"היתרון הוא בטכנולוגיה"

ראש מו"פ בכנס אוויר וחלל של ישראל דיפנס

"היתרון האווירי שלנו נובע מהמערכות שמפותחות כאן", כך אומר תא"ל איתן אשל, ראש המו"פ במערכת הביטחון בנאומו בכנס אוויר, חלל והגנה מפני טילים המתקיים בגני התערוכה בתל אביב. הכנס אורגן ביוזמת ישראל דיפנס.

אשל המשיך ואמר כי "אנחנו המדינה היחידה בעולם עם הגנה אקטיבית לטנק. לצד זה יש לנו דומיננטיות מודיעינית. אנו מהמדינות היחידות בעולם עם לווין SAR. אנחנו שניים לארה"ב בתחום המל"טים ופיתוחם. היתרון שלנו הוא בקשר בין האנשים".

תא"ל אשל המשיך לתאר כיצד פותח המכ"מ הרב משימתיח בישראל לאורך השנים וכיצד בשנת 2005 ישראל נכנסה לתחום פיתוח המכ"ם ככלי טיווח ארטילרי. "המכ"ם הזה הוא הבסיס למערכת 'כיפת ברזל'. הוא משמש את המערכת ", אמר אשל. בתחום טילי האוויר-אוויר סיפר כיצד הפיתוח החל באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת וכיצד כיום ישראל נחשבת לחזית הפיתוח העולמי של טילים.

"אנו נשענים על יכולות טכנולוגיות, תעשייה ביטחונית יציבה וחשיבה לטווח ארוך", הסביר אשל. "ההנבטה של הטכנולוגיות נשענת על אירועי המציאות. מנסים להבין עם מה נתמודד בחמש שנים הקרובות. זה יוצר תהליך פיתוח שנותן מענה לאיומים עתידיים. אלתא למשל היא מובילה עולמית במכ"מים . זה לא טריוויאלי. בעשורים האחרונים התפתחו אנטנות מאוד מורכבות בחזית העולמית. באמצעות הפיתוחים הללו הגענו לפתרונות כמו מכ"מ לספינות, מטוסי התרעה ומכ"מ רב משימתי.

"קחו את טיל הספייק למשל (של חברת רפאל). גם הוא דוגמא לפיתוח בחזית העולמית של טילי הנ"ט. הטיל הזה נמכר בעשרים מדינות, למעלה מ-23 אלף טילים ברחבי העולם. הוא נמצא בשימשו של כעשר מדינות נאט"ו". אשל סיפר כי לצד הפיתוחים בחברות הגדולות, הפיתוח נשען גם על חברות הזנק. "אנחנו מנסים לשלב את הטכנולוגיות הללו לחברות גדולות ולפתרונות קיימים. לנצל את הדינמיקה של החברות הקטנות לפיתוחים ארוכי טווח. חברת סיאלו למשל סיפקה ג'יירו תלת צירי וחסכנו ככה שנות פיתוח בתחום הניווט. היא סיפקה לנו יכולת עצמית. ננומושיין למשל מפתחת מנועים מיוחדים ובאמצעותה פיתחנו מטעד זעיר מיוחד.

"המשולש של מו"פ עם המשתמש המבצעי והתעשייה, הקשר הקרוב הוא היתרון שלנו".

You might be interested also