הכיוון: לחימה אורבנית

רפאל השיקה לאחרונה את רקטת "להבת ברזל" ורחפן טקטי. איך זה קשור להשתנות שדה הקרב? אבירם ל' ממינהלת נשק טקטי מדויק - מסביר

רפאל רוצה להיכנס לעולם הארטילרי ולצורך כך היא פיתחה את "להבת ברזל", מערכת רקטית ארטילרית מדויקת אוטונומית, חסינה לשיבושי GPS, שמשאירה נזק שיורי מינימלי. בכך למעשה מצליחה החברה לספק נשק מדויק ויחסית זול, ארוך טווח שמיועד ללחימה אורבנית. הרקטה מבוססת על ניווט באמצעות השוואת תמונות, יכולת שנלקחה מתחום החימוש אווירי בו מתחמה החברה.

"ביום הכיפורים ירו 70000 פגזי ארטילריה ובלבנון השנייה 150 אלף. זהו אמל"ח עם אפקטיביות מאד נמוכה, אם אתה רוצה לפגוע בבית מסוים, אתה יכול לפגוע בבית אחר", מסביר אבירם ל' מנהל השיווק של מנהלת נשק טקטי מדויק ברפאל. "המערכת שלנו מאפשרת פגיעה מדויקת גם במתאר רווי במשבשי GPS. יש לנו יכולת המתבססת על השוואת תמונה. זו יכולת ייחודית של רפאל שמאפשרת לבצע תקיפה מאד מדויקת גם במתאר אורבני לפי התצ"א כתמונת ייחוס".

המערכת כוללת מארזי רקטות ומשגרים ניידים. בחרטום כל רקטה מותקנת יחידת הנחיה (המשלבת מצלמה לא מקוררת בתחום IR, מחשב, מערכת נווט, כנפונים לניהוג אווירודינמי וסוללה לאספקת מתח חשמלי). גוף הרקטה כולל ראש חדירה קרבי אחוד ומנוע רקטי. אופני הפעולה נבחרים בהתאם לתרחיש ולמשימה: רכישה וביות אוטונומי, רכישה וביות על כתם לייזר או ביות אינרציאלי משולב GPS. המערכת מאפשרת גם להתמודד עם מטרה ניידת באמצעות ציון לייזר. יחד עם זאת, אבירם מבהיר שהמערכת לא נועדה לטיפול במטרות ניידות.

"מערכת ארטילרית מיועדת למטרות נייחות. זה נפח הפעילות המרכזי שלה", אומר אבירם. "ניתחנו תרחישי ארטילריה, כאשר השמדה של בית זה התרחיש המרכזי. רצינו אמל"ח שנמנע מפיזור גבוה בגלל נזק שיורי. הנחת העבודה היא שהעולם הולך לכיוון אורבני, היות ובעתיד הקרוב רוב האזור יהיה בנוי. בשטח פתוח הדיוק פחות חשוב".

כמו בעולם הטילאות, גם ב"להבת ברזל" המשגר קבוע והטיל מתמרן במסלול אופטימלי. ברפאל אומרים שכבר נעשו שני ניסויים להוכחת יכולת. המשגר של הלהבת כולל 10 קנים ואפשר להתקין אותו על פלטפורמות ימיות כולל ג'יפים ופלטפורמות ימיות. בעוד טילים אחרים מערבבים אדם בחוג, כמו הספייק למשל, הלהבת עובדת לבד - הלוחם מזין את המטרה למערכת באמצעות דקירה על תמונה, והיא שולחת את הרקטה. תהליך הטעינה של התמונה למערכת לוקח שניות בודדות. אבירם אומר שאפשר לטעון אליה מטרות גם באמצעות גוגל אירת'. "המערכת פתוחה לכל מערכת נ"צ מדויק. אנחנו מכוונים לשוק הבינלאומי שבו רוב המערכות מבוססות GPS".

הנבוט - משוטט טקטי

לצד הלהבת ברזל, חושפת רפאל עוד כלי שיכול לעזור בלחימה האורבנית - נבוט. מדובר ברחפן טקטי בעל יכולות תצפית המיועד לכוחות חי"ר מתמרנים. הנבוט יכול לשמש למשימות תצפית בטווחים קצרים והוא בעל יכולת פעולה בלוחמה אורבאנית בשטח פתוח, התמודדות בשס"מ (שטח סבוך מבוצר), בשטח בנוי ותת-קרקעי (בתוך מבנים ובתוך מנהרות) וזאת ללא קו-ראייה בין המפעיל למטרה. איך זה עובד? הלוחם נושא באפוד שלו מספר רחפנים ויחידת שליטה קלה (מסך מגע). בעת הצורך הוא שולף את המשוטט מהזביל ומניח אותו על הקרקע. המשוטט "מוזנק" ומשדר תמונה בזמן אמת. הנחיית הנבוט למטרה תתבצע בצורה פשוטה על-ידי לוחם שעבר אימון בהטסה בשטח לחימה.
"רפאל מכוונת לעולם הטקטי. מוצרים כמו המיני ספייק והספייק SR מכוונים לדרג מחלקתי/פלוגתי מתוך מטרה שיהיו נגישים לכל חייל. רצינו לייצר משהו שיהיה ארוז באריזה נוחה וקומפקטית. זה אתגר גדול", מסביר אבירם. בשטח בנוי, טווח הפעולה של הנבוט הוא 1.5 ק"מ, הוא יכול לפעול בגובה של 50 מטרים ולשהות באוויר עד חצי שעה או עד שמונה שעות בתצפית קבועה. הוא כולל אמצעי תצפית יום (CMOS) ובלילה הארה אקטיבית שמאפשרים טווח גילוי אדם של 180 מטרים. הוא מסוגל לעשות מיפוי תלת ממדי של בניין/מנהרה ויש לו גם חיישני רוורס לניווט. בתוך בניין, הניווט מתבצע בעזרת עיבוד תמונה.

ברפאל אומרים שכרגע הנבוט נמצא בתהליך של דמו ובדיקות ראשונות. "זה רעיון חדש שלא עשינו בעבר. אנחנו עוד לא יודעים מה חסר לנו ובשביל זה צריך בדיקה מבצעית", אומר אבירם. "אנחנו חושבים שבטווח הארוך, מגמת העיור תמשך. ממלחמת השחרור, דרך יום כיפור ועד היום, המתארים האורבניים תופסים יותר נפח. אם נצליח להביא פתרונות אטרקטיביים למתאר הזה, נצליח להקדים את השוק". 

You might be interested also

The heads of the NATO member states on Monday in Brussels. Photo: Jacques Witt/Pool ABACAPRESS.COM 

NATO increases efforts to eliminate cybercrime

At a summit held one day the G7 one, it was decided to adopt a comprehensive new policy on the issue, and discussions were held regarding the invocation of NATO's Article 5, under which the alliance treats an attack on one member state as an attack on all