המטרה: תקשורת פתוחה גם בצבא

האם נכון שצה"ל יתכנן ארכיטקטורת רשת תקשורת פתוחה שתתבסס ברובה על ספקי תקשורת אזרחיים ותאפשר תחרות ביניהם? ברוך אלטמן טוען שהטכנולוגיה ליישם זאת כבר כאן, וזה רק עניין של החלטה

צילום מסע ההלוויה של אריאל שרון (באדיבות LiveU)

בשנים האחרונות ניתן לראות בעולם ובישראל השקעות רבות בחידוש ומודרניזציה של רשתות תקשורת אלחוטיות בגופי צבא ובטחון. מאמר זה יסקור בקצרה כמה מאמצים עיקריים כאלה שנעשים בישראל, וידון בשאלת העלות-תועלת של מאמצים אלו.

בישראל מתקיימים מספר מאמצים במקביל, ולעיתים ללא קשר ביניהם. בין הפעילויות השונות נכללת בניית רשת חדשה של תקשורת חירום אלחוטית, בעיקר לדיבור לגופי הצלה ובטחון. שמות קוד: צבא - "ברק כתום". משטרה - "ניצן". אחר - "מציל". מדובר ברשתות מבוססת על תקן ישן P25, שהשדרוג שלהן החל בפועל איפה שהוא בשנת 2011 עם תאריך סיום משוער ב-2016.

בניהול הפרויקטים הללו מעורבים השר להגנת העורף, משרד הבטחון, המשרד לביטחון פנים ורח"ל. תקציב: מאות מיליוני ש"ח (הוקצו ב 2010-2014, לפחות חלקם בפטור ממכרזים). מבחינת היקף הפעילות, נראה כי מדובר בהחלפת 34 אתרים, הוספת אתרים, הוספת אתרים ניידים, החלפת\הוספת 6,000 מכשירים והוספת מתג קישור.

בפעילות השדרוג נכללות רשתות תקשורת פרטיות בשדות תעופה, נמלים, מספר רשויות מקומיות. לפחות חלקן מבוססות תקן טטרה (גם הוא די מיושן ויוצא משימוש בעולם). רשתות תקשורת לווייניות למשרדי ממשלה וגופי בטחון ולאחרונה רשת צבאית דיגיטלית מבוססת רדיו (צי"ד) לכל צבא היבשה.

בנוסף, צה"ל מקים רשת סלולרית חדשה להחלפת "ורד הרים". עלות משוערת: 100 מיליוני דולרים ל-15 שנה. היקף: מכשירי סמארטפון מוצפנים תוצרת מוטורולה כולל תחזוקה. יחד עם זאת, פרטים לגבי המכשיר לא פורסמו. גם זמן התאמת המכשיר לצה"ל לא פורסם.

אזכיר רק כי מספר שנים לאחר פריסתה של "ורד הרים", בנוסף או כמשלים, נפרסה בצה"ל רשת נתונים WiMax יעודית ("אפיק רחב") כשגמר הפריסה היה אמור להיות בשנת 2012.

מסתכלים מעבר לים

בארה"ב הוקמה מנהלת לטיפול בתקשורת כלל ארצית לגופי החירום בשם FirstNet. תקציב ראשוני: 7 מיליארדי דולרים. כנראה שהעלות בפועל תהיה כפולה או מרובעת מסכום זה. הוקצה תחום תדר ייעודי. הוקמה מנהלת ציבורית העוסקת בבחינה תהליכית מסודרת (יחסית): דרישות (שימושים, מכשירים, קישוריות, חיבוריות) ובעיקר מודל עסקי – שיתוף גורמי צד שלישי (חברות חשמל וכ"ד), שימוש ברשתות מסחריות (נראה הכרחי), וכ"ד.

מה שידוע הוא שמדובר ברשת 4G שתתמוך ב-LTE ותספק דיבור (כולל PTT וקבוצות), תקשורת נתונים (כולל חוזי) ובפתרון "פתוח" שיאפשר תחרות בין גופים שונים בכל תחום. במקביל, צבא ארה"ב מבצע בשנים האחרונות ניסויים ומחקרים לשילוב סלולר דור 4 מחברות ומפעילים אזרחיים, כולל בדיקות מכשירי COTS לעמידות בשדה הקרב, פריסת רשתות מקומיות, הרחבת טווח כיסוי וכ"ד.

ניתן לראות הבדל משמעותי בין ישראל לארה"ב. בארה"ב המערכת המתוכננת תהיה פתוחה, מבוססת על תקן אחיד לכולם (LTE/LTE Advanced), תוך בחינת הסתמכות גם על רשתות מסחריות. ובישראל? מבט מהיר על ההיסטוריה וההתקשרויות בארץ מסמנות נתיב ברור.

ההיסטוריה וכמובן גם מבחן ההיגיון, מראים שמערכות תקשורת סגורות וייעודיות הופכות ללא רלוונטיות לאורך זמן. הן מחייבות תחזוקה יקרה, אי יעילות מבצעית המשליכה על פעילות, אי תאימות קדימה להתקדמויות טכנולוגיות והתקשרויות, חוסר יכולת מיקוח ו\או ירידת מחיר טבעית.

בצד הפתרונות הטכניים המאפשרים "לפתוח" את מערכות התקשורת, במיוחד בתוך תחומי המדינה, ניתן למנות: הסדרת רשויות ותהליכים (בהחלט טכנולוגיה עלית שעדיין רחוקה מיישום במקומותינו), SDN (Software Defined Network) - תחום חדש יחסית העוסק ברשתות "גמישות". שימוש בריבוי רשתות כלשהן (תחום העיסוק של חברתי, לייביו). ניתן לציין כי למשל כבר מסמך הדרישות העילי של FirstNet מזכיר bonding כפתרון אפשרי של roaming – נדידה בין רשת ייעודית לרשתות מסחריות.

הפרדה של שכבת הרדיו משכבות האפליקציות על ידי שכבת תוכנה (דוגמת אפליקציית לייביו לשידור וידאו חי מאייפון ע"ג שני ערוצי סלולר "מאוגדים" ביחד). "הקשחת" אתרים של ספקים מסחריים (למשל מכלי בנזין, השתתפות במימון אתרים ניידים וכ"ד). פתרונות ממסור סלולרי על הרשתות האזרחיות לשם עבודה מול תאים רחוקים יותר.

פתרונות QoS , SLA ו preemptive ברשתות סלולריות קיימות, למשל לפי אפליקציות (לדוגמא, רק לפני מספר ימים פסך בת המשפט העליון בארה"ב את חוקיות ה Net Neutrality המפורסמת). פתרונות IP radio להעברת תקשורת RF לתקשורת IP. התאמת הדרישות, התכן והשימוש המבצעי כך שיכוונו לשימוש במערכות סלולריות אזרחיות פתוחות שאפשר לתחר אותן, להסתמך על רשתות מסחריות, להוסיף מצפינים, COTS, BYOD וכ"ד.

אסיים בשתי דוגמאות.

כל בוקר בריצת הבוקר אני פוגש בחוליית אבטחת הטרמפיאדה המקומית. כבר שנים שזוג חיילים מתאמצים לסחוב מ.ק. 77 כבד ומיושן (מאוד), עם מע"ד, אנטנה וכמובן ב.ט. (סביר שלא נטענת). מפקד החוליה מצויד במכשיר מעט יותר נייד, גדול רק במעט מהטלפון הסלולרי הראשון של לפני 20 שנה ועם אנטנה באורך כחצי מטר. בטרמפיאדה המכשירים על הרצפה והחיילים משוחחים או גולשים בסמארטפונים הפרטיים שלהם.

דוגמא שניה. מי שצפה בלווייתו של רה"מ לשעבר שרון בטלוויזיה ובאינטרנט בשידור חי, ראה מה מערכת מבוססת תקשורת סלולרית מסוגלת לעשות. בשנים האחרונות גופי התקשורת בארץ (ובעולם) משתמשים במערכות מרובות כרטיסי סים של לייביו הפועלות בדור 3 על גבי ריבוי הרשתות המסחריות בו-זמנית לצורך אחת האפליקציות הדורשות ביותר – העברת וידאו חי ונייד מהשטח.

כך אפשר היה, גם בחמ"לים למיניהם, לצפות באיכות טלוויזיה בשיירה הנוסעת. גם מרכב שנסע איתם, וגם ממסוק שטס לעתים מעל מסוק המשטרה. כל זאת בעלויות תפעול נמוכות, ללא כל פריסות ועם תאימות קדימה מלאה וזולה.

הכותב הוא מנהל התחום הביטחוני בחברת LiveU

You might be interested also

Erez Tsur (R), President of Carbyne, and Adi Dulberg, IAI-ELTA VP and GM Intelligence, Communications and EW Division. Photo: IAI

IAI, Carbyne introduce '911 Ultra-EN' emergency communications network

The two companies roll out an autonomous communications platform that enables first responders and civilians to stay connected to each other under circumstances such as blackouts and natural disasters