"הלוויין יספק מודיעין בכל מצב ראות, יום, לילה, ובכל מזג אוויר"

במשרד הביטחון ובתעשיות הביטחוניות שלקחו חלק חוגגים את שיגורו המוצלח של הלוויין "אופק 10". שר הביטחון: "יכולת מרשימה לכבוש בכל פעם פסגה חדשה"

הלוויין "אופק 10" שוגר אמש מבסיס פלמחים בהצלחה. ראש מנהלת החלל במפא"ת במשרד הביטחון, אמנון הררי סיפר כי "בשעה עשר שיגרנו את לווין אופק 10 אחרי מאמץ של מספר שנים של פיתוח וייצור. השיגור הוא תהליך ממושך. עד לרגע זה כל מה שתיכננו שיעבוד עובד ללא דופי. נותרו עוד פעולות לא מעטות עד שנוכל להגיד שההצלחה היא מלאה".

הררי אמר עוד כי "עד עכשיו אנחנו עומדים ביעדים של מאה אחוזים. הלווין הוא לווין תצפית המבוסס על מכ"ם שאמור לתת לנו מודיעין בכל מצב ראות, יום, לילה, ובכל מזג אוויר. הלוויין מעצם טבעו הוא עובר מעל איזור עניין לא בכל שעה ולא בכל מקום. בלוויינות בשביל לקבל תמונה רצופה צריך כמה לווינים בחלל. תוכנית הלוויינים לוקחת בחשבון שיש ללוויינים אורך חיים נתון.

"הלווין שוגר ממשגר ישראלי שביט. עם השנים חלו שינויים שמתחייבים מהצורך להעלות את הלווינים במשקלם. לווין הוא אלמנט אסטרטגי ואנחנו עובדים על פי תוכנית רבת שנים. הוא ביצע שורה של פעולות אוטונומיות". לגבי כניסתו של הלוויין לשירות מבצעי אמר הררי כי "אנחנו מתחילים תהליך של מספר חודשים של בדיקות ואז הוא ייכנס לשירות מבצעי. כל שעה וחצי הוא חולף מסביב לכדור הארץ. עשרות מהנדסים ואנשי חיל המודיעין שישבו הלילה מול צגים כדי לקלוט אותו. ההבדל בינו לבין לווינים אחרים הוא - שה'אופק 10' מאוד גמיש בתמרון שלו ואפשר להפנות אותו לאסוף מטרות בזמן אמת. אנשי יחידת הלוויניות באגף המודיעין אומרים לו לדגל ממטרה למטרה מוצא את המטרות וממשיך הלאה. אפשר לשנות לאיפה הוא מסתכל. המכ"ם הוא המצלמה שלו שנותן תמונה שניראית דומה לתמונה אופטית. אנחנו עובדים גם על לווינים אופטיים וגם לווינים מכ"מיים. הלווין משייט בגובה שבין 400 ל-600 קילומטר".

עופר דורון, מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, אמר כי "פיתחנו את הלוויין לאורך שנים. אלתא עשו את המכ"ם. הלווין הזה מצטיין ביכולת צילום מדהימה ויחד עם זאת הוא מאד קטן והוא מיועד לתת תמונות מאד מדוייקות ומאד איכותיות בכל התנאים".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר עם פרסום דבר השיגור כי "שיגורו המוצלח של הלוויין 'אופק 10' אמש הוא עדות נוספת ליכולתה המרשימה של מדינת ישראל לפתח ולהוביל בחזית הטכנולוגיה. הלוויין 'אופק 10' אמור לשפר את יכולות המודיעין של מדינת ישראל ולאפשר למערכת הביטחון להתמודד באופן טוב יותר עם איומים קרובים ורחוקים, בכל שעות היממה ובכל מזג אוויר. בכך אנו ממשיכים לבסס את היתרון האיכותי והטכנולוגי העצום משכנינו.

"זו העת לברך את העוסקים במלאכה במשרד הביטחון, את אנשי מנהלת החלל במפא"ת והאנשים בתעשייה האווירית, בתעש, באלביט וברפאל, על שהם ממשיכים בפיתוח מערכות מתוחכמות וייחודיות, מהמובילות בעולם, שמטרתן הגנה על מדינת ישראל ואזרחיה. "ישראל התברכה בתעשייה ביטחונית יוצאת דופן באיכותה, ביצירתיות שלה ובמחויבותה לביטחון המדינה ואזרחיה, והיכולת המרשימה לכבוש בכל פעם פסגה חדשה ולהגיע לשיא נוסף, כפי שנוכחנו  היא זו אשר מעניקה לכולנו את האפשרות לקיים כאן חיים פורחים ומשגשגים. אשרי המדינה שאלו הם אנשיה".

הפרויקט מובל על ידי מינהלת חלל במינהל פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון והתעשייה האווירית היא הקבלן הראשי שלו. גם תעשיות ביטחוניות נוספות, ובהן תעש (שפיתחה את שני המנועים הרקטיים של משגר הלוויינים והמערכות הפירוטכניות הנמצאות בו) וקבוצת אלביט מעורבות בלוויין, במשגר ובציוד הצילום שמותקן על הלוויין.

You might be interested also

BIGSTOCK/Copyright: AndreyPopov

The true cost of ransomware attacks

A survey conducted by Cybereason finds that 50% of companies experienced a ransomware attack during the last year, 46% of organizations that paid the ransom did not get all of their data back, and 80% of organizations that decided to pay experienced another attack