המבצע הקרקעי אינו קרוב לסיום

פרשנות: צה"ל ממשיך בהרס שיטתי של המנהרות, שיכול להימשך שבוע-שבועיים. החמאס יוצא מהמחילות ומנהל קרבות קישים. האיום הגדול ביותר: טילי נ"ט

תמונת מצב לקראת שבוע חדש של לחימה: המהלך הקרקעי של "צוק איתן" התקדם באופן מהיר מהצפוי, אבל סופו עדיין לא נראה קרוב. צה"ל החל להרחיב את המהלך הקרקעי במוצאי שבת, וייתכן שירחיב אותו עוד במהלך הימים הבאים. שביעות הרצון מן המהלך הקרקעי נובעת מכך שתפיסת מרבית היעדים בתוך השטח הפלסטיני הושגה במהירות מפתיעה.

צה"ל השלים כבר בשישי בבוקר את השלב הראשון בפעולה הקרקעית ברצועת עזה: השתלטות על יעדים בתוך השטח הפלסטיני, והקמת מתחמי הגנה עליהם. עיקר הפעילות מאז בוקר יום שישי התמקדה בחשיפת יותר מעשר מנהרות התקפיות, שמתחילות עמוק בתוך רצועת עזה ויוצאות אל השטח הישראלי. בצה"ל העריכו מראש כי נחשפו מרבית המנהרות שנחפרו על ידי החמאס, אבל לא כולן; ואכן ביום שבת בבוקר התברר כי מנהרה שלא היה ידוע עליה מראש שימשה לחדירה שגרמה לתוצאות קשות - קצין וחייל צה"ל שנהרגו, בתקרית הקשה ביותר עד כה ב"צוק איתן".

התחקיר הראשוני העלה כי תשעה מחבלים חדרו לתוך שטח ישראל ותקפו בטיל נ"ט ובירי ג'יפ של צה"ל שהשתתף בסיור של חטיבת שריון. המחבלים ניסו לתקוף כנראה שני מוצבים שלצה"ל סמוך לגדר המערכת, אבל הם לא היו מאוישים, ככל הנראה בשל ההיערכות של צה"ל בגזרה לנוכח האיום. ההתקלות מנעה פיגוע קשה בקיבוץ עין השלושה הסמוך. בצה"ל מעריכים כי גם בשבת המשיכו החמאס והג'יהאד האיסלאמי להילחם מתוך רצון לגרום לנפגעים בצד הישראלי ולייצר "תמונת הישג". ההערכה היא כי העימות יסתיים לבסוף בתיווך מצרי או בהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם, אבל בינתיים שעון החול המדיני מתקתק לאט.

בינתיים, הקרבות ממשיכים להיות קשים מאוד ולגבות נפגעים נוספים, כולל לוחם בהנדסה  ולוחם חי"ר שנהרגו במוצאי שבת.

במקביל, מגייס צה"ל מספר חטיבות מילואים נוספות, שייתכן כי ישולבו בלחימה גם כן לקראת סוף השבוע, אם לא תושג הפסקת אש. מסיכום ראשוני של השלב הקרקעי עולה כי הכניסה לתוך השטח הפלסטיני, במהלך הלילה שבין יום חמישי לשישי, כללה חילופי אש מעטים יחסית, שבהם נפצעו קל שני חיילים. חייל צה"ל, לוחם חי"ר בן 20, נהרג בצפון הרצועה, ככל הנראה מאש כוחותינו דווקא. במקביל ללחימה בעזה, צפוי כי החמאס ינסה להגביר את ירי הרקטות לעבר השטח הישראלי במהלך סוף השבוע. המהלך הקרקעי, שצה"ל יצא אליו ביום חמישי בלילה, היה על הפרק כבר מהיום הראשון של מבצע "צוק איתן".

למעשה, פיקוד הדרום המליץ על ביצוע מהלך קרקעי מוגבל שיטפל במנהרות התקיפה, שאורך כל אחת מהן הוא 2-3 ק"מ. לפי הערכת הפיקוד, הדרך היחידה להתמודד עם איום המנהרות היא לתפוס שטח בצד הפלסטיני, ואז להרוס את המנהרות בפעולה שיטתית שיכולה להימשך כשבוע-שבועיים. הקבינט נמנע מכל פעולה קרקעית עד כה, ואף הסכים לשתי יוזמות להפסקת אש, משתי סיבות עיקריות. הראשונה קבלת לגיטימציה בינלאומית למהלך קרקעי ישראל והשניה חיזוק מצרים כמדינה מרכזית בציר המתון החדש המתגבש במזרח התיכון.

במידה רבה, החמאס גרר את צה"ל בסופו של דבר למהלך הקרקעי, בגלל חוסר ההצלחה שלו לגרום לפגעים רבים בצד הישראלי בעשרות הימים הראשונים של "צוק איתן", באמצעות ירי הרקטות לישראל וההפתעות שהכין, כולל חדירת לוחמים דרך מנהרות קרקעיות או דרך הים. צה"ל ניצל את עשרת הימים עד למהלך הקרקעי כדי לרכז בעזה כוחות סדירים, ולערוך הכנות אחרונות למבצע קרקעי, במידה שייצא אל הפועל. המהלך הקרקעי של צה"ל החל בהרעשה ארטילרית ואווירית. אין מדובר בהפרדה בין מאמץ האש למאמץ התמרון כפי שהיה מקובל בלחימה בעבר, אלא בשילוב כוחות: במקביל למהלך האווירית, נמשכות התקיפות מהאוויר ומהים, והן אף הועצמו.

האויב המצפה לצה"ל ברצועת עזה הוא בראשונה שש חטיבות חמאס, הפרוסות מצפון לדרום. כל חטיבה מצוידת בטילים נגד טנקים, ברקטות, ומתבססת על מערכי הגנה תת קרקעיים. לפי ניתוח ראשוני של המערכה, החמאס עדיין לא יוצא לקרב חזיתי נגד צה"ל אלא נשאר חפור במערכים שלו, מחשש שיותקף על ידי חיל האוויר "אם ירים את הראש". הוא כנראה יישאר ברובו "בחפירות". עם זאת, ככל שיחלוף הזמן ילמד החמאס את פריסת כוחות צה"ל, וינסה למצוא בה נקודות תורפה, ולבצע פשיטות וירי נגד טנקים, בהתאם לתפיסת הגרילה.

אש ידידותית: איום משמעותי

קצת פרופורציה: למרות שהחמאס גרר את צה"ל לפעולה בתוך שטח עזה, נהנה צה"ל מעדיפות מוחלטת באיכות כוח האדם ובטכנולוגיה, בנוסף לעליונות אווירית ומודיעינית, ולטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת שילוב בין כלל מרכיבי הכוח. אחד האיומים הקשים ביותר על צה"ל בשלב הזה של הלחימה הוא ירי כוחותינו על כוחותינו. ככל הנראה, למרות ניסיונות רבים למנוע אי הבנה בין כוחות הפועלים באותו תא שטח, ההרוג הראשון בפעולה הקרקעית היה מאש ידידותית. במקביל להתבססות בשטח, צריך צה"ל לנסות להימנע מפגיעה רבה באזרחים פלסטינים, במהלך הסיוע האווירי הקרוב שניתן לכוחות, כפי שקרה במבצע "עופרת יצוקה" והוביל לימים בדו"ח גולדסטון.

במקביל לטיפול במנהרות יתקוף צה"ל בימים הקרובים מתקנים הקשורים למערכי שיגור הרקטות של החמאס, ויעדים רבים נוספים. שם המשחק הוא סבלנות, אבל הזמן לא פועל בהכרח לטובת הצד החזק, ישראל. כפי שהוכח בעשרת הימים הראשונים ש"צוק איתן", הכדור נמצא בידיים של החמאס: הוא יחליט האם להתנהל לכיוון הפסקת אש, או לגרום הפעלת שלבים נוספים בפעולה הקרקעית של צה"ל . השלבים הבאים יכולים להיות מהלך מקיף נגד תשתיות החמאס בעומק הערים הפלסטיניות, כולל העיר עזה עצמה, כמו שצה"ל נכנס למעוזי החמאס בערי יהודה ושומרון במהלך מבצע "חומת מגן" בעשור שעבר.

גיוס של 18 אלף אנשי מילואים נוספים, שאושר ביום חמישי, נועד להכין כוחות לקראת הרחבה אפשרית של הפעולה הקרקעית בהמשך. אם בסופו של דבר צה"ל ייגרר למהלך רחב שיכלול יעד של "מיטוט שלטון החמאס", זה יהיה בניגוד לאינטרסים של ישראל - היעד שהוגדר ל"צוק איתן" מלכתחילה היה החלשת החמאס אבל שימור שלטונו, באופן שיוכל לכפות הפסקת אש ארוכת טווח ככל האפשר על הארגונים בעזה שמכונים "סוררים".

You might be interested also

CEO Sivan Rauscher (C), CTO Eilon Lotem (L), and Vice Chairman Shmuel Chafets, the co-founders of SAM. Photo: Tomer Rotenberg

Israel's SAM Seamless Network closes $20 million funding round 

The company that provides a software solution to protect unmanaged networks and IoT devices is planning to use the funds to recruit new workers and expand its technology to the world of 5G