הכנות ראשונות לקליטת "שרביט קסמים"

גרעין הקמה בחיל האוויר עבור המערכת החדשה להגנה מפני טילים

ניסוי שיגור של "שרביט קסמים". צילום: משהב"ט

חיל האוויר מתחיל לבנות צוות לגרעין הההקמה הראשוני של מערכת ההגנה האווירית "שרביט קסמים".

לפי הערכות מעודכנות, המערכת עשויה להפוך למבצעית במהלך שנת 2015, לאחר ניסוי  מוצלח שנערך ב20 בנובמבר 2013.
 
הניסוי נערך בנגב, וכלל שיגור של טיל יירוט לא חמוש לעבר טיל מטרה. בניסוי נבחנו בפעם הראשונה כל מרכיבי המערכת, כולל שני מכ"מים בטכנולוגיית MMR, מערכת השו"ב, המשגר וטיל המטרה- והושג יירוט מושלם. הטיל המיירט פגע בטיל המטרה באופן ישיר, והפיל אותו ללא שימוש בחומר נפץ.

הניסוי המוצלח במערכת "שרביט קסמים" מהווה הישג טכנולוגי משמעותי, אבל מסתמן שהמערכת תיקלט בחיל האוויר באיחור ניכר בגלל קשיים תקציביים.

במקור, הכוונה הייתה להפוך את המערכת למבצעית כבר במהלך שנת 2014. כעת, ספק אם היא תהיה ברשות מערך ההגנה האווירית של צה"ל אפילו בשנת 2015.

ככלל, המערכת "שרביט קסמים" מפותחת כעין שכבת ביניים בין שכבות ההגנה שהן כבר מבצעיות   - מערכת ה"חץ" שמיועדת חיירוט טילי קרקע-קרקע מטווחים רחוקים ומערכת "כיפת ברזל" לרקטות בטווחים הקצרים.

מינהלת "חומה", המהווה חלק מהמינהלת לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון (מפא"ת) מנהלת מירוץ נגד השעון ונגד החימוש שנעשה מתוכחם ומדויק יותר בכל הגזרות המקיפות את ישראל. המאמצים נעשים בכל שכבות ההגנה (למשל "חץ 3" הוא פיתוח עתידי של המשגר "חץ 2", אשר אמור להתמודד גם מול טילים בטווחי השיהאב האיראני, שיהיו בעלי ראש קרב מתפצל; בנוסף, הטווח של מערכת ה"כיפת ברזל" כבר הוארך בשנה החולפת בעשרות קילומטרים).
 
בתוך המאמץ הגדול הזה, נראה כי מערכת "שרביט קסמים" אינה נמצאת בראש סדר העדיפויות והיא סובלת יותר ממערכות אחרות מקיצוץ רוחבי בתקציב הביטחון האמריקאי ומקיצוץ בתקציבי "חומה" מצד משרד הביטחון הישראלי (עקב קיצוץ התקציב הכולל).
 
ובכל זאת, מערכת "שרביט קסמים" ממשיכה להיות מפותחת. ההצלחה היא במידה רבה של משרד הביטחון ושל הקבלן הראשי רפאל, אבל גם של חברת רייתיאון האמריקיאת המפתחת את המשגר.

ב"שרביט קסמים"  יש כמה פריצות דרך טכנולוגיות, שאחריהן עוקבים בעניין עצום לא מעט מומחים בעולם. למשל, ראש הטיל המיירט שפגש אתמול את טיל המטרה אינו בעל צורה סימטרית, כמו כל הטילים בהיסטוריה, אלא בעל ראש בצורת דולפין, שמכיל כמות גדולה במיוחד של חיישנים. ראש מינהלת חומה במשרד הביטחון, יאיר רמתי, אומר לישראל דיפנס כי המערכת אמורה להיות "ארצית", כלומר לספק הגנה על כל הארץ מכל מקום שבו תוצב, ולתת מענה גם כנגד טילי שיוט שיש לאיראן ואשר עלוליםלעשות  את דרכם למטרה בגובה נמוך (המיירט של "שרביט קסמים" מסוגל לנוע מלמעלה למטה באוויר, ואז לתקוף את מטרתו..).
 
רמתי אומר עוד כי הפרוייקט מבטא את שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי הנרחב בתחום ההגנה האווירית, שמתבטא בכמה רמות: פרוייקטים משותפים לחלוטין (כמו ה"חץ" ו"שרביט קסמים"), פרויקטים בפיתוח ישראלי ושותפות אמריקאית במימון בשלב ההצטיידות (כמו "כיפת ברזל"), שיתוף פעולה באימונים (במרס יתחיל תרגיל הגנה אווירי משותף, בישראל), וכן שיתוף והעברת מידע הנקלט  צלוויינים ומאמצעי איכון נוספים (כולל ממכ"מ X-BAND אמריקאי המוצב בנגב, ומתופעל על ידי צוות מארצות הברית).

"הניסוי המוצלח מהווה שלב חשוב בדרך להשלמת 'שרביט קסמים' דור 1", אומר יאיר רמתי. "אחרי השלמת הפיתוח נעבור באופן מיידי לשיפורים ולתוספות שיוכנסו בדורות הבאים".

You might be interested also