הכשרה חדשה לשייטת 3

בחיל הים מסבירים כי אחת הסיבות להטמעת ההכשרה החדשה היא האמל“ח המשוכלל יותר המצוי כיום בידי האויב. "שינויים אלו מביאים אותנו למסקנה כי עלינו לייצר לוחם עם מסוגלות עצמית גבוהה - אחד כזה שבהתראה של רגע יתוודע לכך שהוא יוצא להפלגה מבצעית לכמה שבועות, ולא יתרגש", ציין סא“ל ליאב מפקד מסגרת ההכשרה

הכשרה חדשה בחיל הים תאמן את לוחמי ספינות הטילים גם במצבים של יציאה-בהפתעה לפעילות מבצעית. במסגרת ”סדרת ים“, בת כשבוע, יתאמנו החיילים במסעות פתע, משימות הישרדות במעמקים, ותרגולות על סירות גומי (ס"גים). השינוי הרוחבי בחיל נובע מהשאיפה, הרווחת בכלל צה"ל, שמסלול ההכשרה יהיה כמה שיותר רלוונטי למשימות העדכניות ביותר בשטח.

זוהי מערכה סיזיפית וחשובה מעין כמוה, על אחת כמה וכמה בהכשרה של היחידה הכי מבצעית בצה"ל, הלא היא שייטת 3. מאחורי המהלך עומדת ההבנה כי זירות הלחימה של לוחמי ספינות הטילים התרחקו קילומטרים רבים מחופי ישראל ומכפי שהיה מקובל בעבר.

סא“ל ליאב, מפקד מסגרת ההכשרה של לוחמי שייטת 3, מסביר כי אחת הסיבות להטמעה ההכשרה החדשה היא האמל“ח המשוכלל יותר המצוי כיום בידי האויב, שעשוי לאתגר את הלוחמים. "שינויים אלו מביאים אותנו למסקנה כי עלינו לייצר לוחם עם מסוגלות עצמית גבוהה - אחד כזה שבהתראה של רגע יתוודע לכך שהוא יוצא להפלגה מבצעית לכמה שבועות, ולא יתרגש", ציין סא“ל ליאב.

בחיל מעריכים, בנוסף, כי ”סדרת ים“ שכזו, שתעלה את רמת הלוחמה בקרב חיילי ספינות הטילים, תמשיך ותחזק גם את המוטיבציה לגיוס אל החיל, כמו גם את המוטיבציה לשירות עצמו. "ניכר כי הלוחמים יוצאים נשכרים מהשינוי - אחוז הנשר מפרק המסלול ירד פלאים, מ10-14- אחוזים ב2010, טרם המהפך, ל-3 אחוזים בלבד ב-2013", סיפר סא"ל ליאב.

הסדרה הינה חלק מהשינוי הרוחבי בכלל ההכשרות של החיל, הכולל גם את מסע הכומתה הראשון מסוגו, שעורר הדים במערך ההכשרה . במסגרת השינוי הוחלפה הטירונות מרמת רובאי 02 ל-03, ושודרג הנשק שנושאים החיילים. שינוי נוסף שנרשם בחיל הוא הציוות של הלוחמים אל ספינותיהם, כך שהחלוקה של החיילים לספינות שעליהם ישרתו הוקדמה, וכבר לאחר חודש של הכשרה הם מסופחים לספינה שלהם ומיועדים לצאת איתה לפעילות מבצעית.

”הסדרה ניזונה מרבאק ימי, שאותו אני מחפש בעני הלוחמים. זה שונה לאין שיעור משאר ההכשרה שעוסקת בלימודים עינויים, מתוחכמים וטכנולוגיים, בבסיס ההדרכה בחיפה", ציין סא“ל ליאב.

הסדרה מחליפה את שבוע הארי"ק (אימון ריצה ימי קרבי), שהיה נערך בבסיס ההכשרות, בעוד שסדרת הים קורית בבית הספר לקציני ים בעכו. "שבוע ארי"ק היה מלא פעילות פיסית וקושי מנטאלי, אך לא התבסס על תרגילים ימיים כמו שימוש בסירות גומי, טילוף (שחייה בעזרת סנפירים), ושהיה ברפסודות - שנותנים את הזיקה לים", שחזר סמל גיא כהן, מסגל הפיקוד.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה"ל

You might be interested also