הסכם שיתוף פעולה.

גוגל, על פי הוול סטריט ז'ורנל, תשתמש במל"טים של חברת טיטאן עבור מספר מטרות. הראשונה היא איסוף "בזמן אמת, של תמונות ברזולוציה גבוהה של כדור הארץ". זאת, בנוסף לתמיכה בקול ושירותי נתונים. כל מי שהשתמש אי פעם ב-Google Earth או Google Maps Street "יודע כי מדובר בתמונות מפורטות, אך השימוש במל"טים לתצלומי אוויר יהיה ללא ספק הרחבה של הכיסוי העולמי ושיפור רמת הפירוט", נאמר בכתבה.

בנוסף לשימוש במל"טים לצילום, גוגל אמרה כי צוות טיטאן יעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם פרויקט לון, שבו בלונים גדולים בגובה רב ישלחו אותות אינטרנט לאזורים בעולם שאינם מחוברים כיום לרשת האינטרנט. צוות טיטאן יכול גם לעבוד עם עוד רכישה של גוגל, חברת Makani, המפתחת טורבינת רוח הנישאות באוויר בתקווה להפקת אנרגיה בצורה יעילה יותר. על פי אתר האינטרנט של טיטאן, המל"טים של החברה יכולים לספק מהירויות אינטרנט של עד גיגהביט/שניה. הפעילות המסחרית הראשונה צפויה להתחיל ב-2015.

חמש שנים באוויר

המל"ט הסולארי בגובה רב שמיוצר על ידי טיטאן נועד להיות מסוגל להישאר בטיסה במשך כחמש שנים. בשעת הייצור הוא יכלול 3,000 פאנלים סולאריים לייצור כ 7 קילוואט של חשמל ויהיה מעל העננים, כך שהוא יהיה חשוף לאור שמש כל הזמן בשעות היום. כך על פי דיווח באתר cleantechnica.com.

"מל"ט ה-Solara נועד להרים מטען לגובה של 20,000 מטרים ולאחר מכן לשמור אותו שם במשך חמש שנים, כאשר הוא פועל אך ורק על אנרגיה סולארית. הוא מתפקד קצת כמו לווין, למעט העובדה שהוא זול יותר באופן משמעותי והרבה יותר תכליתי. וגם, אתה יכול לקבל אותו בחזרה לאחר שתסיים", נכתב בכתבה באתר spectrum.ieee.org. פעילות בגובה כה גבוה, תאפשר למל"ט שדה ראייה כולל של 45,000 קמ"ר. אם למשל, יתקינו עליו תחנת בסיס סלולרית, היא תהיה שוות ערך למעל מאה אנטנות סלולריות על הקרקע.

דגם ה-50 Solara הוא גדול. מדובר במל"ט באורך של 15 מטרים עם מוטת כנפיים של 50 מטרים, ויש גם אחד גדול יותר הנקרא סולארה 60, עם מוטת כנפיים 60 מטרים. למרות גודלו, ה-50 Solara שוקל רק 160 קילוגרמים והוא יכול לשאת מטען של 30 קילוגרמים.

מכיוון שהמל"ט לא דורש תדלוק, הוא יכול לשהות באוויר במשך חמש שנים כאשר הוא חג מעל נקודה אחת על הקרקע, או (אם רוצים שהוא יסרוק שטחים גדולים) יש לו טווח יעיל של משהו כמו 4.5 מיליון קילומטרים. הוא משייט במהירות של כ-60 קשר (112 קמ"ש). כמו כן, אורך החיים של חמש שנים מבוסס על הרכיבים ממנו הוא מיוצר, ולכן ייתכן כי מל"ט ה-Solara עשוי להיות מסוגל להישאר באוויר למשך זמן ארוך יותר.

לאחרונה היו שמועות שחברת טיטאן במגעים עם פייסבוק, אבל פייסבוק בסופו של דבר רכשה את Ascenta, מתחרה של טיטאן בסכום משוער של 20 מליוני דולרים.במקרה של גוגל, ההערכה היא כי ענקית החיפוש שילמה על טיטאן סכום משוער של 60 מליוני דולרים. עכשיו, נראה כי שתי החברות נמצאות במירוץ לספק אינטרנט ברחבי העולם.

אתר heavy.com מוסיף כי הכלים של טיטאן מסוגלים ליישם מספר משימות ביניהן - תגובה לאסון, משימות חיפוש והצלה, אסקפת שירותי GPS ושידור רדיו, מעקב אחר נכסים, ניטור יבול ומיפוי אזורי דליפות נפט.

You might be interested also