המטרה: מכ"מ נגד מל"טים

גורמים בקוריאה הדרומית: בוחנים מכ"מ של חברת ראדא הישראלית

התעניינות גוברת בעולם במכ"מים שיכולים לגלות ברמת אמינות גבוהה חדירה של כלים בלתי מאוישים, מבלי לתת התראות שווא רבות עקב מעופן של ציפורים. הצורך במכ"מים שיתריעו ביעליות מפניי חדירה של מטוסים בלתי מאוישים גבר עקב ההתרחבות של השימוש בכלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) הן בידי מדינות והן בידי ארגוני טרור.

גם בארצות הברית יש התעינות רבה בנושא וגם בישראל - עקב החשש מחדירת כטב"מ או גלשני רוח מלבנון או מרצועת עזה. בינתיים, הנושא עלה לסדר היום עקב מאמץ בהול של קוריאה הדרומית למצוא פיתרון מיידי לחדירה מטוסים בלתי מאוישים מהשכנה העוינת קוריאה הצפונית. הצורך התעורר לאחר שבתחילת חודש אפריל התגלו בקויראה הדרומית שלושה כלי טיס בלתי מאוישים שנשלחו כפי הנראה מקוריאה הצפונית. אחד מהם הכיל מצלמה שצילמה את ארמון הנשיאה בסיאול. אורך המטוסים שהתרסקו הייתה כשני מטרים וצבעים כחול.

בעקבות המקרים, זימן צבא קוריאה הדרומית חברות בינלאומיות שיציעו פתרון לזיהוי כטב"מים. אחת הבעיות העיקריות היא שמכ"מ המיועדים להתראה מפנ מטוסים (נ"מ) מגלים ביעילות רבה מטוסים גדולים וכאשר מדובר בכלי טיס בלתי מאוישים זעירים הם עלולים להתריע התראות שווא גם כאשר מדובר בציפורים.

גורמי צבא בקוריאה הדרומית ציינו בתקשורת כי אחת החברות שנקראו להציג פתרון היא ראדא הישראלית, שהביאה לבחינה מיידית את המכ"מ הטקטי RPS-42. ראדא, שבראשה עומד מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (מיל') הרצל בודינגר, השקיעה מאמץ רב בפיתוח מכ"מ לצרכיים טקטיים במהלך השנים האחרונות. בין היתר ראדא מכרה את המכ"ם הטקטי הרב משימתי המתקדם MHR לחברה אמריקאית במהלך שנת 2013.

המכ"מים מבוססים על טכנולוגיית AESA המאפשרים להשיג הגנה וכיסוי כיפתי מלאים. המכ"ם אמור לסייע לגילוי, עקיבה ואיכון של האיומים הרלוונטיים על הכוח וביניהם גילוי ירי עוין של טילים, RPG , מרגמות וכלי נשק קלים, גילוי כל חדירת גבול, על הקרקע ובאוויר, וכן הגנה אווירית בטווחים טקטיים.

חברת ראדא מייצרת גם את המכ"ם למערכת ההגנה האקטיבית לרק"ם "חץ דורבן" בשיתוף עם תעש. נכון לחודש מאי 2014, קוריאה הדרומית עדיין בוחנת את ההצעות שהוצגו לה.

You might be interested also