"המטרה היא הגנה לאומית בסייבר"

ראיון מיוחד עם תא"ל (מיל') יאיר כהן, שפיקד בעבר על יחידת האיסוף המרכזית של אגף המודיעין בצה"ל, והקים באלביט מערכות את תחום הסייבר

 את תא"ל (מיל') יאיר כהן, סמנכ"ל מודיעין וסייבר באלביט מערכות, פגשנו לפני כ-5 שנים כאשר אלביט נכנסה לתחום הסייבר והחליטה להגדיר אותו כמנוע צמיחה. זה קרה אז במדיה רבה בזכות דחיפה של מפא"ת, המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון, ומתוך חזון של צמרת החברה. מאז, עברו הרבה מים בנהר, והחזון הפך, במדיה רבה, למציאות. כהן הוא אחד הדוברים המרכזיים בכנס ISRAEL HLS , שנערך בחודש נובמבר 2014 בתל אביב, ביוזמת מכון היצוא הישראלי, ובשיתוף גופים לאומיים רבים.

"קרו שלושה דברים", מסביר כהן, בעברו מפקד יחידת האיסוף המרכזית של אגף המודיעין בצה"ל, יחידה 8200. "בראש ובראשונה התברר לרבים כי אמצעי ההגנה לא מספקים. הם משתפרים, אבל לא מספקים. המרכיב השני, הוא הפער בין אמצעי ההתקפה לאמצעי ההגנה. הפער גדל כל הזמן. רואים אותו באירועים שמתפרסמים בתקשורת, ובמיוחד באלו שלא מתפרסמים. אמר לי פעם מישהו בכיר בארה"ב: 'בנינו עתיד על יכולות שאנו לא יודעים איך להתמודד איתן'. המרכיב השלישי הוא בממשק שבין המגזר הביטחוני לציבורי. ההחלטה של רוה"מ להקים רשות סייבר לאומית היא דוגמא לניסיון להתמודד עם זה. זו החלטה מעניינת.

"יש הבדל בין עולם אבטחת המידע לעולם הסייבר שלפעמים קשה לראות אותו. הוא טמון בתפיסת עולם שונה. בעוד אבטחת מידע נועדה לתת פתרונות נקודתיים לבעיות מוגדרות, פתרונות הסייבר הם כוללים. עולם הסייבר שאנו מכוונים אליו מדבר על פתרון משולב למדינה או צבא. בעולם של היום עדיין מתבססים על הגנות נקודתיות וזה לא מספיק".

****
הריאיון המלא עם תא"ל (מיל') יאיר כהן יתפרסם בגיליון 23 של המגזין ישראל דיפנס היוצא לאור בשבוע הבא

You might be interested also