המהפיכה האיסלאמית מגיעה לתימן

איראן ממשיכה לייצא את המהפיכה האיסלאמית, ואחרי סוריה, לבנון ועיראק, פונים משמרות המהפיכה לתימן. שם, החות'ים בסיוע טהרן וחיזבאללה כבשו את הבירה צנעא ודורשים רפורמות בפרלמנט

מקור: yemenfox.net

נראה כי הממשל בטהרן עומד בהבטחתו לייצא את המהפיכה האיסלאמית, ולאחר לבנון, סוריה ועיראק, הוא מגיע לתימן. החות'ים, קבוצה שיעית הנתמכת על ידי איראן ומקבלת סיוע מחיזבאללה, פעלה עד לא מזמן בעיקר בצפון תימן. אולם, בימים האחרונים היא השתלטה על בירת תימן, צנעא, ועל בסיסים צבאיים. לאחר שצברה מומנטום, היא דורשת רפורמה בפרלמנט.

עבור ישראל, מדובר בשינוי לרעה. העובדה שאיראן משחקת בחוטים גם בתימן, תאפשר לה לשנע כסף, נשק ופעילים בצורה חופשית יותר באפריקה ובמזרח התיכון. זאת, לצד ההסכם על הגרעין שמתגבש בימים אלו וכנראה יאפשר לה להישאר מדינת סף גרעינית. אין ספק שאם תתממש המציאות שבה לאיראן יש נשק גרעיני ושליטה דה-פקטו על מדינות סובבות ישראל, היא תדיר שינה מעינייהם של אלו האחראים על התכנון בצה"ל לשנים הקרובות.

לפי דיווח של אתר aawsat.net, המצב כרגע בתימן הוא שכוחות עם קשרים לאיראן וחיזבאללה מסייעים למורדי החות'ים לחזק את אחיזתם בבירת תימן צנעא, כך אמרו מקורות מודיעין לאתר. "אלמנטים המזוהים עם משמרות המהפכה של איראן וחיזבאללה, שעסקו בעבר באימון החות'ים בצפון תימן, נמצאים כרגע בבירה צנעא", אמר מקור מודיעיני, שביקש להישאר בעילום שם.

בעקבות חודש של מחאות נגד השלטון המרכזי של תימן, החות'ים השתלטו בשבוע שעבר על בנייני ממשלה מרכזיים בצנעא ובזזו בתיהם של בכירי ממשל. איראן וחיזבאללה מסייעים למורדים השיעים ליישם את האג'נדה הפוליטית והצבאית שלהם במדינה, אמר המקור.

מורדי החות'ים השיגו מספר רב של מסמכים רשמיים לאחר שבזזו בתים של כמה פקידים תימנים, כולל את זה של רב אלוף עלי מוחסין אל אחמר ומנהל הביטחון הלאומי עלי אל-אחמדי, המקור הוסיף.

עדי ראייה סיפרו לאתר כי הקבוצה השיעית הסתערה על כמה מסגדים ברחבי הארץ ביום שישי, ומינתה את המטיפים שלה לאחר שהחמושים החות'ים גירשו את אלו שהוסמכו על ידי משרד ההקדשים של המדינה. המהלך עורר זעם ציבורי ונתפס כניסיון לכפות את האידיאולוגיה של החות'ים בכל רחבי הארץ.

מיליציות נאמנות למנהיג המורדים עבדול מאליק אל-החות'ים, תפסו עמדות ביום שישי בצנעא, במיוחד בחלקים הצפוניים של העיר, כך דיווחו מקורות בטחוניים לאתר. הקבוצה משתמשת באמל"ח צבאי שתפסה בבסיסים צבאיים של הממשלה כדי לתבוע את שליטתה בבירה. אחד הארגונים שנלחם בחות'ים לצד הממשל בתימן הוא לא אחר משאר אל קאעידה.

בשבוע שעבר, הממשלה והחות'ים המרכזיים חתמו על עסקה בחסות האו"ם להקים ממשלה חדשה ולהציג כמה רפורמות כלכליות. אחת הדרישות של החות'ים היא להוריד את מחירי הדלק ב-25 אחוזים (מקור).

מול החות'ים שרוצים ייצוג בפרלמנט, יש את מפלגת ה-Islah הסונית שנחשבת יותר שמרנית בהיבט הדתי. לפי חלק מההערכות, הציבור תומך בחות'ים בגלל שהם יותר ליברלים (שוב, הכל יחסי) מול צורת החיים שמנסה לאכוף ה-Islah. איראן מצידה מכחישה כל קשר לאירועים בתימן (מקור).

You might be interested also